Rozpoczęcie każdej inwestycji poprzedzone musi być wywiązaniem się z pewnych formalności. Jedną z kluczowych jest wykonanie projektu budowlanego, który stanowi część składową projektu zagospodarowania działki. Warto wiedzieć, że dokument ten niezbędny będzie do uzyskania pozwolenia na budowę naszego wymarzonego domu. Czym jest ten dokument i co dokładnie zawiera? Przyjrzyjmy się zatem bliżej projektowi zagospodarowania terenu.
Czym jest projekt zagospodarowania działki?
Projekt zagospodarowania działki często jest też nazywany projektem zagospodarowania terenu. W praktyce jest to dokument, którego połączenie z projektem właściwym daje nam projekt budowlany. Projekt zagospodarowania działki powinien zostać wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Jednak nie jest niezbędne, aby przygotowała go osoba, która stworzyła projekt budowlany.
Plan zagospodarowania terenu powinien zostać przygotowany do każdego rodzaju budynku, zabudowy oraz innych obiektów budowlanych. Wykonuje się go na mapie geodezyjnej, która opatrzona jest podpisem geodety posiadającego uprawnienia umożliwiające mu wydawanie takowych map. Mapy te przygotowywane są najczęściej w skali 1:500 lub 1:1000.
Pozwolenie na budowę a projekt zagospodarowania działki
Powinniśmy mieć na uwadze, że do wykonania projektu zagospodarowania działki niezbędnym krokiem będzie zgłoszenie się do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Tam koniecznie trzeba wymienić wszystkie modyfikacje, które zostaną naniesione na mapę geodezyjną, jednak mówimy w tym przypadku o uzbrojeniach i przyłączach zewnętrznych.
Przygotowany wniosek o pozwolenie na budowę z projektem budowlanym i planem sytuacyjnym działki powinniśmy złożyć w starostwie powiatowym albo w urzędzie wojewódzkim. Warto nadmienić, że projekt zagospodarowania terenu nie będzie konieczny do uzyskania projektu budowlanego przebudowy lub montażu obiektu budowlanego, kiedy ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu nie będzie niezbędne.
Co powinien zawierać projekt zagospodarowania działki?
Ubiegając się o projekt zagospodarowania terenu powinniśmy wiedzieć, co taki dokument powinien zawierać.
Przede wszystkim w tym projekcie powinny zostać określone granice działki albo terenu budowy, a także jej usytuowanie. Ponadto istotny jest także obrys domu i oznaczenie istniejących i projektowanych układów obiektów budowlanych. Plan powinien wyraźnie wyznaczać wejścia i wjazdy oraz liczbę pięter, a także ogólne wymiary. Warto także pamiętać o urządzeniach budowlanych i opisowi ich przeznaczenia.
Ponadto pamiętać powinniśmy o tym, że w projekcie zagospodarowania działki muszą być uwzględnione sieci uzbrojenia terenu. Wszystkie instalacje (np. wodne, kanalizacyjne, gazowe) znajdujące się na działce wraz ze wszelkimi przyłączami powinny być opatrzone dokładnymi rysunkami i parametrami podanymi w przejrzysty i precyzyjny sposób. Dotyczy to również sposobu odprowadzania czy oczyszczania ścieków.
Istotne jest także zawarcie układu komunikacyjnego na planie budowy działki. Do takowego układu należą m.in. drogi wewnętrzne, podjazdy, chodniki czy miejsca postojowe. Pamiętajmy także o zaznaczeniu układu zieleni, zarówno istniejącej, jak i planowanej. Równie ważne jest ukształtowanie terenu, które także powinno być uwzględnione w planie zagospodarowania działki. Poza tym plan ten musi zawierać miejsce składowania odpadów, a także wyznaczać planowane ogrodzenie z uwzględnieniem furtek i bram wjazdowych.