Pleśń i grzyby to niebezpieczne drobnoustroje, które lubują się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Nieprawidłowo wentylowane poddasze staje się niemal wymarzonym miejscem do życia tych organizmów. Grzyby i pleśń to nie tylko problem natury estetycznej. Mają one bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie domowników. W tym artykule powiemy o przyczynie pojawiania się drobnoustrojów, a także o skutecznych metodach radzenia sobie z tym problemem.
Jaka jest przyczyna grzybów i pleśni na poddaszu?
Wspomniane drobnoustroje rozwijają się przede wszystkim w wilgotnym środowisku. Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe i wilgotne powietrze w naszym domu wędruje ku górze, aż dochodzi do dachu. Jeśli dach posiada prawidłowo wykonaną wentylację, wówczas wilgoć jest po prostu usuwana na zewnątrz. Jeśli jednak posiadamy wadliwą wentylację, Wilgoć zacznie się zbierać w przestrzeniach pomiędzy pokryciem dachowym, a materiałem zabudowującym poddaszem. W ten sposób powstanie wilgotne i zacienione środowisko – to idealne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.
To właśnie wadliwa wentylacja stanowi główną przyczynę rozwoju grzybów i pleśni. Jednak możemy wymienić kilka innych powodów, które mogą doprowadzić do tego problemu, Wilgoć może dostać się pod dach także z drugiej strony, a zatem przez nieszczelne pokrycie i źle położoną hydroizolację. Przeciekający dach często prowadzi do pojawienia się nieestetycznych zacieków oraz tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Przyczyna może leżeć także po stronie okien. Jeśli są one idealnie szczelnie, a dach jest źle wentylowany, we wnętrzu kumuluje się wilgoć. Z kolei nieszczelne okna przepuszczają wilgoć go naszego domu.
Jakie zagrożenia powodują grzyby i pleśń?
Pleśń i grzyby rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, a ich zarodniki unoszą się w powietrzu. W rezultacie, domownicy wdychają je, co prowadzi do wystąpienia wielu poważnych objawów ze strony układu oddechowego. Początkowo pojawia się uczucie zmęczenia, częstszy katar oraz kaszel. W perspektywie długoterminowej, grzyby i pleśń mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób układu oddechowego. Są to również alergeny odpowiedzialne za liczne reakcje alergiczne. Takie drobnoustroje szczególnie zagrażają alergikom, astmatykom, dzieciom i osobom przewlekle chorym.
Jak się jednak okazuje, sama obecność grzybów i pleśni na poddaszu to niejedyny problem. Naszym głównym wrogiem jest bowiem wilgoć. Ma ona niekorzystny wpływ na termoizolację budynku, pogarszając energooszczędność i wpływając na wyższe koszty eksploatacyjne. Co więcej, nadmierna wilgoć w dłuższej perspektywie czasu osłabia konstrukcję więźby dachowej, co w przyszłości może doprowadzić do katastrofy. W związku z tym, problem ten należy jak najszybciej rozwiązać.
Na co zwrócić uwagę przy budowie domu?
Problemów z grzybami i pleśnią możemy wystrzec się na etapie budowy domu. Prawidłowa konstrukcja dachu z odpowiednią wentylacją to gwarancja, że nasz dom nie będzie zmagał się z niebezpiecznymi drobnoustrojami. Wybór wentylacji w dużej mierze zależy oczywiście od konstrukcji dachu oraz rodzaju pokrycia. Najczęściej stosujemy membrany paroprzepuszczalne, specjalne dachówki wentylacyjne, a także kominki wentylacyjne. Jeśli budowa domu jest realizowana w ekspresowym tempie, należy zwrócić uwagę na wilgoć technologiczną.
Wybierając rzetelną firmą budowlaną możemy skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z niebezpiecznymi drobnoustrojami. Firma budowlana New House dysponuje wieloletnim doświadczeniem, fachową wiedzą oraz nowoczesnym sprzętem, co przekłada się na najwyższą jakość świadczonych usług. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda kompleksowa budowa domu, a także zdobyć informacje o tym, jak powinien wyglądać przebieg prac przy budowie i wykańczaniu dachu.
Jak wyeliminować problem pleśni i grzybów na poddaszu?
Rozwiązaniem tymczasowym jest dokładne umycie ścian i zastosowanie specjalnych środków przeciwko drobnoustrojom. W ten sposób nie wyeliminujemy jednak problemu wilgoci, która jest główną przyczyną powstawania grzybów i pleśni. To właśnie wilgoć musimy wyeliminować, aby na stałe pożegnać nieproszonych gości. W tym celu należy skorzystać z usług fachowca, który przyjrzy się konstrukcji naszego domu i spróbuje odnaleźć przyczyny nadmiernej wilgoci. Najczęściej jest to problem braku lub wadliwej wentylacji dachowej, co w połączeniu ze szczelnym domem stanowi gwarancje nadmiaru wilgoci na poddaszu.
W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może być generalny remont, w trakcie którego zastosowana zostanie membrana paroprzepuszczalna oraz elementy konstrukcyjne wspierające lepszą wentylację budynku. Tańszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest natomiast zakup specjalistycznego osuszacza, który ustawimy na poddaszu. Będzie on skutecznie pochłaniał nadmiar wilgoci i nie dopuszczał do jej skraplania w przestrzeniach pod dachem. Także regularne wietrzenie może obniżyć problem wysokiej wilgotności powietrza na poddaszu.