Położenie więźby dachowej, ocieplenie oraz pokrycie dachu to jeden z ostatnich etapów budowy domu w stanie surowym. Dopiero po zadaszeniu budynku możemy powiedzieć, że dom znajduje się w stanie surowym otwartym (bez okien i drzwi) lub zamkniętym (z drzwiami i oknami). Wielu inwestorów obawia się wysokich kosztów budowy spadzistego dachu. Czy słusznie? W tym artykule powiemy o poszczególnych pracach związanych z konstrukcją dachu oraz o ich kosztach.
Jakie prace zaliczają się do etapu budowy dachu?
Budowa domu to przełomowy moment przy realizacji projektu budowlanego. Po zakończeniu prac związanych z budową dachu otrzymujemy bowiem dom w stanie surowym. Jeśli okres realizacji inwestycji został podzielony na dwa sezony, położenie dachu często kończy pracę przed zimowaniem i podjęciem prac ukierunkowanych na osiągnięcie stanu deweloperskiego. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak krok po kroku przebiega kompleksowa budowa domu w technologii murowanej. Budowa dachu dzieli się na następujące etapy
-
Osadzenie szpil i montaż murłaty
-
Wzniesienie więźby dachowej
-
Foliowanie lub deskowanie
-
Łacenie
-
Wykonanie otworów okiennych
-
Montaż rynien, komina, okapu oraz innych elementów dachu
-
Pokrycie dachu (dachówką, blachodachówką lub papą)
-
Ocieplenie poddasza (jeśli będzie to poddasze użytkowe)
Powyższe prace składają się na koszty budowy dachu na gotowo, czyli doprowadzenie go do stanu umożliwiającego zamieszkanie takiego budynku. Ceny są zwykle podawane od metra kwadratowego, dzięki czemu, znając łączną powierzchnię dachu możemy oszacować łączne koszty.
Co wpływa na koszt budowy dachu na gotowo?
Na całkowitych koszt budowy dachu wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj konstrukcji: dach jednospadowy, dwuspadowy, czterospadowy lub wielospadowy. Ponadto, dachy różnią się kątem nachylenia (co wpływa na typ więźby), a także liczbą elementów architektonicznych. Im więcej okien dachowych, lukarn, bawolich oczu oraz innych detali dachowych, tym większe koszty budowy.
Do tego dochodzą oczywiście kwestie związane z konkretną lokalizacją domu oraz firmą budowlaną odpowiedzialną za realizację projektu. Jak widać, wachlarz czynników wpływających na budowę dachu jest całkiem szeroki. Dobry projekt budowlany uwzględnia jednak wszelkie parametry techniczne konstrukcji, technologię wykonania oraz materiały niezbędne do stworzenia dachu. Dzięki temu, możliwe jest opracowanie dokładnego kosztorysu, w których uwzględnione zostaną także konkretne pracy wykonane na etapie budowy dachu.
Ceny za poszczególne usługi budowlane
Czas przejść do konkretów i omówić orientacyjne koszty robocizny przy poszczególnych etapach pracy. Najbardziej kosztownym elementem okazują się prace stolarskie i ciesielskie związane z budową więźby dachowej. W zależności od rodzaju dachu oraz kąta nachylenia, konstrukcja więźby to wydatek rzędu 20-50 złotych za metr kwadratowy. Foliowanie to koszt ok. 2-10 złotych od metra, podczas gdy deskowanie mieści się w przedziale 10-25 złotych.
Spore koszty ponosimy także przy pokryciu dachu. Na koszty robocizny wpływa rodzaj pokrycia. Za ułożenie blachodachówki zapłacimy ok. 10-30 złotych za metr kwadratowy, natomiast s przypadku dachówki ceramicznej jest to nawet dwukrotnie większa kwota. Do tego dochodzi zrobienie otworów i montaż okien dachowych (ok. 200 złotych od okna), montaż rynien (15-30 złotych od metra) i obróbka komina (200-400 złotych). Jeśli pod dachem znajdzie się poddasze użytkowe, należy uwzględnić także koszty ocieplenia, które wahają się od 20 do nawet 80 zł za m2 w zależności od materiału.
Ceny materiałów przy budowie dachu
W kompletnym kosztorysie budowy domu musimy uwzględnić także koszty materiałów niezbędnych do budowy dachu. Najdroższym elementem jest więźba dachowa, wykonana najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego. Za metr sześcienny dobrego drewna zapłacimy ok. 800-1200 złotych. Możemy również wybrać prefabrykowaną więźbę dachową, co pozwoli skrócić czas budowy, ale podniesie koszty nawet o 20-30%. Do tego dochodzą: koszty folii, paroizolacji, dachówki lub blachodachówki, koszt rynien, koszt materiałów potrzebnych do wykończenia wnętrza, komina i okapu, a także niezbędne akcesoria montażowe.
Koszt budowy dachu za metr kwadratowy
Stosując pojęcie kosztów budowy dachu na gotowo mamy na myśli wykonanie więźby, pokrycia, wykończenie komina i okapu, system orynnowania, a także ocieplenie dachu. Biorąc pod uwagę dużą liczbę czynników, ciężko jest podać dokładne ceny budowy dachu na gotowo. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej o różnych aspektach związanych z wykonaniem konstrukcji dachu. Koszty materiałów i robocizny (bez ocieplenia) oscylują w granicy 180-220 złotych za metr kwadratowy. Jeśli natomiast zależy nam na budowie dachu wraz z ociepleniem, wówczas, koszty za metr kwadratowy konstrukcji zaczynają się od 300 złotych.