Akademia Budowlana

Jak prawidłowo sporządzić kosztorys budowlany do kredytu dla banku?

Spis treści:

 

Budowa domu to poważna inwestycja, która bardzo często jest finansowana zarówno ze środków własnych, jak również ze środków udzielonych przez bank na podstawie kredytu hipotecznego. Zanim otrzymamy kredyt, będziemy musieli dopełnić wielu formalności wymaganych przez bank. Jedną z nich jest dostarczenie kompletnego kosztorysu budowlanego oraz harmonogramu prac. Na ich postawie prowadzone będą negocjacje dotyczące warunków spłaty.

 

 

kosztorys budowlany

 

Czym właściwie jest kosztorys budowlany?

 

Kosztorys budowlany określa przybliżone koszty budowy domu na poszczególnych etapach inwestycji. Zazwyczaj uwzględnia on następujące etapy: surowy otwarty (fundamenty, ściany nośne, dach), surowy zamknięty (stolarka okienna i drzwiowa), deweloperski (przyłącza, ściany działowe, instalacje) oraz pod klucz (gotowy dom z wykończonymi wnętrzami). Wyróżniamy kilka rodzajów kosztorysów budowlanych. Na początek inwestor spotka się z kosztorysem ofertowym. Przedstawia go firma budowlana, która chce zachęcić inwestora do skorzystania z jej usług. Bardzo często można otrzymać taki kosztorys jeszcze przed zakupem gotowego projektu. Taką możliwość daje chociażby firma budowlana New House.

 

Poważniejszym, a zarazem dokładniejszym dokumentem jest kosztorys inwestorski, który uwzględnia przybliżone koszty wszystkich etapów budowy, wliczając w to zarówno materiały budowlane, jak również robociznę. Na podstawie tego kosztorysu łatwiej jest oszacować, o jaką kwotę należy wnioskować w banku. Dostępny na naszej stronie kalkulator kredytu hipotecznego pozwala szybko i wygodnie sporządzić symulację kredytu hipotecznego w oparciu o indywidualne oczekiwania.