Jak prawidłowo sporządzić kosztorys budowlany do kredytu dla banku?
Spis treści:
Budowa domu to poważna inwestycja, która bardzo często jest finansowana zarówno ze środków własnych, jak również ze środków udzielonych przez bank na podstawie kredytu hipotecznego. Zanim otrzymamy kredyt, będziemy musieli dopełnić wielu formalności wymaganych przez bank. Jedną z nich jest dostarczenie kompletnego kosztorysu budowlanego oraz harmonogramu prac. Na ich postawie prowadzone będą negocjacje dotyczące warunków spłaty.
Czym właściwie jest kosztorys budowlany?
Kosztorys budowlany określa przybliżone koszty budowy domu na poszczególnych etapach inwestycji. Zazwyczaj uwzględnia on następujące etapy: surowy otwarty (fundamenty, ściany nośne, dach), surowy zamknięty (stolarka okienna i drzwiowa), deweloperski (przyłącza, ściany działowe, instalacje) oraz pod klucz (gotowy dom z wykończonymi wnętrzami). Wyróżniamy kilka rodzajów kosztorysów budowlanych. Na początek inwestor spotka się z kosztorysem ofertowym. Przedstawia go firma budowlana, która chce zachęcić inwestora do skorzystania z jej usług. Bardzo często można otrzymać taki kosztorys jeszcze przed zakupem gotowego projektu. Taką możliwość daje chociażby firma budowlana New House.
Poważniejszym, a zarazem dokładniejszym dokumentem jest kosztorys inwestorski, który uwzględnia przybliżone koszty wszystkich etapów budowy, wliczając w to zarówno materiały budowlane, jak również robociznę. Na podstawie tego kosztorysu łatwiej jest oszacować, o jaką kwotę należy wnioskować w banku. Dostępny na naszej stronie kalkulator kredytu hipotecznego pozwala szybko i wygodnie sporządzić symulację kredytu hipotecznego w oparciu o indywidualne oczekiwania.
Do czego potrzebny jest kosztorys budowlany?
Z perspektywy banku, kosztorys budowlany pozwala ocenić wiarygodność informacji oraz ocenić, czy kwota, o którą wnioskuje kredytobiorca jest adekwatna do kosztów i wkładu własnego. Banki często wymagają również harmonogramu prac, na podstawie którego można nadzorować, czy prace idą zgodnie z planem. Pamiętajmy, że powstający dom jest w zabezpieczeniem naszego kredytu, a co za tym idzie, bank ma prawo żądać, aby prace przebiegały zgodnie z harmonogramem. Na placu budowy w każdej chwili może pojawić się pracownik banku, który oceni, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Kosztorys jest podstawą do negocjowania warunków umowy, a ponadto, pozwala inwestorom lepiej rozplanować wszystkie etapy budowy i wydatki.
Czy banki wymagają kredytu budowlanego?
Tak, kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie zawierane nawet na 20-30 lat, a co ważne, zabezpieczeniem kredytu w dużej mierze jest przecież budynek, który dopiero ma powstać. W związku z tym, procedura w przypadku tych kredytów jest szczególnie restrykcyjna i sprawdza nie tylko zdolność kredytową klienta, ale również wszystkie detale związane z planowaną inwestycją. Kompletny kosztorys inwestorski wraz z harmonogramem prac to podstawowe załączniki do wniosku o kredyt, których oczekują niemal wszystkie banki. Informacje zawarte w tych dokumentach muszą być jak najbardziej dokładne, ponieważ wszelkie nieścisłości lub kwestie budzące wątpliwości banku mogą zadecydować o tym, że bank wyda negatywną decyzję.
Kto może sporządzić kosztorys budowlany?
W świetle przepisów prawnych nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto sporządzi kosztorys budowlany. Równie dobrze może to zrobić sam inwestor. Sporządzenie dobrego i rzetelnego kosztorysu jest jednak bardzo trudne i wymaga naprawdę dużej wiedzy i znajomości branży budowlanej. A jak już mówiliśmy, wszelkie wątpliwe kwestie mogą zadecydować o tym, że bank odmówi przyznania kredytu. Co ważne, wiele banków może wymagać, aby kosztorys budowlany został podpisany przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane. To swoista gwarancja poprawności informacji zawartych w kosztorysie. W związku z tym, sporządzenie takiego kosztorysu warto zlecić firmie budowlanej, która będzie odpowiedzialna za realizację projektu. Wstępne kosztorysy często są jednym z załączników gotowego projektu domu.
Jak sporządzić kosztorys budowlany?
Kosztorys budowlany najlepiej sporządzać na podstawie poszczególnych etapów budowy domu. Pierwszym etapem są prace ziemne oraz osadzenie i zaizolowanie fundamentów. W ten sposób można osiągnąć stan zerowy. Następnie wznoszone są ściany nośne i konstrukcja dachu, co pozwala doprowadzić do stanu surowego otwartego. Po wstawieniu okien i drzwi, a także montażu pokrycia dachowego mamy do czynienia ze stanem surowym zamkniętym. Kolejne etapy to ocieplenie budynku, montaż wszystkich przyłączy, sieci i rozwiązań technologicznych, a także wzniesienie ścian działowych. To stan deweloperski. Po wykończeniu wnętrz, gdy dom jest gotowy do zamieszkania, mamy stan pod klucz. Obliczamy wszystkie wydatki związane z poszczególnymi etapami budowy uwzględniając zarówno koszty budowlane, jak również robociznę.