Akademia Budowlana

Dobór energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej

Spis treści:

 

Prawidłowo dobrane okna i drzwi zewnętrzne mają ogromny wpływ na energooszczędność całego budynku. To właśnie one stanowią słaby punkt wielu domów, które tracą tu najwięcej ciepła. Za energooszczędność okien i drzwi w dużej mierze odpowiada stolarka. W tym artykule powiemy kilka słów  na temat doboru energooszczędnej i jakościowej stolarki okiennej i drzwiowej.

 

 

stolarka okienna i drzwiowa

 

Jakie warunki muszą spełniać okna i drzwi zewnętrzne?

 

Producenci okien i drzwi muszą pamiętać o obowiązujących normach i standardach. W 2021 roku znacznie zaostrzono warunki techniczne, które muszą spełniać te elementy naszego domu. I tak, współczynnik przenikania ciepłą w przypadku okien pionowych nie może przekraczać 0,9 W/(m2·K), natomiast w przypadku okien dachowych jest to 1,1 W/(m2·K). Standardy WT 2021 wprowadziły także zmiany w kontekście drzwi zewnętrznych, których współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 1,3 W/(m2·K). To właśnie prawidłowo wykonana stolarka okienna i drzwiowa pozwala uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu, okna i drzwi będą tracić znacznie mniej ciepła. Wpłynie to na większą efektywność instalacji grzewczej i niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Zalety i wady poszczególnych materiałów na stolarkę

 

Wybierając okna i drzwi zewnętrzne mamy do wyboru trzy rodzaje stolarki: drewnianą, aluminiową oraz PCV. Każdy z tych materiałów ma swoje mocne strony, ale również ograniczenia, o których należy pamiętać. Wybór stolarki zależy w dużej mierze od dostępnego budżetu, ale również od ogólnej stylistyki budynku. Okna drewniane znajdują zastosowanie we wszystkich stylach tradycyjnych, podczas gdy okna aluminiowe coraz częściej stosuje się w nowoczesnych domach z dużymi przeszkleniami. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje stolarki okiennej.

 

stolarka okienna

 

Okna drewniane

 

Okna drewniane zachwycają swoim wyjątkowym wyglądem i stanowią świetną propozycję dla domów zachowanych w tradycyjnym stylu. Ramy tych okien są bardzo sztywne, a co za tym idzie, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, można je stosować w większych formatach w porównaniu z oknami PCV, które często imitują drewno. Okna drewniane zapewniają również doskonałą izolację akustyczną i skutecznie chronią nasz dom przed zimnem. Plusem jest także ich trwałość na przestrzeni wielu lat - niższa rozszerzalność cieplna tego materiału zmniejsza ryzyko rozszczelniania w przyszłości. W naszym artykule o oknach drewnianych możesz dowiedzieć się więcej o zaletach tej stolarki. Jeśli chodzi o wady, okna drewniane są mniej odporne na wilgoć i mogą wymagać dodatkowej impregnacji, a co więcej, jest to najdroższy rodzaj stolarki okiennej.

 

Okna aluminiowe

 

Okna aluminiowe coraz częściej znajdują zastosowanie w modernistycznych domach, w których powszechnie stosuje się duże i nowoczesne przeszklenia. Aluminium jest materiałem bardzo lekkim i trwałym, przez co świetnie nadaje się do produkcji takich właśnie okien. Plusem jest zatem szeroki wybór formatów oraz możliwość tworzenia dowolnych kształtów z profili aluminiowych. Takie ramy są także odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nie ulegają niszczeniu na skutek zmian temperatur. O atutach okien aluminiowych we współczesnym budownictwie dowiesz się więcej w naszym artykule. Minusem jest brak możliwości renowacji takiej stolarki w przypadku zarysowań, wgnieceń czy odbarwień. W przypadku uszkodzenia ramy zachodzi niestety konieczność jej wymiany.

 

Okna PCV

 

Okna PCV cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swoją przystępną cenę oraz wygląd. Profile są dostępne w szerokiej palecie kolorów, a ponadto możliwe jest zastosowanie drewnopodobnej okleiny. W naszym artykule o oknach PCV możesz sprawdzić korzyści płynące z wyboru tego materiału. Jest on trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, a także niepodatny na działalność grzybów czy pleśni. Problemem w przypadku tych okien jest, co znamienne, ogólna dostępność. Na rynku nie brakuje okien PCV o lichej jakości, a co za tym idzie, wybierając te okna trzeba być bardzo uważnym. Podobnie jak okna aluminiowe, ramy z PCV nie da się naprawić w przypadku uszkodzenia.