Ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem zaliczanym do grupy podłogowych systemów grzewczych. Grzejnik w tym systemie znajduje się pod podłogą, dzięki czemu nie zaburza harmonii wnętrza i nie zajmuje nam dodatkowego miejsca. Ogrzewanie kanałowe jest powszechne w przeszklonych biurowcach i obiektach użyteczności publicznej, natomiast od niedawna znajduje zastosowanie także w domach jednorodzinnych.
Na czym polega ogrzewanie kanałowe?
Zasada działania tego systemu jest banalnie prosta: grzejniki umieszcza się w zagłębieniach w podłodze, natomiast samą podłogę wykańcza się estetyczną kratką, przez które przepływać będzie ciepłe powietrze. System grzejników stosuje się zazwyczaj wzdłuż okien i drzwi balkonowych, dzięki czemu, ciepłe powietrze stanowi kurtynę, która nie przepuszcza chłodu od okien i drzwi. Kratki nawiewu mogą być wykonane z aluminium, a także z naturalnego drewna. Liczne formaty i kolorystyki ułatwiają dopasowanie kratek do rodzaju podłóg.
Sama instalacja nie różni się specjalnie od tradycyjnych grzejników. Różnica polega na tym, że grzejniki są umieszczone pod podłogą, podobnie zresztą jak rury prowadzące od źródła ciepła. Rozwiązanie to warto uwzględnić już na etapie projektowania, dzięki czemu, wykonanie go będzie dużo tańsze. W artykule poświęconemu instalacjom hydraulicznym (https://new-house.com.pl/instalacje-hydrauliczne) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądają prace montażowe związane z prawidłowym przyłączeniem grzejników kanałowych.
W jakich wnętrzach można wykorzystać ogrzewanie kanałowe?
Ogrzewanie kanałowe doskonale sprawdzi się w nowoczesnych domach wyposażony w duże przeszklenia. Zastosowanie tu zwykłych grzejników ściennych często jest po prostu niemożliwe ze względu na zbyt dużą powierzchnię przeszkleń. Ten system grzewczy zwykle stosujemy w przestronnych pokojach dziennych łączonych z kuchnią, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go również w gabinecie czy sypialni. Grzejniki kanałowe nie są natomiast optymalnym rozwiązaniem we wnętrzach narażonych na dużą wilgoć, a zatem łazienkach.
Najważniejsze zalety ogrzewania kanałowego
Nowoczesne wnętrza stawiają na przestronne i harmonijne powierzchne bez zbędnych elementów. Tradycyjne grzejniki na ścianie są właśnie takim elementem, a ponadto, mogą ograniczać dostępną przestrzeń. Co więcej, w nowoczesnych domach z dużymi przeszkleniami ciężko w zasadzie znaleźć miejsce na usytuowanie takich grzejników. Ogrzewanie kanałowe nie zaburza harmonii wnętrza, nie zajmuje miejsca, a ponadto nie nastręcza nam dodatkowych problemów. Wystarczy jedynie pamiętać o tym, żeby raz do roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, oczyścić grzejniki.
Ogrzewanie kanałowe jest również bardzo energooszczędne, zwłaszcza, jeśli zastosujemy je wzdłuż linii okien oraz drzwi balkonowych. Długość grzejnika powinna być większa, aniżeli długość wszystkich okien. Ciepłe powietrze w tym miejscu stworzy kurtynę, która nie dopuści chłodnego powietrza od okien. Ponadto, grzejniki kanałowe mogą nam zaoferować szereg nowoczesnych funkcji, takich jak chociażby regulowany nawiew czy też chłodzenie.
Czy ogrzewanie kanałowe posiada wady?
O ile montaż ogrzewania kanałowego na parterze jest bardzo prosty, o tyle w przypadku wyższych kondygnacji może sprawiać sporo trudności. Jest to bowiem poważna ingerencja w strop, który dodatkowo musi być dostatecznie gruby, aby stworzyć w nim zagłębiania potrzebne do montażu grzejników kanałowych. Rozwiązanie to nie jest również najlepszym wyborem w łazienkach. W okresie wiosenno-letnim, gdy nie korzystamy z grzejników, warto je przykrywać specjalnymi ramkami, które zabezpieczą grzejniki przed zanieczyszczeniami.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejników kanałowych?
Grzejniki kanałowe są sprzedawane w różnych długościach, zazwyczaj w przedziale od 100 do 350 cm. Jeśli chodzi o wysokość: wyróżniamy niewielkie grzejniki wysokie na ok. 20 cm, jak również duże i bardziej efektywne grzejniki o wysokości ponad 40 cm. Ich szerokość wynosi zwykle 10-15 cm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić grzejniki kanałowe na wymiar. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe. Najlepiej sprawdzają się grzejniki wyposażone w wentylator, jako iż pozwalają na lepsze rozprowadzanie ciepłego powietrza. Bardzo modne są również systemy grzejników wyposażonych w funkcję chłodzenia. W artykule na temat grzejników udzielamy więcej cennych wskazówek, które znacznie ułatwią wybór efektywnych i energooszczędnych modeli.
Ile kosztuje ogrzewanie kanałowe?
Standardowe grzejniki kanałowe o mocy 1000 W kosztują ok. 500-600 złotych za metr. Wpływ ma również wysokość oraz szerokość. Za wysokie grzejniki o tej samej długości zapłacimy nawet ponad 1000 złotych. Kolejną kwestią jest dodatkowe wyposażenie. Wentylatory zwiększające efektywność grzejników kanałowych mogą sprawiać, że koszt grzejnika wzrośnie nawet o ponad połowę. Do tego dochodzą oczywiście koszty montażu. Montaż grzejników kanałowych w wykończonym już budynku będzie dużo droższy w porównaniu z montażem w trakcie budowy domu.