Przyjmuje się, że optymalnym momentem na rozpoczęcie domu w technologii murowanej jest wczesna wiosna. W ten sposób, do zimy można osiągnąć nawet stan deweloperski, co pozwoli na prowadzenie prac wykończeniowych bez konieczności przerywania budowy na tzw. zimowanie. Jednakże budowę domu można rozpocząć także późną jesienią. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania i dobrej organizacji pracy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Wybór technologii a początek budowy domu
Duże znacznie ma oczywiście wybór technologii, w której wznoszony będzie dom. Niewątpliwą zaletą domów szkieletowych jest to, że budowę można kontynuować nawet przy niskich temperaturach, co sprawia, że rozpoczęcie budowy domu jesienią nie jest czymś niespotykanym. Nieco inna jest specyfika budowy domu w technologii murowanej. Tutaj prace związane z murowaniem i wznoszeniem konstrukcji dachu nie mogą być prowadzone w zimie, co oznacza, że rozpoczęcie budowy późną jesienią oznacza konieczność przygotowania domu na zimowanie.
Ważną kwestią jest także wybór materiałów budowlanych. O ile klasyczne pustaki są bardziej wymagające w kwestii warunków pogodowych, o tyle bloczki z betonu komórkowego można układać do momentu, aż nie pojawią się przymrozki. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat budowy domu w technologii murowanej. Znajomość poszczególnych etapów budowy ma duże znaczenie w kwestii tego, czy inwestor ostatecznie zdecyduje się na rozpoczęcie budowy późną jesienią.
Budowa domu w technologii murowanej jesienią – czy to możliwe?
Jak najbardziej, nowoczesne technologie umożliwiają rozpoczęcie budowy domu w technologii murowanej późną jesienią. Niemniej jednak, zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem. Jeśli jesień okaże się wyjątkowo zimna, początki inwestycji mogą się okazać znacznie utrudnione. Wiele zależy od harmonogramu i tego, jaki stan domu chcemy uzyskać jeszcze przed nastaniem zimy. Ma to ogromne znacznie w kontekście przygotowania domu na zimowanie.
Pewną i rozsądną granicą jest uzyskanie stanu zerowego, czyli posadowienie fundamentów, zaizolowanie ich oraz zakończenie wszelkich prac ziemnych. W tym momencie łatwo przerwać budowę i zabezpieczyć fundamenty przed zimą. Stan zerowy osiągnięty jesienią znacznie przybliża nas do przeprowadzki do wymarzonego domu. Latem przyszłego roku osiągnięty zostanie stan deweloperski, co pozwoli nam w dowolnym tempie realizować prace wykończeniowe wewnątrz domu.
Jakie kwestie są kluczowe przy rozpoczynaniu budowy jesienią?
Najistotniejszą kwestią jest oczywiście harmonogram prac. Warto skonsultować się z kierownikiem budowy w tej sprawie i sprawdzić, co można osiągnąć jesienią przy zakładanej technologii budowy oraz wybranych materiałach. Przed nastaniem zimy i przerwaniem budowy warto osiągnąć etap, na którym łatwiej jest przygotować dom na zimowanie. Absolutnym minimum jest stan zerowy. Potencjalnie możliwe jest natomiast uzyskanie stanu surowego otwartego lub zamkniętego, ale będzie to wymagało naprawdę sprawnie działającej ekipy i sprzyjających okoliczności.
Kolejną kwestią jest region, w którym planujemy budowę domu. Przyjazne są regiony zachodnie, w których coraz rzadziej dochodzi do spadków temperatury poniżej 0 stopni. W takich miejscach czasami nie zachodzi konieczność przerywania budowy. Gorzej wypadają regiony południowe i wschodnie, gdzie siarczyste mrozy wciąż nie należą do rzadkości. Jeśli interesuje nas rozpoczęcie budowy późną jesienią, należy z dużym wyprzedzeniem załatwić formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przygotowania placu budowy. Nie ma tu bowiem miejsca na jakiekolwiek opóźnienia.
Korzyści wynikające z rozpoczęcia budowy domu jesienią
Coraz większa liczba inwestorów decyduje się rozpocząć budowę domu późną jesienią. Na korzyść tego rozwiązania przemawia kilka argumentów. Dla wielu inwestorów kluczowe znaczenie mają dużo niższe ceny materiałów budowlanych. W tej branży najwyższe ceny obserwujemy wczesną wiosną, natomiast późną jesienią i zimą można liczyć na naprawdę spore zniżki. Kolejną kwestią są nowoczesne technologie wykorzystywane we współczesnym budownictwie. Pozwala to na prowadzenie prac w niesprzyjających warunkach, co umożliwia przesunięcie granicy możliwych do zakończenia prac przed nastaniem mroźnej zimy.
Rozpoczęcie budowy jesienią umożliwi nam szybsze wprowadzenie się do domu. Nawet jeśli osiągnięty zostanie tylko stan zerowy, będziemy znacznie do przodu po zakończeniu zimowania. Wczesną wiosną można od razu przejść do murowania ścian i konstrukcji dachu. Latem wykonane zostaną wszystkie prace potrzebne do uzyskania stanu deweloperskiego. W rezultacie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że za rok od momentu rozpoczęcia budowy jesienią będziemy mogli cieszyć się wykończonym i gotowym do zamieszkania domem.