Planując generalny remont budynku warto zajrzeć do prawa budowlanego, aby sprawdzić, czy planowane przez nas prace nie wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. W tym celu należy sprawdzić, jakie prace kwalifikują się do przebudowy i czym właściwie różni się przebudowa domu od rozbudowy. W tym artykule omówimy różnice pomiędzy tymi pojęciami, a także skupimy się na pracach wchodzących w skład przebudowy domu.
Przebudowa a rozbudowa domu
Przebudowa domu obejmuje roboty budowlane, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych, przy jednoczesnym zachowaniu kluczowych cech charakterystycznych. Elementami charakterystycznymi budynku są: kubatura domu, powierzchnia zabudowy, wysokość budynku, długość budynku oraz liczba kondygnacji budynku. Przebudowa domu zakłada zatem zamiany, które nie ingerują w istniejącą bryłę, a także nie zmieniają kubatury i wymiarów obiektu.
Rozbudowa domu obejmuje bardziej zaawansowane prace, które wpływają na charakterystyczne elementy budynku. Celem tych prac jest uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej poprzez zmianę kubatury lub liczbę kondygnacji. W naszym artykule o rozbudowie domu (https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego procesu. Warto zwrócić uwagę na kluczową różnicę pomiędzy przebudową a rozbudową, jako iż oba te procesy są inaczej definiowane przez prawo budowlane i wymagają innych formalności.
Czy przebudowa wymaga pozwolenia na budowę?
W czerwcu 2015 roku nastąpiły zmiany w prawie budowlanym, które miały ułatwić inwestorom realizację przebudowy lub rozbudowy domu. Do tego momentu niezbędne było pozwolenie na budowę. Obecnie, przebudowa domu wymaga zgłoszenia prac do starostwa. Jest to procedura dużo prostsza i szybsza. Już po 28 dniach od momentu dokonania zgłoszenia można przejść do realizacji prac. Istnieją jednak pewne prace budowlane, które kwalifikują się do przebudowy domu, a mimo wszystko mogą wymagać pozwolenia na budowę. Przykładem może być chociażby wykucie nowych otworów okiennych lub powiększenie istniejących otworów.
Jakie prace najczęściej są realizowane w ramach przebudowy domu?
Przebudowa domu nie wpływa na zwiększenie kubatury i powierzchni użytkowej, a także innych cech charakterystycznych budynku. A zatem jakie prace możemy zaliczyć na poczet przebudowy domu? Poniżej opisujemy najpopularniejsze zmiany kwalifikowane jako przebudowa:
- wyodrębnienie kilku lokali mieszkalnych w tym samym budynku,
- wyburzanie ścian i zmiana układu ścian działowych,
- ocieplanie lub docieplanie budynku,
- modernizacja sieci elektrycznej lub sieci w-k,
- wykonanie lub powiększenie otworów okiennych i drzwiowych,
- dostosowane poddasza do celów mieszkalnych,
- zmiana systemu wentylacyjnego w domu,
- wymiana lub modernizacja instalacji grzewczej.
Jeśli mamy wątpliwości, czy planowane przez nas prace budowlane kwalifikują się do przebudowy, rozbudowy, nadbudowy lub remontu, zawsze możemy poprosić o odpowiedź pracowników starostwa. Wystarczy przedstawić zakres planowanych prac oraz zapytać o to, czy tego typu prace można załatwić na zgłoszenie, pozwolenie na budowę czy też bez dodatkowych formalności.
Jakie dokumenty będą potrzebne przy przebudowie?
Planując przebudowę domu musimy zaopatrzyć się w odpowiednie dokumenty: projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, a także szkice i rysunki techniczne. Projekt budowlany przebudowy domu można sporządzić z architektem posiadającym stosowne uprawnienia. Na naszej stronie o projektach indywidualnych (https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda tworzenie spersonalizowanego projektu pod kątem indywidualnych potrzeb inwestora. Firma budowlana New House oferuje inwestorom kompleksowe usługi obejmujące zarówno prace projektowe, jak również budowlane. Powyższe dokumenty są niezbędne w sytuacji gdy konieczne jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie prac z projektem budowlanym.
Czy przebudowa starego budynku się opłaca?
Opłacalność całej inwestycji zależy oczywiście od tego, jak duży nakład pracy jest niezbędny do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Im gorszy stan budynku, tym więcej zapłacimy za doprowadzenie go do porządku. Na przebudowę domu często decydują się inwestorzy kupujący używany dom. Taka inwestycja będzie opłacalna, jeśli zsumowane koszty zakupu domu oraz jego przebudowy będą niższe, aniżeli zakup domu w podobnym standardzie lub wybudowanie nowego domu od podstaw (tutaj dochodzi jednak koszt działki budowlanej). Przebudową domu często interesują się również flipperzy, czyli osoby kupujące nieruchomość w gorszym stanie za mniejsze pieniądze w celu przeprowadzenia generalnego remontu i sprzedania jej za większą kwotę. W wielu przypadkach działania fiipperów dowodzą, że przebudowa starego domu może być bardzo opłacalna.