Kwestia posadowienia domu to bardzo ważna sprawa i wymaga wyjątkowej precyzji, dokładności podczas realizacji. Jest to tak istotne, ponieważ to właśnie od fundamentów domu zależy w głównej mierze to, czy budynek będzie stabilny i trwały przez wiele kolejnych lat. Martwi Państwa kwestia posadowienia budynku? Nasi specjaliści doskonale wiedzą nie tylko jak wytyczyć fundamenty domu, ale również jak dobrać posadowienie do budynku i gruntu oraz jak je prawidłowo wykonać. New-House zajmuje się budową domów kompleksowo, dlatego dbamy o jakość każdego aspektu realizacji. Chętnie dzielimy się również naszą wiedzą. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, a którym wyjaśnimy dokładnie kwestię tego, jak wytyczyć fundamenty domu.
New-House działa w Polsce już od 1991 roku. Firma rozpoczęła swoją działalność w Warszawie, ale szybko poszerzyła swoją ofertę na teren całej Polski. Szeroka oferta oraz profesjonalni pracownicy sprawili, że udało nam się od tego czasu wybudować ponad 1500 domów jednorodzinnych. Spotykaliśmy się z różnorodnymi budynkami oraz działkami pod budowę. Niejednokrotnie po wykonaniu geotechnicznego badania gruntu okazywało się, że grunt na działce nie jest dobrym materiałem pod tradycyjną budowę. Nie raz zdarzało się, że mieliśmy do czynienia z działkami z niestabilnym gruntem, na przykład z glinami lub torfowiskami. Czy na takiej działce nie można wykonać wymarzonej budowy domu? Owszem, zazwyczaj można. Warunkiem jest jednak dobranie odpowiedniego posadowienia domu, które będzie silną podstawą dla całej konstrukcji budowy. Nasi specjaliści doskonale znają się na swojej pracy, mogą się oni pochwalić szeroką wiedzą specjalistyczną oraz bogatym doświadczeniem zawodowym. To dzięki nim nasze usługi są tak profesjonalne. Co więcej, nasi specjaliści zawsze są merytorycznym wsparciem dla klientów. Chętnie doradzają i dzielą się wiedzą. Poszukują Państwo solidnej firmy budowlanej, która zajmie się budową domu od A do Z? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu.
W tym artykule chcemy przedstawić Państwu szczegóły tego, jak prawidłowo wytyczyć fundamenty domu. W naszym artykule poruszymy między innymi poniższe kwestie:
- Jak przygotować budowę do prac fundamentowych?
- Jakie są metody wytyczania fundamentów?
- Jak wygląda tyczenie fundamentów metodą z kołkami?
- Jak wygląda tyczenie budynku metodą ław drutowych?
Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.
Przygotowanie budowy do robót fundamentowych
Proces budowy domu składa się z wielu etapów, które składają się na ostateczny efekt. Przygotowanie budowy do robót fundamentowych również nie jest kwestią wykonania jednego podpisu w urzędzie, lecz wymaga podjęciu wielu przemyślanych, ważnych kroków. Jak dokładnie wygląda przygotowanie budowy do robót fundamentowych? Opiszemy ten proces krok po kroku.
Pierwszym elementem jest realizacja kwestii formalnych. Choć wielu inwestorów na nie narzeka ze względu na czasochłonność procesu, to nie należy o tym zapominać. Przede wszystkim pamiętajmy, że do prac na budowie nie można przystąpić od razu po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Według obowiązującego prawa budowlanego konieczne jest to, by uprzednio poinformować powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o planowanym rozpoczęciu prac. Takie zawiadomienie musi zostać połączone z oświadczeniem kierownika budowy o tym, że przejmuje on obowiązki dotyczące danej realizacji. W starostwie powinno się również przedstawić dziennik budowy, który następnie będzie musiał być skrupulatnie uzupełniany. Rozpoczęcie prac budowlanych można zaplanować na 7 dni po złożeniu wyżej wspomnianego zawiadomienia do powiatowego inspektoratu.
Dopiero po zrealizowaniu wszystkich wymaganych kwestii formalnych, można zająć się wytyczaniem fundamentów domu. Przebieg prac zależy jednak w tej kwestii od tego, z jaką działką przyjdzie Państwu współpracować. Niektóre działki budowlane wymagają wykonania wstępnej niwelacji przed tyczeniem budynku. Wówczas należy usunąć z powierzchni budowy wierzchnią warstwę gruntu, którą nazywa się humusem. Wykonaniem tyczenia budynku musi się zająć geodeta z odpowiednimi uprawnieniami. Jak powinien wytyczyć fundamenty domu? O tym napiszemy w dalszej części artykułu. Co więcej, zadaniem geodety jest nie tylko wytyczenie fundamentów domu, ale również wyznaczenie punktu wysokościowego, który określa się również jako reper. Tak wyznaczony punkt będzie odpowiednikiem poziomu zera dla realizowanego budynku. Zwykle jako punkt wysokościowy służy stały punkt, który znajduje się w najbliższym otoczeniu. Może nim być na przykład poziom ogrodzenia. Czasami geodeta musi również wyznaczyć stałe znaki geodezyjne, jeżeli takowych nie ma. Zakończenie tyczenia fundamentów wiąże się z wykonaniem wpisu do zakupionego wcześniej dziennika budowy. Taki wpis służy za poświadczenie wykonanej pracy.
Czy warto wykonywać badania geotechniczne gruntu?
Analizując kolejne kroki procesu wykonywania fundamentów domu, warto zastanowić się również nad kwestią wykonywania specjalistycznego badania gruntu. Czy rzeczywiście jest ono potrzebne? Jako specjaliści od kompleksowej budowy domu, zawsze polecamy naszym klientom ich wykonanie. Dlaczego? Budowa domu to bardzo duża inwestycja finansowa. Korzystając z gotowego projektu domu do wykonania realizacji, należy mieć na uwadze, że został on przygotowany pod przeciętnej, dogodne warunki gruntowe. Niestety, nie każda działa się nimi charakteryzuje. Zdarza się, że działka nie ma stabilnych gruntów i występują tutaj grunty torfowe, nasypowe, grunty po rekultywacji itp. Budując na takiej działce dom z zaleceniami dla budynków o standardowym gruncie, można z marszu się przygotować na budowlaną katastrofę. Realizowany w ten sposób dom nie będzie stabilny i trwały. Decydując się na wykonanie badania gruntów zyskują Państwo pewność, co do jakości gruntu na działce, dzięki czemu można w prosty sposób dobrać do realizacji sposób posadowienia budynku. Badania geotechniczne gruntu należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy.
Metody wytyczania fundamentów domu
Po określeniu procesu prac na budowie możemy przejść do najważniejszego punktu artykułu, czyli do tego jak wytyczyć fundamenty domu. Metod wykonania tej pracy jest wiele, ale zdecydowanie różnią się one skutecznością. Aktualnie wykorzystuje się najczęściej dwie sprawdzone metody wytyczania fundamentów - metodę kołkową oraz metodę ław drutowych.
Oczywiście, mogą się Państwo również spotkać z metodą sypania ziemi wapnem lub metodą kopania rowków. Są to najprostsze i najtańsze metody działania, ale jednocześnie są one określane jako metody najmniej trwałe. Łatwo o zniekształcenie wyznaczonych fundamentów przy jakichkolwiek niesprzyjających warunkach pogodowych czy też nieuważności kogoś z placu budowy. Decydując się na metodę kołkową lub metodę ław drutowych nie muszą się Państwo obawiać o jej trwałość. Na czym polegają obie metody? Którą lepiej wybrać? Już odpowiadamy!
Tyczenie fundamentów domu metodą kołkową
Ta metoda tyczenia fundamentów cieszy się popularnością wśród inwestorów nie tylko ze względu na precyzję, ale również cenę. Cena tyczenia fundamentów domu metodą kołkową jest około 30% niższa niż metoda ław drutowych.
Tyczenie fundamentów domu metodą kołkową zaczyna się od kołków, które powinny być wbite w miejscu zetknięcia się głównych osi domu. Mogą być również wbite w zewnętrznych narożnikach budynku. Wykorzystywane paliki mogą mieć dowolną wysokość, ponieważ nie są wykorzystywane do wyznaczenia głębokości wykopu. W następnym kroku paliki są przesuwane poza planowany wykop na jednakową odległość. Dzięki temu zyskuje się miejsca na wjazd specjalistycznego sprzętu, koniecznego do wykonania fundamentów lub miejsce na poruszanie się pracowników, jeżeli wykopy będą wykonywane ręcznie. Odległość przesunięcia należy zapisać w dzienniku budowy. Po wjeździe koparki można powrócić do pierwotnego ułożenia kołków.