Ogrzewanie elektryczne wciąż stanowi popularny wybór w domach, do których nie można podłączyć sieci gazowej. Jest to opcja bardzo praktyczna i wygodna z perspektywy domowników. Obawą zawsze są jednak bardzo wysokie koszty eksploatacji, które przy stale rosnących cenach prądu odstraszają od tego systemu grzewczego. W tym miejscu sprawdzimy najpopularniejsze rodzaje ogrzewania elektrycznego z uwzględnieniem kwestii ekonomicznych.
Ogrzewanie akumulacyjne czy konwekcyjne?
W pierwszej kolejności warto omówić ogrzewanie akumulacyjne oraz konwekcyjne. Pierwszy typ idzie w parze z odpowiednio dobraną taryfą u dostawcy usług energetycznych. Taka instalacja, jak sama nazwa wskazuje, akumuluje ciepło w momencie, gdy prąd jest najtańszy, a następnie dystrybuuje je w celu ogrzania naszego domu. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Kluczem do sukcesu w przypadku ogrzewania akumulacyjnego jest dobra umowa z dostawcą oraz prawidłowe zaprogramowanie instalacji.
Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest również ogrzewanie konwekcyjne, które wykorzystuje energię elektryczną na ciepło w drodze konwersji. Zazwyczaj spotkamy się z wolnostojącymi grzejnikami często wyposażonymi w wentylatory, które mają za zadanie usprawnić rozprowadzanie ciepła. Mimo unowocześnionych konstrukcji ogrzewania konwekcyjnego, wciąż jest to dość droga opcja. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne możesz zapoznać się z popularnymi instalacjami elektrycznymi wykorzystywanymi do ogrzewania domu.
Piec elektryczny CO do nowoczesnych domów
Piec elektryczny może być pełnoprawną alternatywą dla pieców na paliwa stałe lub ciekłe. Często stanowi także uzupełnienie instalacji. Rozwiązanie popularne w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych wyposażonych w rekuperację. Wybierając projekt domu wyposażony w ten system oszczędzamy na barku konieczności budowy komina oraz przeznaczania miejsca na składowanie opału. Piece elektryczne są bardzo proste i wygodne w obsłudze. Możemy je zaprogramować i dostosować do własnych potrzeb. Piec elektryczny CO to ogrzewania centralne, które ogrzewa wodę, a następnie dystrybuuje je do grzejników lub kaloryferów w naszym domu.
Ogrzewanie podłogowe zasilane prądem
Jest to rewelacyjny wybór w przypadku domów parterowych, gdzie w zasadzie całą powierzchnię budynku możemy ogrzewać właśnie za sprawą elektrycznego ogrzewania podłogowego. Sama instalacja nie należy do kosztownych, ale już jej eksploatacja wiąże się ze znaczącymi wydatkami. Rozwiązanie to jest oczywiście dedykowane nowo powstającym budynkom lub budynkom przeznaczonym do generalnego remontu. Ta forma ogrzewania wymaga jednak idealnie szczelnych okien i drzwi oraz dobrze zaizolowanego dachu. Jeśli dysponujemy dobrą termoizolacją bez mostków cieplnych, ogrzewanie podłogowe może być bardzo efektywne.
Grzejniki elektryczne jako dogrzewanie wnętrz
Przy wyborze ogrzewania elektrycznego często decydujemy się na kilka systemów, które możemy dostosować od naszych potrzeb. W nocy nie zachodzi potrzeba ogrzewania całego domu, a jedynie strefy nocnej. Tutaj dobrym rozwiązaniem okażą się właśnie wolnostojące lub wiszące grzejniki podłączone do sieci elektrycznej. Dzięki nim możemy ogrzewać tylko konkretne wnętrza naszego domu. W nowoczesnych domach, gdzie zazwyczaj spotkamy się z wyraźnym wyodrębnieniem strefy dziennej i nocnej, takie grzejniki mogą być dobrym uzupełnieniem bazowego systemu grzewczego.
Czy ogrzewanie elektryczne musi być drogie?
Wybierając system ogrzewania bierzemy pod uwagę uzbrojenie działki, a także dostępny budżet. Jeśli możemy poświęcić więcej pieniędzy na budowę domu, możemy wybrać najbardziej optymalne, ale i kosztowne rozwiązania. Domy pasywne najczęściej bazują na pompie ciepła oraz rekuperacji. To obecnie jeden z najwydajniejszych i najtańszych w eksploatacji systemów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o budowie takich właśnie domów. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie elektryczne, już na etapie wyboru projektu warto zastanowić się nad wprowadzeniem instalacji fotowoltaicznej, która dostarczy nam darmowego prądu zasilającego instalację grzewczą. To rozwiązanie stosowane w wielu nowych domach.
Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne?
Reasumując, ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być drogie, o ile wybierzemy dobry system i zastosujemy go w domu, którego projekt sprzyja takim instalacjom. Co więcej, ogrzewanie to może być ekologiczne, o ile oczywiście będziemy go zasilać, przynajmniej w pewnym stopniu, odnawialną energią np. z fotowoltaiki. Jeśli zatem nasza działka nie może zostać podłączona do sieci gazowej, wówczas warto zastanowić się nad nowoczesnymi systemami elektrycznymi. Do ogrzewania elektrycznego zasilamy także pompy ciepła, które do działania potrzebują niewielkich ilości energii. Warto jednak już na etapie adaptacji projektu zastanowić się nad tym, jaki system najlepiej odpowiada naszym potrzebom, a także, w jaki sposób możemy ograniczyć wydatki na energię elektryczną.