Maty grzewcze jako podstawowe źródło ogrzewania
Spis treści:
Maty grzewcze to jedno z rozwiązań, które możemy wykorzystać w domach, które będą ogrzewane za pośrednictwem energii elektrycznej. Maty te posiadają bardzo cienkie przewody grzewcze osadzone na samoprzylepnej siatce. Zazwyczaj, maty grzewcze są stosowane jako ogrzewanie podłogowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mocować je także na ścianach, które następnie zabudujemy materiałem dobrze oddającym ciepło. Jednak czy może to być główne źródło ogrzewania?
Jak działają tradycyjne maty grzewcze?
Mata grzewcza to samoprzylepna siatka, na której naniesione zostały bardzo cienkie przewody grzewcze zasilane energią elektryczną. Sercem przewodów jest wolfram, który zmienia prąd w ciepło. Maty grzewcze stosuje się pod materiałem, który dobrze oddaje ciepło i potrafi je akumulować przez dłuższy okres czasu. Mogą to być zatem płytki ceramiczne, płytki gresowe oraz płytki kamienne. Wyróżniamy także maty grzewcze pod panele drewniane, choć tutaj, znacznie częściej stosowane są folie grzewcze. Maty grzewcze można zatopić w kleju elastycznym lub wylewce cienkowarstwowej. Następnie przechodzimy do montażu docelowego materiału wykończeniowego.
Maty grzewcze to rozwiązanie stosowane w domach, które będą wykorzystywać systemy grzewcze zasilane energią elektryczną. Już na etapie projektowania warto uwzględnić elektryczne ogrzewanie, aby dostosować do tego całą sieć oraz instalację elektryczną, o której więcej przeczytasz w naszym artykule. Maty grzewcze mogą być również wykorzystywane jako ogrzewanie wspomagające zastosowane tylko w niektórych wnętrzach naszego domu, zwykle w łazience lub kuchni.
Czym są maty grzewcze na podczerwień?
W ostatnim czasie pojawiło się sporo zamieszania ze względu na nowoczesne folie grzewcze na podczerwień. Jest to zupełnie inne, odrębne rozwiązanie, o którym warto jednak dowiedzieć się więcej. Jest to bowiem bardzo ekologiczne, a zarazem niezwykle energooszczędne rozwiązanie, które może znacząco poprawić charakterystykę energetyczną domu. Są to specjalne folie podłączane do sieci elektrycznej, wytwarzające podczerwień, która ogrzewa określone materiały, pod którymi znajduje się taka folia. Może to być gips-karton, panele drewniane czy płytki. Włąśnie ze względu na dużą wydajność oraz energooszczędność, folie grzewcze na podczerwień cieszą się coraz większą popularnością. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie zupełnie inne od tradycyjnych mat grzewczych, które jednakże może wspomagać maty.
Jakie zalety oferują maty grzewcze?
Maty grzewcze to rozwiązanie czyste, ekologiczne i praktyczne. Nie wymaga składowania paliwa, a także nie nastręcza dodatkowych trudności w obsłudze. Są one wyposażone w termostat, dzięki czemu automatycznie podgrzewają wnętrze do uzyskania optymalnej temperatury. Kolejnym atutem jest bardzo prosty i szybki montaż. Maty możemy zainstalować samodzielnie lub zlecić to zadanie glazurnikowi. System nie wywołuje silnej konwekcji powietrza, co ma duże znaczenie w kontekście komfortu i samopoczucia domowników. Trzeba także zauważyć, że maty grzewcze nieźle wypadają pod kątem energooszczędności w porównaniu z innymi systemami grzewczymi zasilanymi energią elektryczną.
Jakie są minusy mat grzewczych?
Chociaż maty grzewcze wypadają korzystnie na tle innych systemów zasilanych energią elektryczną, wciąż generują dość wysokie koszty, a należy mieć na uwadze, że w nadchodzących latach możemy spodziewać się systematycznych podwyżek cen prądu. Dlatego też, maty grzewcze mogą być dobrym rozwiązaniem w domach korzystających z odnawialnych źródeł energii, np. z fotowoltaiki. Jednocześnie, maty grzewcze należy stosować bardzo umiejętnie - nie powinny być one rozkładane w miejscach, w których ustawione zostaną meble o dużej powierzchni, np. blaty i szafki kuchenne. Jeśli mata grzewcza nie będzie w stanie prawidłowo oddać ciepła do pomieszczenia, przewody mogą ulec przepaleniu.
Czy maty grzewcze mogą być głównym źródłem ogrzewania?
Tak, odpowiednio wykorzystane maty grzewcze mogą być podstawowym źródłem ogrzewania w domu. Tyczy się to zwłaszcza mniejszych domów parterowych, w których łatwiej objąć całą przestrzeń i ogrzewać sąsiednie pomieszczenia matami ułożonymi w centralnej części domu. W naszym artykule na temat budowy domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) możesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania i planowania budowy pod kątem wysokiej charakterystyki energetycznej domu.
Biorąc jednak pod uwagę wysokie koszty energii elektrycznej, maty grzewcze, jako główne źródło ogrzewania, powinny być stosowane w domach, w których spora część energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych lub przydomowej turbiny wiatrowej. Należy także pamiętać o tym, że podłoga, pod którą znajdują się maty grzewcze nie może być zastawiona niskimi meblami o dużej powierzchni. W pokoju dziennym warto zatem zastanowić się nad matami ściennymi, zwłaszcza w przypadku wewnętrznej ściany, która sąsiaduje z innymi wnętrzami domu.