Duże i otwarte przestrzenie to standard w nowoczesnym budownictwie. Wybierając projekt domu powinniśmy oczywiście uwzględnić powierzchnię użytkową, miejsce na część gospodarczą, liczbę sypialni i łazienek, a także dodatkowe pokoje, które można wykorzystać wedle własnych potrzeb. W wielu przypadkach naturalnym ograniczeniem powierzchni domu jest oczywiście budżet na budowę. Ile metrów kwadratowych powinny mieć zatem poszczególne wnętrza naszego domu?
Powierzchnia domu a liczba domowników
W pierwszej kolejności spróbujmy odpowiedzieć na pytanie o powierzchnię użytkową całego domu w zależności od liczby domowników. Przyjmuje się, że dla rodzin 3-4 osobowych optymalnym rozwiązaniem będą domy o powierzchni 75 – 140m2. W przypadku domu dla 5-6 osób warto zastanowić się nad domem o powierzchni 150 – 200m2. Z kolei domy o powierzchni powyżej 200m2 sprawdzą się w przypadku dużych rodzin. Na naszej stronie z gotowymi projektami domów możesz wybrać interesującą Cię powierzchnię, aby szybko zawęzić wyświetlany katalog projektów.
Wybierając projekt pod kątem powierzchni musimy wziąć pod uwagę także dodatkowe potrzeby ze strony domowników. Być może konieczny będzie gabinet lub pokój gościnny, w którym przenocują goście wpadający do nas z dłuższą wizytą. Wiele osób marzy także o odrębnym pokoju rozrywkowym lub bibliotece. W związku z tym, przy wyborze projektu domu należy zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnię użytkową, ale również liczbę pokojów oraz łazienek.
Jaką powierzchnię powinna mieć strefa dzienna?
Zacznijmy od strefy dziennej, w której spędzamy zwykle najwięcej czasu. Musimy tu wygospodarować miejsce na kuchnię, jadalnię oraz salon. Kuchnia powinna mieć powierzchnię min. 12 – 15m2. Jeśli będzie ona dzielona z jadalnią, wówczas optymalnym rozwiązaniem będą kuchnie o powierzchni przynajmniej 18-20 m2. W przypadku nowoczesnych domów zaleca się doliczenie kolejnych 2-3 m2 na spiżarnię, która z pewnością ucieszy każdą panią domu.
Jeśli chodzi o salon, w tym miejscu potrzebujemy przynajmniej 20m2 na swobodną aranżację i rozstawienie wszystkich mebli. Jeśli natomiast będzie to salon współdzielony z jadalnią, wówczas to wnętrze powinno mieć powierzchnię 25 – 30m2. W przypadku nowoczesnych domów, kuchnia, salon i jadalnia często są ulokowane na jednej otwartej przestrzeni o powierzchni 40 – 60 m2. Zasada jest jednak prosta: im więcej przestrzeni w strefie dziennej, tym większe poczucie swobody i komfortu.
Jaką wielkość powinna mieć wygodna sypialnia?
Mała sypialnia przeznaczona dla jednej osoby powinna mieć powierzchnię 10-15 m2. To optymalna przestrzeń, na której rozplanujemy miejsce dla wygodnego łózka, szafki nocnej, komody i szafy, a także biurka. Sypialnie dają nam jednak sporo możliwości w kwestii poszukiwania dodatkowej przestrzeni. Czasami wystarczy przemyślana aranżacja i wybór mebli, które pomagają nam w wyodrębnieniu dodatkowej przestrzeni użytkowej.
Sypialnia małżeńska powinna być odpowiednio większa. Jeśli wnętrze to ma być wyposażone w odrębną garderobę i łazienkę, wówczas mówimy o pokojach rzędu 15 – 25 m2. Równe istotny jest rozkład wnętrz uzyskany poprzez poprowadzenie stan działowych. Na naszej stronie o adaptacji projektów (https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu) możesz dowiedzieć się więcej na temat zmian w rozkładzie ścian działowych. Na etapie adaptacji można wprowadzić zmiany, które pozwolą nam lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń pod kątem potrzeb przyszłych domowników.
Ile powierzchni należy przeznaczyć na łazienki i toalety?
Do stworzenia niewielkiej toalety z umywalką w zupełności wystarczą nam 2-3 m2. Niewielkie łazienki wyposażone w WC, umywalkę oraz kabinę prysznicową powinny mieć powierzchnię rzędu 5-6 m2. Jeśli interesuje nas funkcjonalna łazienka, w której spokojnie zmieścimy kompakt, bidet, pralkę, wannę, a także kabinę prysznicową, wówczas potrzebujemy przynajmniej 7-10 m2. Marzeniem wielu osób są przestronne pokoje kąpielowe z dużą, wolnostojącą wanną i kompletem mebli łazienkowych. Tego typu wnętrza mają powierzchnię rzędu 10 – 15 m2.
Jaką powierzchnię zajmuje część gospodarcza i garaż?
Garaż jednostanowiskowy to powierzchnia przynajmniej 20 m2. Jeśli interesuje nas garaż dwustanowiskowy z miejscem na rowery czy motocykl, wówczas potrzebujemy wnętrza o powierzchni 20 – 30 m2. Do tego dochodzą udogodnienia, których mogą oczekiwać inwestorzy: pralnia, składzik, dodatkowa garderoba oraz oczywiście kotłownia. Pomieszczenie techniczne powinno mieć powierzchnię 4-5 m2, ale w praktyce dużo zależy od zastosowanej technologii grzewczej. Podobnej przestrzeni potrzebuje pralnia z suszarnią. Nieco mniejsze mogą być garderoby, spiżarnie i składziki.
Jak stworzyć dom dostosowany pod kątem indywidualnych potrzeb?
To indywidualne oczekiwania inwestorów decydują o tym, jaka powierzchnia domu będzie optymalna. Mimo bardzo rozbudowanego katalogu gotowych projektów, być może doświadczasz trudności z odnalezieniem projektu w pełni dostosowanego do swoich potrzeb. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być projekt szyty na miarę. Na naszej stronie o projektach indywidualnych (https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house) możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda tworzenie takiego projektu od podstaw. Choć jest to rozwiązanie kosztowne i czasochłonne, inwestor zyskuje pewność wymarzonego efektu finalnego.