Ścieżki w ogrodzie – aranżacja ścieżek ogrodowych

Rozplanowanie ścieżek ogrodowych bardzo często znajduje się już w projekcie zagospodarowania terenu, wchodzącego w skład projektu budowlanego. Jeśli jednak Twój ogród nie posiada jeszcze ścieżek, podczas gdy wszystkie kluczowe elementy zagospodarowania przestrzeni znajdują się na swoim miejscu, warto zastanowić się, którędy będziemy najczęściej uczęszczać przez nasz ogród. Do punktów strategicznych zaliczymy: garaż, altanę ogrodową, taras, wiatę na składowanie odpadów, boczne furtki, a także wolnostojące budynki gospodarcze.
Alejki ogrodowe powinny prowadzić właśnie do kluczowych punktów w naszym ogrodzie. Dzięki nim możemy szybciej i bezpieczniej dostać się w dane miejsce, bez konieczności deptania trawnika. W deszczowe dni nie pobrudzimy sobie również butów. W naszym artykule na temat zagospodarowania terenu poświęcamy wiele czasu prawidłowemu planowaniu przestrzeni i sytuowaniu poszczególnych elementów. Ich rozmieszczenie ma ogromny wpływ na funkcjonalność całego ogrodu.
Alejki ogrodowe możemy podzielić na te związane z gruntem na stałe, oraz alejki wykonane z materiałów sypkich, które nie są stale związane z gruntem. Do tego pierwszego grona zaliczymy: kostkę brukową, kamień, klinkier oraz beton. Jeśli chodzi o ścieżki niezwiązane z gruntem, tutaj możemy wymienić: żwir i drobne kamienie, otoczaki, a także korę drzewną. Jaki materiał wybrać?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy najpierw oszacować dostępny budżet, a także zastanowić się nad tym, jaki ogród chcemy uzyskać. Czy będzie to klasyczny ogródek z dużą dozą naturalizmu? Czy też ściśle zaplanowany i uporządkowany ogród w stylu nowoczesnym? Tańszym rozwiązaniem bez wątpienia są ścieżki niezwiązane z gruntem. Można je pozyskać w niższej cenie, a ponadto nie wymagają one specjalistycznego montażu. Minusem jest jednak to, że sypkie elementy mogą stanowić poważne zagrożenia dla kosiarki. Drobne kamyki mogą stępić ostrza, a nawet zatrzeć silnik. Ścieżki ogrodowe na stałe związane z gruntem są zatem droższe, ale z drugiej strony materiał, z którego są wykonane, nie wykracza poza precyzyjnie wytoczony obszar.
Po dokładnym rozplanowaniu ścieżek oraz zakupieniu materiałów możemy przejść do pracy. Pierwszym krokiem jest oczywiście wytyczenie ścieżek i usunięcie trawy oraz humusu. Ścieżki można wytyczyć kolorowymi żyłkami rozpiętymi na wysokości kilku centymetrów. Znacznie ułatwia to wykonanie wszystkich prac. Drugim krokiem jest wykonanie posypki. To warstwa nośna, która jednocześnie umożliwia odprowadzanie wody do gruntu. Najczęściej stosuje się tutaj piasek, kruszywo, żwir oraz tłuczeń. Ostatnim krokiem jest układanie nawierzchni. Ten ostatni krok dotyczy oczywiście ścieżek związanych z gruntem, a zatem kostki brukowej, kamienia, betonu lub klinkieru.
Aby możliwe było bezpieczne poruszanie się po ogrodzie także porą wieczorową, konieczne jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Tańszym rozwiązaniem są lampki solarne, które pozyskują energię z promieni słonecznych. Można je rozmieścić w dowolnym miejscu i nie zachodzi konieczność podłączania do sieci. Takie lampki nie zawsze sprawdzają się jednak w okresie jesienno-zimowym, gdzie ilość światła dziennego jest niedostateczna do zasilenia baterii. Dlatego tez, przynajmniej wzdłuż głównych alejek ogrodowych warto zastosować oświetlenie podłączone do sieci elektrycznej. Najpopularniejsze są kilkudziesięciocentymetrowe słupki, a także lampki wpuszczone w grunt. Do tego dochodzą tradycyjne latarnie ogrodowe.
Wybór ścieżek w dużej mierze zależy od tego, w jakim stylu planujemy nasz ogród. Istotnym czynnikiem jest także budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup materiałów i robociznę. W naszym tekście na temat ogrodów (https://new-house.com.pl/ogrody) omawiamy kolejne etapy projektowania i aranżowania ogrodu. Ścieżki ogrodowe powinny być uwzględnione już na etapie tworzenia projektu zagospodarowania terenu. W ten sposób łatwiej jest prawidłowo poprowadzić alejki do strategicznych punktów. Co więcej, nie musimy przecież wydawać pieniędzy na ścieżki w ramach budowy domu pod klucz. Równie dobrze, o alejki ogrodowe możemy zatroszczyć się już po przeprowadzce, gdy zbierzemy nieco większy kapitał.