Silikaty cieszą się dużą popularność w nowoczesnym budownictwie, a głównym powodem jest ich przystępna cena idąca w parze z satysfakcjonującymi parametrami. Cegła silikatowa jest również materiałem ogólnodostępnym, dzięki czemu, wznosząc dom z tego surowca nie musimy obawiać się opóźnień związanych z trudnościami w pozyskaniu materiału. Z tego artykułu dowiesz się czym są silikaty, jakie mają zastosowania, a także, jakie są ich mocne i słabe strony.
W jaki sposób otrzymuje się cegłę silikatową?
Inną nazwą dla cegły silikatowej jest cegła wapienno-piaskowa. Otrzymuje się ją z mieszaniny piasku kwarcowego (90-92% masy) oraz wapna palonego (5-8%) z niewielką ilością wody. Mieszanina jest formowana w specjalnych prasach hydraulicznych dolnego i górnego prasowania lub w prasach mechanicznych jednostronnego prasowania. W zależności od zastosowanej mieszanki, cegły lub bloczki silikatowe posiadają określoną klasę, która informuje o wytrzymałości. Do tego jeszcze dojdziemy. Cegła silikatowa jest materiałem uniwersalnym i można ją z powodzeniem zastosować jako głównego surowca do budowy murowanego domu. Tutaj: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda kompleksowa budowa domu murowanego.
Jakie zastosowanie w budownictwie posiada cegła silikatowa?
Przy budowie domu murowanego, cegła silikatowa idzie w parze z większymi bloczkami. Cegły znajdują zastosowanie przy budowie wszelkich typów ścian. W przypadku zewnętrznych ścian trójwarstwowych cegła stanowi warstwę osłonową, ale może to być również materiał na warstwę nośną. Warto nadmienić, że wyróżniamy cegły pełne oraz drążone. Ze względu na pionowe otwory, cegły drążone są lżejsze, a także prostsze w układaniu. Z bloczków silikatowych można wznieść warstwę nośną w ścianach dwuwarstwowych i trójwarstwowych. Ze względu na swój rozmiar, budowa z bloczków przebiega sprawniej. Aby zmniejszyć ich masę i ułatwić montaż, drąży się w nich okrągłe otwory. Profilowane brzegi bloczków pozwalają je łączyć na wpust lub wypust. Na etapie adaptacji projektu można skonsultować z architektem wybór materiałów do konkretnych konstrukcji.
Czym kierować się przy wyborze silikatów?
W pierwszej kolejności warto powiedzieć kilka słów o klasie silikatów. Na klasę wpływa rodzaj mieszanki oraz proces produkcyjny. Wyróżniamy klasy: 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 35, 40 i 60. Przy budowie domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się klasy z przedziału 15-35. Materiał dobiera się pod kątem zastosowania: ściany działowe czy warstwy osłonowe mogą być wznoszone z materiałów niższej klasy w porównaniu z warstwą nośną. Jeśli chodzi o dostępne rozmiary, najczęściej spotkamy się z cegłami 6,5 x 12 x 25 lub 10,4 x 12 x 25. Jako iż standardowe cegły nie są odporne na zawilgocenie, do budowy fundamentów należy wykorzystać specjalnie przystosowany do tego materiał.
Należy również wrócić wagę na wytrzymałość na ściskanie. Do budowy fundamentów oraz ścian nośnych należy wykorzystać cegły o wytrzymałości 25 MPa. Nieco mniej wytrzymałe cegły (10-15 MPa) można wykorzystać na ściany działowe. Jak już mówiliśmy, cegły mogą być pełne lub drążone. Cegły drążone są lżejsze i prostsze przy układaniu, ale budowa z nich jest nieco droższa. Naturalny kolor cegły to biel lub jasna szarość, ale w ofercie producentów spotkamy także silikaty barwione, które można wykorzystać szczególnie przy warstwach osłonowych. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/cegla-silikatowa możesz dowiedzieć się więcej o cegle silikatowej oraz o tym, w jaki sposób wygląda sam proces budowy domu przy pomocy tego materiału.
Jakie zalety posiadają cegły i bloczki silikatowe?
Cegły silikatowe odznaczają się wysoką klasą na ściskanie, dzięki czemu, można je stosować do wznoszenia ścian nośnych oraz fundamentów (wymagana jest bardzo dobra izolacja przeciwwodna). Co ważne, silikaty są odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają tynkowania. Warstwę osłonową w ścianach trójwarstwowych można postawić ze specjalnych silikatów kolorowych. Kolejnym plusem jest bardzo dobra izolacja akustyczna. Jako iż silikaty akumulują ciepło, długo utrzymują uzyskaną temperaturę. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dom-murowany możesz przeczytać więcej o zaletach domów budowanych z silikatów. Na koniec należy dodać, że powyższe zalety idą w parze z przystępną ceną.
Czy cegła silikatowa posiada jakieś minusy?
Silikaty mają również pewne ograniczenia i wady. Nie jest to materiał słynący z dobrej izolacji termicznej, dlatego też, konieczne jest zastosowanie jakościowej warstwy termoizolacyjnej. Ponadto, silikaty mogą być narażone na nadmierną wilgoć, co sprawia, że do budowy fundamentów trzeba stosować lepsze silikaty w połączeniu z dobrą hydroizolacją. Spora waga silikatów przekłada się na mniejsze formaty, co oczywiście wydłuża czas murowania. Minusem jest także kruchość tego materiału. W transporcie i na etapie murowania są narażone na uszkodzenia mechaniczne.