Akademia Budowlana

Opinia kominiarska

Spis treści:

Opinia kominiarska to dokument wystawiany przez uprawnionego mistrza kominiarskiego po dokonaniu przeglądu kominów spalinowych, wentylacyjnych oraz dymowych, jak również podłączonych do nich urządzeń. W ramach przeglądu specjalista wykonuje drobiazgową kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych występujących w budynku, określając zarówno ich rodzaj, przekrój, jak również drożność. W zakresie jego kompetencji są również pomiary ciągu kominowego, jak i kontrola liczby oraz rodzaju urządzeń, które podłączone są do przewodów kominowych. Oprócz kontroli samych kominów zajmuje się również sprawdzeniem dodatkowych elementów ich wyposażenia, co w praktyce oznacza drzwiczki, ławy i nasady kominowe itp. Klienci współpracujący z New-House w zakresie kompleksowej realizacji inwestycji jednorodzinnych nie muszą zajmować się uzyskaniem opinii kominiarskiej, ponieważ w ich imieniu zajmujemy się zarówno tym, jak i wszystkimi innymi działaniami formalnymi, administracyjnymi i fizycznymi składającymi się na budowę domu.

 

Spis treści:

 

W jakich sytuacjach wymagana jest ekspertyza kominiarska?

 

Ekspertyza kominiarska jest niezbędna w poniższych sytuacjach:

 

Co do zasady prawo budowlane stanowi, że obowiązek uzyskania opinii kominiarskiej w przypadku oddawania obiektu do użytkowania ciąży zarówno na właścicielach domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak również na zarządcach i właścicielach budynków komercyjnych i obiektów użyteczności publicznej.

 

O opinię kominiarza warto wystąpić również na etapie planowania podłączenia nowych urządzeń grzewczych. Może się bowiem okazać, że stan posiadanych przewodów kominowych uniemożliwi nam skorzystanie z konkretnej technologii lub wymagać będzie korekty w założeniach.

 

Kto może wystawić opinię kominiarską?

 

Opinię kominiarską może wystawić wyłącznie uprawniony do tego mistrz kominiarski. Najrozsądniej jest znaleźć takiego specjalistę w organizacjach branżowych zrzeszających przedstawicieli tego zawodu. Co do zasady wykonanie opinii kominiarskiej najlepiej powierzyć specjalistom posiadającym wymagane uprawnienia oraz narzędzia do poprawnego wykonywania niezbędnych badań.

 

Opinia wystawiana jest na druku, który może być dokumentem ścisłego zarachowania w konkretnej organizacji, do której należy kominiarz. Nadto opinia musi być opieczętowana – pieczęcią zakładu kominiarskiego oraz mistrza kominiarskiego, który ją sporządził. Opinia najczęściej przygotowywana jest w dwóch egzemplarzach – jeden dla właściciela nieruchomości, drugi do archiwum wykonawcy. Należy jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których może być potrzebne więcej egzemplarzy opinii kominiarskiej. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy opinia przygotowywana jest na okoliczność awarii, której konsekwencją jest wymiana urządzeń na koszt producenta. Na opinii powinna znaleźć się dokładna informacja, ile egzemplarzy zostało wykonanych i komu zostały dostarczone. Odbiór opinii kominiarza należy potwierdzić datą oraz własnoręcznym podpisem. Opinia kominiarska jest ważna 1 rok.