Piękny i praktyczny żywopłot: jakie rośliny wybrać?

Żywopłot jest prostym sposobem na ogrodzenie terenu posesji w stosunkowo niedrogi sposób. Tak naprawdę wystarczy wybrać odpowiednie rośliny, zasadzić je w okolicy granicy działki i poczekać na ich wzrost. W praktyce, w zależności od wybranych roślin różnić się będzie oczywiście tempo wzrostu, a także wymogi pielęgnacyjne. Dla wielu osób, pożądaną cechą żywopłotu jest przede wszystkim praktyczność, przez którą rozumiemy brak konieczności kosztownej pielęgnacji i formowania. Są to żywopłoty naturalne, które rosną niekrępowane przez działania człowieka.
Dobry żywopłot powinien oczywiście wywiązywać się ze swojej roli, którą jest przede wszystkim zabezpieczenie posesji zarówno przed nieproszonymi gośćmi, jak również dzikimi zwierzętami. Żywopłot zapewnia także więcej dyskrecji i poczucia swobody, tłumi hałasy z ulicy lub działki sąsiada, a ponadto zatrzymuje kurz. W naszym artykule poświęconemu ogrodzeniom możesz dowiedzieć się więcej na temat tej formy zabezpieczania działki. Aby żywopłot spełnił pokładane w nim oczekiwania musi być oczywiście odpowiednio gęsty i wysoki. Sadzenie żywopłotu jest zatem niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Już na etapie sadzonek musimy podjąć ważne decyzje, które będą rzutować na późniejsze cechy żywopłotu.
Do zasadzenia żywopłotu powszechnie wykorzystuje się drzewa iglaste. Większość z nich to rośliny zimozielone, które będą dobrze pełnić swoją funkcję także w okresie zimowym. Najczęściej zasadzane są niewymagające żywotniki, czyli przede wszystkim tuje. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji, ale z czasem konieczne może być ich docinanie, gdy przekroczą pewną wysokość. Na żywopłot nadają się także świerki oraz cisy. Tutaj jednak musimy zwrócić większą uwagę na wymogi konkretnych gatunków roślin, ponieważ te iglaki wymagają już odpowiedniej gleby i wilgotności.
Do zsadzenia żywopłotu można wykorzystać także niektóre drzewa i krzewy liściaste. Bardzo często zasadza się je w połączeniu z innymi roślinami o podobnych wymaganiach glebowych. Do najczęściej stosowanych drzew i krzewów liściastych wymienimy: grab, buk, głóg, a także niektóre drzewka azjatyckie. Tworząc mieszaną kompozycję na żywopłot, koniecznie dobierz rośliny o bardzo zbliżonych wymaganiach. W naszym tekście na temat ogrodów (https://new-house.com.pl/ogrody) możesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego doboru roślin.
Na żywopłot najczęściej wybierane są różnorodne gatunki krzewów. Tutaj musimy pamiętać o tym, że niektóre z nich nadają się pod żywopłot naturalistyczny, czyli nieformowany, podczas gdy inne będą wyglądać estetycznie jedynie w wersji formowanej, co oczywiście wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu. Na żywopłot formowany dobrze pasuje irga, berberys oraz ligustr. Z drzew liściastych przeznaczonych do formowania możemy wymienić także buk oraz grab pospolity. Jeśli natomiast zależy Ci na tym, aby żywopłot nie wymagał czasochłonnego formowania, postaw na rośliny, które dobrze prezentują się bez dodatkowej pielęgnacji. Są to przede wszystkim żywotniki, jałowce, forsycje, a także krzewy kolczaste, takie jak głóg.
Każda roślina posiada określone wymagania względem gleby, wilgotności oraz nasłonecznienia. A zatem, wybór konkretnych roślin jest uzależniony także od specyfiki działki. Najbardziej uniwersalne wydają się tuje, które dość dobrze radzą sobie w zróżnicowanych środowiskach. Znacznie większe wymagania posiadają natomiast krzewy i drzewa iglaste. Jeśli masz wątpliwości związane z tym, jakie rośliny dobrze poczują się na Twoim ogrodzie, zawsze możesz skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta ogrodów, który pomoże dobrać rośliny dostosowane zarówno do uwarunkowań działki, jak również oczekiwań domowników.
Zakładanie żywopłotu to zadanie niezwykle odpowiedzialne. Wszystko zależy tu tak naprawdę od wybranych roślin, które muszą być dostosowane do warunków glebowych, a także do naszych indywidualnych oczekiwań względem pielęgnacji (żywopłoty formowane i nieformowane). W naszym artykule na temat zagospodarowania terenu wiele miejsca poświęcamy poszczególnym działaniom ukierunkowanym na piękny, a zarazem praktyczny ogród. Żywopłot musi pasować także do ogólnej stylistyki ogrodu: jeśli tworzymy nowoczesny i w pełni stylizowany ogród, należy postawić na żywopłot formowany. Jeśli cenimy sobie ogród naturalistyczny, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać rośliny na żywopłot nieformowany.