Gdzie zlokalizować i jak urządzić pralnię z suszarnią?
Spis treści:
Odrębna pralnia to duże udogodnienie w domu jednorodzinnym. Pomieszczenie to pozwala odciążyć łazienkę, w której nie musimy już szukać miejsca na pralkę. Dostatecznie duża pralnia pozwoli również umieścić w niej suszarkę do ubrań. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większa liczba gotowych projektów pamięta o tym, aby wygospodarować dodatkową przestrzeń na pralnię. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, jak stworzyć praktyczną pralnię z suszarnią.
Jakie wymagania posiada pralnia z suszarnią?
Obowiązkowym elementem pralni jest oczywiście pralka. Do tego dochodzi duży koszt na pranie, który pozwala skuteczniej segregować i oddzielać od siebie ubrania jasne, ciemne i kolorowe. W pralni powinniśmy zadbać o przynajmniej dwa punkty poboru wody: na pralkę oraz umywalkę, która umożliwia nam umycie rąk, a także przepranie delikatnych tkanin ręcznie. Konieczne jest także miejsce na suszenie prania, niezależnie czy będzie to tradycyjna suszarka czy też nowoczesna szafa parowa.
W pralni z suszarnią warto postawić także szafkę, w której przechowywane będą proszki i płyny wykorzystywane do prania. W zupełności powinna wystarczyć niewielka szafka po umywalką. Jeśli chodzi o wymogi powierzchni, na niewielką pralnię wystarczy 4-5 m2, ale na komfortową pralnię z suszarnią potrzeba ok. 6-10m2. Wnętrze to powinno być ogrzewane oraz dobrze wentylowane, co oczywiście przyspieszy suszenie prania. Jeśli pomieszczenie nie będzie posiadać okien, wówczas warto zatroszczyć się o dostatecznie wydajne wywietrzniki.
W której części domu można zlokalizować pralnię?
Optymalna lokalizacja pralni zależy oczywiście od rodzaju domu. W przypadku domów z piwnicą, optymalnym miejscem będzie właśnie piwnica, gdzie bez trudu wygospodarujemy dostatecznie dużą przestrzeń oraz stworzymy optymalne warunki do prania i suszenia ubrań. W domach parterowych pralnia powinna być zlokalizowana w pobliżu strefy nocnej, ponieważ to właśnie w sypialniach mieszczą się komody i szafy, do których trafi większość upranych i świeżych ubrań. Jeśli jest to dom piętrowy lub z poddaszem, część nocna najpewniej jest usytuowana na górze i to właśnie na górnej kondygnacji należy zaplanować miejsce na pralni i suszarni. W tej sytuacji warto zatroszczyć się o dobrą izolację akustyczną wnętrza oraz podkładki antywibracyjne pod pralkę.
Jakie materiały wykończeniowe sprawdzą się w pralni?
Pralnia to miejsce, w którym zazwyczaj panuje wysoka wilgotność. W związku z tym należy sobie odpuścić materiały, które nie najlepiej radzą sobie z wodą i wilgocią. Najbardziej uniwersalnym sposobem wykończenia podłogi w pralni są oczywiście płytki gresowe. Alternatywą może być posadzka z żywicy poliuretanowej. W naszym artykule na temat budowy domu pod klucz znajdziesz wiele ciekawych informacji o prawidłowym doborze materiałów pod kątem funkcjonalności i wygody wnętrza. Jeśli chodzi o ściany, w strefie mokrej (blisko umywalki) warto zastosować płytki ścienne. Pozostałe ściany wystarczy pomalować farbą o wzmożonej odporności na wilgoć.
Jak urządzić pralnię z suszarnią krok po kroku?
Na początek dokładnie zapoznaj się z pomieszczeniem, którym dysponujesz. Sprawdź, gdzie ulokowane są punkty poboru wody, co automatycznie wyznacza miejsce dla pralki oraz umywalki. To właśnie te dwa elementy wyposażenia planujemy w pierwszej kolejności. Dobrym rozwiązaniem będzie umywalka wpuszczona w blat, na którym dodatkowo możemy rozłożyć niezbędne akcesoria. Z kolei pod blatem znajdzie się miejsce na szafki. Poszukaj także odpowiedniego miejsca na ustawienie suszarki lub szafki parowej. Dokładnie wymierz całe pomieszczenie, sprawdź, ile miejsca zabierze niezbędne wyposażenie, a ile wolnej przestrzeni zostanie na swobodne poruszanie się po pralni.
W pierwszej kolejności warto wybrać, a przynajmniej zarezerwować interesującą nas pralkę i umywalkę, a dopiero później szukać pasujących materiałów wykończeniowych. Pralnia nie jest oczywiście miejscem, od którego oczekujemy wysokiej estetyki. Warto postawić na gładkie płytki, które zapewnią proste czyszczenie. Płytki podłogowe powinny być także antypoślizgowe. Po położeniu płytek malujemy ściany farbą wodoodporną i odporną na ścieranie. W pralni niezbędny jest także odpowiednio wydajny grzejnik, a także wentylacja. To klucz do szybkiego suszenia prania.
Jak stworzyć funkcjonalną pralnię z suszarnią?
Dobrze zaprojektowana i urządzona pralnia z suszarnią może znacząco podnieść komfort całego domu. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej lokalizacji, wybór jakościowego wyposażenia, a także dobór materiałów pod kątem wysokiej funkcjonalności. Dobrym pomysłem może być również zatrudnienie architekta wnętrz, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule. Projektant dysponuje dużą wiedzą i doświadczeniem, a ponadto zna ciekawe rozwiązania wpływające na wysoki komfort użytkowy wnętrza. A zatem, chociaż zatrudnienie projektanta to dodatkowy koszt, w perspektywie czasu zyskujemy gwarancję praktycznej pralni dostosowanej do naszych potrzeb.