Jeszcze niedawno standardem było budowanie domów z piwnicą. Coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na budowę domu bez podpiwniczenia – chodzi tu przede wszystkim o niższe koszty budowy. Czy jednak za każdym razem to właśnie cena powinna być decydującym kryterium?
Jeszcze w latach 90. mało kto wyobrażał sobie dom bez piwnicy – w ostatnich latach tendencja ta zaczęła się jednak zmieniać. Było to spowodowane przede wszystkim kwestiami ekonomicznymi, ponieważ brak podpiwniczenia obniża koszty inwestycji. Podejmując decyzję lepiej jednak nie kierować się jedynie pieniędzmi, ale również indywidualnymi potrzebami użytkowymi, wielkością działki, a nawet ukształtowaniem terenu.
Należy oczywiście pamiętać, że jeśli wybrany projekt domu w pierwotnej wersji nie uwzględnia piwnicy, to na etapie adaptacji można ją dodać. Projekty domów z piwnicą znaleźć można na naszej stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow.
Projekty domów z piwnicą – dlaczego były tak popularne?
Wymagania techniczne oraz zwyczaje budowlane sprzed kilkunastu lat sprawiały, że podłogę domu wynoszono dość mocno ponad poziom gruntu przy budynku. A ponieważ parter był podwyższany, to chciano wykorzystać znajdującą się pod nim przestrzeń – najprostsza i najbardziej funkcjonalna była właśnie piwnica. Obecnie na projekty domów z piwnicą decydują się osoby, które budują dom na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych lub słabo przepuszczalnych, na których po obfitych opadach długo stoi woda.
Domy z piwnicami chętnie budowano z jeszcze kilku przyczyn. Niegdyś piwnicę traktowano jako rodzaj izolacji od gruntu. Obecnie jednak nie ma to żadnego uzasadnienia – nowoczesne materiały budowlane oraz technologie tworzenia izolacji fundamentów i podłóg (zarówno przeciwwilgociowych, jak i cieplnych) sprawiają, że piwnica wcale nie jest potrzebna do tego, by w domu było ciepło.
Kolejna sprawa to kwestia ogrzewania. Projekty domów z piwnicą jeszcze niedawno cieszyły się taką popularnością, bo trzeba było gdzieś umieścić piec, zazwyczaj węglowy lub na miał. Potrzebne było również miejsce do składowania opału. Obecne technologie pozwalają na zamontowanie kotłów gazowych czy niewielkich pieców na eko-groszek już w pomieszczeniach gospodarczych o niewielkich wymiarach. Instalacji grzewczych czy wodociągowych nie trzeba także prowadzić w specjalnych poziomych kanałach podpodłogowych – nie jest więc do tego potrzeba piwnica.
Projekt domu z piwnicą – kiedy warto rozważyć?
Jak widać, budowa domu z piwnicą w wielu przypadkach nie jest koniecznością, choć trzeba mieć świadomość, że całkowita rezygnacja z podpiwniczenia może być problemem jeśli na działce nie ma miejsca na dodatkowe budynki techniczne. Każda rodzina musi przechowywać gdzieś rowery, narzędzia do pielęgnacji ogrodu, meble ogrodowe, donice itp. – jeśli nie ma możliwości wybudowania garażu czy budynku gospodarczego, piwnica może okazać się najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem.
Kiedy jeszcze warto podpiwniczyć dom? Jeśli jest to budynek rozplanowany na małym rzucie i o co najmniej dwóch kondygnacjach. Jeżeli dom ma niewielką powierzchnię, trudno zmieścić na parterze wszystkie pomieszczenia gospodarce – spiżarnię, praktyczny schowek, pralnię, suszarnię itp. (piętro domu powinno być zarezerwowane jako część nocna). W takiej sytuacji racjonalne może być podpiwniczenie całego domu, a przy korzystnych warunkach terenowych da się często także wbudować w piwnicę garaż.
Projekty domu z piwnicą – czy zawsze są droższe?
Nie ma się co łudzić – budowa domu z piwnicą z pewnością będzie bardziej skomplikowana i droższa niż budowa domu niepodpiwniczonego. Już sam fakt wykonania piwnicy w wielu przypadkach jest dość trudny ze względu na warunki glebowe, do tego trzeba wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych. Jeśli jest on bardzo wysoki – stosuje się bardzo zaawansowane technologie, takie jak np. igłofiltry do obniżania zwierciadła wody, które są niestety bardzo drogie.
Różnice dotyczą także samych prac konstrukcyjnych. Droższe są m.in. roboty związane z wykonaniem fundamentów oraz ścian podziemnych: każda piwnica wymaga zastosowania płyty fundamentowej zbrojonej z betonu wodoszczelnego oraz ścian żelbetowych również z betonu wodoszczelnego, co dość mocno podnosi koszty. Istnieje konieczność zastosowania ciężkich izolacji systemowych, należy wykonać także strop pomiędzy piwnicą i parterem oraz wewnętrzne lub zewnętrzne schody. Jeśli w podpiwniczeniu pojawia się garaż, konieczna jest budowa zjazdu. Wszystko to wpływa na podniesienie łącznych kosztów inwestycji.
W New-House od 25 lat specjalizujemy się w budowie domów rodzinnych w całej Polsce, a na naszej stronie znaleźć można setki gotowych projektów domów od najbardziej renomowanych pracowni architektonicznych w Polsce. Są wśród nich oczywiście również projekty domów z piwnicą. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu inwestycji, zgłoś się do nas! Nasi doradcy pomogą rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości! Zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt.