Podłogi 3D mogą pomóc w stworzeniu niezwykłej i ciekawej aranżacji wnętrz, która każdego dnia będzie cieszyć oczy domowników. W praktyce, stworzenie takiej podłogi wymaga wprawy i pewnego doświadczenia w aranżowaniu wnętrz, ponieważ jako wyrazisty motyw dekoracyjny może zaburzyć przestrzeń. W tym artykule dowiesz się, czym są podłogi 3D, jakie mają zastosowania, a także o czym należy pamiętać przy wyborze takiej podłogi.
Czym właściwie jest podłoga 3D?
Podłoga 3D jest zbudowana z materiału, którego powierzchnia tworzy efekt trójwymiaru. Może to być grafika, zdjęcie lub określony wzór naniesiony w odpowiedni sposób na powierzchnię. Takie podłogi mają być przede wszystkim ciekawym motywem dekoracyjnym, ale co więcej, mogą również optycznie poszerzać wnętrze i budować poczucie większej swobody. Powierzchnia takiej podłogi jest oczywiście idealne gładka i nie zawiera struktury, co ułatwia zachowanie jej w czystości. Za efekt 3D odpowiada wyłącznie odpowiednio naniesiony motyw.
W nowoczesnych wnętrzach bardzo często króluje minimalizm, w którym podłogi 3D spisują się, co tu dużo mówić, przeciętnie. Jednakże coraz częściej zależy nam na tym, aby nieco złamać surowość stylu minimalistycznego właśnie poprzez spersonalizowany dekor. Nie dziwi zatem fakt, że pomimo wiodących trendów, w nowoczesnych aranżacjach coraz częściej spotkamy się z podłogami 3D. Najczęściej możemy je spotkać w łazience, kuchni, a także w sypialni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłogi 3D zastosować także na tarasie.
Jakie materiały pozwalają stworzyć trójwymiarową podłogę?
Najczęściej, podłogi 3D tworzy się na bazie bezbarwnej żywicy poliuretanowej lub poliestrowej. Na powierzchnię takiej żywicy można nanieść dowolną grafikę lub zdjęcie, tworząc tym samym chociażby lśniącą w słońcu taflę wody. Posadzki żywiczne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoją trwałość, funkcjonalność oraz stosunkowo dobrą cenę. I to właśnie ten materiał króluje, jeśli chodzi o trójwymiarowe podłogi.
Do stworzenia podłogi 3D można wykorzystać także płytki oraz panele, jednak tutaj wybór motywów jest już dużo bardziej ograniczony. Na powierzchnię takich materiałów nie naniesie się bowiem zdjęcia, obrazu lub grafiki. Dostępne są jednak płytki i panele z motywami geometrycznymi, które tworzą efekt trójwymiaru. Mogą imitować kamienie, bloczki, cegły oraz inne elementy architektoniczne. W naszym artykule na temat budowy domu pod klucz (https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz) możesz dowiedzieć się więcej na temat optymalnego doboru materiałów budowalnych i wykończeniowych na etapie projektowania domu.
Jakie motywy można zastosować na podłogach 3D?
Jeśli chodzi o posadzki żywiczne, tutaj kreatywność jest praktycznie nieograniczona, ponieważ na bezbarwną żywicę można „nadrukować” dowolny obraz, zdjęcie lub grafikę. Może to być tafla wody, runo leśne, gorący i pofałdowany piasek czy też oczko wodne otoczone kamieniami. W przestronnym holu niesamowity efekt można uzyskać poprzez nadrukowanie tafli wody oraz pomostów, które prowadzą do kolejnych wnętrz. Jeśli chodzi o płytki oraz panele, tutaj obracamy się głównie wokół różnych deseni, gradientów, patchworków oraz figur geometrycznych. Takie materiały mogą również imitować różne surowce, np. drewno, kamień czy betonowe płyty.
Zalety oferowane nam przez nowoczesne podłogi 3D
Podłoga 3D pozwala na stworzenie wyjątkowego i oryginalnego wnętrza. Wyobraź sobie chociażby łazienkę, w której posadzkę pokrywa lustro wody. Albo sypialnię, w której łózko przypomina wygodny leżak na pomoście otoczonym gorącym piaskiem. W praktyce na pewno trzeba trochę pogłówkować na temat odpowiedniego wpasowania mebli oraz odpowiedniej aranżacji ścian, jednak poziom swobody jest tu naprawdę spory. Podłogi 3D z pewnością zrobią wrażenie na gościach, ale co szczególnie ważne, będą cieszyć oczy domowników każdego dnia. A jeśli chodzi o bardziej pragmatyczne korzyści? Na trójwymiarowej powierzchni znacznie mniej rzucają się w oczy ewentualne zabrudzenia oraz plamy.
Jak dobrać stylową i pasującą podłogę 3D?
Podłogi 3D to bez wątpienia odważne rozwiązanie, które może podkreślić oryginalny charakter wnętrza. Należy jednak pamiętać, że taka podłoga stanowi bardzo wyraźny motyw dekoracyjny, a co za tym idzie, wymaga idealnego zgrania z wykończeniem ścian oraz wyposażeniem wnętrza. Łatwo niestety o błędy, które doprowadzą do niezamierzonego chaosu, co sprawi, że wnętrze nie będzie komfortowe dla domowników. Nieocenione może być wsparcie projektanta. W naszym artykule na temat usług świadczonych przez architekta wnętrz możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda kompleksowy projekt wnętrza, a także, dlaczego warto się na niego zdecydować. Pasująca do wnętrza podłoga 3D jest pewnym wyzwaniem, które warto powierzyć doświadczonemu projektantowi.