Podpiwniczenie domu to spore udogodnienie dla inwestorów szukających domu z dodatkową przestrzenią. W piwnicy często planujemy pralnię i suszarnię, dodatkową spiżarnię, schowek oraz inne pomieszczenia gospodarcze. W luksusowych domach, na poziomie piwnicy znajdować się może również basen. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Zanim wybierzemy projekt domu z piwnicą, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Czy budowa domu z piwnicą będzie możliwa?
Nie na każdej działce budowlanej można wybudować dom z piwnicą. Wiele zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie znajdują się wszelkie wytyczne związane z możliwością zabudowy konkretnej działki budowlanej. Jeśli nasza działka nie znajduje się w MPZP, wówczas należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Zwróćmy uwagę na wskaźnik powierzchni zabudowy. Podpiwniczenie jest traktowane jako kondygnacja, a co za tym idzie, budowa dużej piwnicy może wykluczać stworzenie poddasza użytkowego.
Przed rozpoczęciem budowy należy również zlecić badania geologiczne gruntu. Na podstawie tych badań będzie można określić warunki wodno-gruntowe. Przeciwskazaniem jest głęboka warstwa nieprzepuszczalnych gruntów, a także wysoki poziom wód gruntowych. Niekorzystne warunki można zniwelować poprzez zastosowanie odpowiedniego odwodnienia działki, ale oznacza to oczywiście dodatkowe koszty. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów prac przy budowie domu w technologii murowanej.
Fundamenty pod dom z podpiwniczeniem
Warunki wodno-gruntowe są bardzo istotne w perspektywie budowy domu z piwnicą. Wybór odpowiednich fundamentów, a także sposób ich położenia w dużej mierze zależy właśnie od nośności gruntów oraz od poziomu wód gruntowych. Czasami konieczna jest niwelacja terenu, a także zastosowanie drenażu opaskowego. Ściany fundamentowe muszą zostać odpowiednio zaizolowane oraz wzmocnione. O ich stabilizację dbają ławy fundamentowe. Na ławach fundamentowych układana jest następnie podłoga piwnicy. O trwałości i funkcjonalności naszego domu z piwnicą w dużej mierze decyduje prawidłowo dobrana hydroizolacja.
Dobra izolacja fundamentów to podstawa
Rodzaj hydroizolacji zależy od specyfiki działki. Jeśli nie zachodzi problem niskiego poziomu wód gruntowych, można zastosować hydroizolację powłokową wykonaną z masy bitumicznej. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych lepsza jest hydroizolacja wzmocniona, w której stosowane są dwie warstwy papy oraz ścianki dociskowe. Ważny jest nie tylko odpowiedni wybór, ale również prawidłowa technika położenia izolacji. Każdy błąd może się okazać niezwykle kosztowny i wpłynąć na kondycję naszego budynku w przyszłości. Największe zagrożenie pojawia się w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Ulewne deszcze lub topiący się śnieg może podnieść poziom wód gruntowych, które będą oddziaływać na ściany fundamentów.
Jak wzmocnić ściany piwnicy?
Na ściany fundamentowe działają siły poziome (w postaci mas gruntu oraz wód gruntowych), jak również siły pionowe, czyli pracujący dom, który przez cały czas rozkłada obciążenia. W przypadku domów z piwnicą, konieczne jest prawidłowe wzmocnienie ścian. W tym celu najczęściej stosuje się po prostu ściany wzmocnione prętami zbrojeniowymi. Duży wpływ na wytrzymałość ścian ma również hydroizolacja, która chroni przed zawilgoceniem fundamentów. Jeśli wnętrza w piwnicy mają służyć do celów dziennych, np. jako siłownia lub warsztat, wówczas konieczne jest również zastosowanie jakościowej izolacji termicznej.
Ile kosztuje budowa domu z piwnicą?
Znacznie szerszy zakres robót potrzebnych do wzniesienia domu wpływa bezpośrednio na większe koszty budowy. Decydując się zatem na podpiwniczenie, inwestorzy powinni uprzednio ocenić swój budżet i sprawdzić, czy na pewno są przygotowani na taką inwestycję. Różnice w kosztach są bowiem znaczące. Wiele zależy oczywiście od tego, w jaki sposób wykończymy piwnice, np. czy będą się tutaj znajdować ogrzewane pomieszczenia. Tak czy inaczej, wybierając dom z piwnicą, inwestorzy muszą się liczyć z tym, że koszty będą większe o ok. 50-80 tysięcy złotych.
Czy warto zdecydować się na budowę domu z piwnicą?
Podpiwniczenie może stanowić duże udogodnienie w przypadku, gdy potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. To idealne miejsce na pralnię, suszarnię, schowek, a nawet garaż. Jeśli zastosujemy termoizolację i ogrzewanie, wnętrza w piwnicy mogą bez trudu pełnić bardziej funkcjonalną, np. służyć jako siłownia, pokój do gier czy chociażby warsztat. Rozważając za i przeciw należy sprawdzić warunki wodno-gruntowe, aby sprawdzić, czy na naszej działce można odnotować przeciwwskazania dla podpiwniczenia. Jeśli tak, musimy być gotowi na znacznie wyższe koszty budowy. Jeśli jednak dysponujemy dostatecznie dużym budżetem, a warunki na naszej działce sprzyjają takiej inwestycji, warto zdecydować się na dom z podpiwniczeniem.