Nadmierny hałas w strefie nocnej to poważny problem, który niekorzystnie odbija się na komforcie snu. Niepożądane dźwięki mogą docierać zarówno z zewnątrz, jak również z innych części domu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają wyciszyć wnętrze, a są nimi specjalne panele akustyczne. Są one powszechnie stosowane w studiach nagraniowych, ale bardzo dobrze sprawdzą się również jako praktyczny element wykończenia wnętrza.
Jak zadbać o dobrą akustykę w trakcie projektowania domu?
Problemy z nadmiarem dźwięków w domu często są konsekwencją błędów popełnionych już na etapie projektowania domu. Dużą rolę odgrywa chociażby wybór materiałów budowlanych: weźmy chociażby pod uwagę spore różnice w izolacji akustycznej betonu o różnej gęstości. Za wyciszenie domu w dużej mierze odpowiada także termoizolacja. Tutaj wełna mineralna wypada dużo korzystniej od styropianu, a ciekawą alternatywą jest także pianka poliuretanowa. Kolejnym czynnikiem jest jakościowa i dobrze wykonana stolarka drzwi i okien.
Spory wpływ na akustykę w domu mają zastosowane ściany działowe. Popularnym rozwiązaniem są ściany gipsowo-kartonowe. Jeśli między płytami pozostawimy pustą przestrzeń, wówczas możemy oczekiwać większego echa oraz dudnienia. Jeśli natomiast puste przestrzenie wypełnimy izolatorem, np. wełną mineralną, wówczas izolacja akustyczna będzie dużo lepsza. Nie możemy również lekceważyć kwestii dobrych podkładów podłogowych. W naszym artykule na temat budowy domu pod klucz poruszamy wiele ciekawych tematów związanych z doborem jakościowych materiałów wykończeniowych, które zagwarantują domownikom większy komfort.
Z jakich materiałów można wykonać panele akustyczne?
W studiach nagraniowych bardzo często stosuje się specjalne pianki z tworzywa sztucznego, które doskonale tłumią hałasy nawet przy cienkiej warstwie izolacji. Problem w tym, że eleganckich wnętrz naszego domu nie obłożymy oczywiście miękką pianką bądź gąbką, choć w pokoju dziecięcym nie jest to złe rozwiązanie, zwłaszcza, że heksagonalne i kolorowe panele świetnie sprawdzą się jako ozdoba. We wnętrzach świetnie sprawdzają się panele akustyczne wykonane z drewna. Wolne przestrzenie między nimi pochłaniają dźwięki i zapobiegają hałasom na skutek dźwięków odbitych.
Podobnym rozwiązaniem są również panele wykonane z tworzywa sztucznego, np. PCV. Są one dużo lżejsze, a ponadto tańsze. Za panelami można zastosować miękki materiał, np. filc lub korek, które dodatkowo będą pochłaniać dźwięki. W sypialni świetnym rozwiązaniem będą tapicerowane panele akustyczne, które można zastosować w okolicach łóżka. Drogim, aczkolwiek bardzo stylowym rozwiązaniem są natomiast dekoracyjne panele ażurowe.
Jak prawidłowo wyciszyć wnętrze?
Nie musimy oczywiście obłożyć wszystkich ścian panelami akustycznymi, aby uzyskać oczekiwany poziom komfortu. W zupełności wystarczy strategiczne rozmieszczenie paneli na ścianach, od strony których dochodzi najwięcej niepożądanych dźwięków. Panele akustyczne dobrze jest zastosować także na dużych i pustych ścianach, jako iż są to powierzchnie, które mogą powodować problem hałasu pochodzącego z odbitych dźwięków. Dobrym rozwiązaniem mogą być także konsultacje z doświadczonym projektantem wnętrz, który fachowo rozpozna problem i doradzi optymalne rozwiązania. W naszym artykule na temat architektów wnętrz (https://new-house.com.pl/architekt-wnetrz) możesz dowiedzieć się więcej o pracy takiego fachowca, a także sprawdzić najważniejsze korzyści wynikające ze skorzystania z jego usług.
Dekoracyjne panele akustyczne do domu
Szczególnym zainteresowaniem we wnętrzach cieszą się dekoracyjne panele akustyczne, które nie tylko uwolnią domowników od problemu nadmiaru dźwięków, ale również dobrze wkomponują się w wybraną aranżację wnętrz. Najpopularniejszym rozwiązaniem są zdecydowanie panele drewniane, które mogą idealnie wkomponować się w różne stylistyki. Ciekawie wypadają także drewniane półeczki wyposażone w izolator. Wnętrze można również ozdobić przy pomocy ciekawego obrazu akustycznego. Płótno z nadrukiem nakłada się na specjalną piankę izolacyjną, dzięki czemu, taki obraz doskonale pochłania dźwięki i poprawia izolację akustyczną wnętrza. W sypialni dobrze sprawdzą się także tapicerowane panele akustyczne.
Materiały do izolacji akustycznej na zewnątrz
O lepszą izolację akustyczną w domu możemy zadbać także od strony ogrodu, wykańczając elewację przy pomocy paneli akustycznych stworzonych z myślą o stosowaniu na zewnątrz. Dominują tu płyty drewniane oraz kompozytowe, naturalny kamień, klinkier, a także panele z betonu komórkowego o większej gęstości. Wybór paneli elewacyjnych jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu, łatwo jest dobrać materiały pasujące do stylistyki zewnętrznej budynku. Nie zapominajmy o dobrej izolacji dachu. Spory wpływ na izolację akustyczną poddasza ma dobrze dobrana podbitka dachowa. Prym wiodą tu bardzo eleganckie i trwałe panele z drewna egzotycznego, świerkowego lub sosnowego.