Taras wykonany z kostki brukowej to popularne rozwiązanie odznaczające się dużą praktycznością. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety kostki brukowej, materiał bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku mocno nasłonecznionych tarasów. W tym artykule omówimy najważniejsze zalety tarasu z kostki brukowej, a także powiemy kilka słów o tym, jak wykonać go w prawidłowy sposób.
Dlaczego taras z kostki to dobre rozwiązanie?
Kostka brukowa to materiał wyjątkowo odporny, który nie niszczeje z czasem i wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Jednocześnie, nie akumuluje ciepła, dzięki czemu, świetnie sprawdza się w południowych lub zachodnich tarasach wystawionych na promienie słoneczne. Taras z kostki brukowej jest również bardzo praktyczny, jako iż nie powinniśmy mieć większych trudności z zachowaniem go w nienagannej czystości.
Kolejnym plusem jest duża różnorodność wzorów i formatów. Dzięki temu, bez problemu możemy dobrać kostkę pasującą do zewnętrznej stylistyki naszego domu, ale również ogrodu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/kostka-ogrodowa możesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych zalet, jakie oferuje nam ogrodowa kostka brukowa. Materiał sprawdzi się zarówno przy tworzeniu tarasu, podjazdu, jak również alejek w naszym ogrodzie.
Jak wykonać projekt tarasu z kostki?
Taras to obiekt budowlany, a co za tym idzie, jego budowa wymaga pozwolenia. W przypadku nowych domów taras jest zazwyczaj uwzględniony w projekcie budowlanym i wykonywany w trakcie budowy domu. Jeśli budujemy taras przy istniejącym już domu, wówczas, takie prace należy zgłosić, a do tego potrzebny jest odpowiedni projekt. W tym celu korzystamy z pomocy architekta, który weźmie pod uwagę nasze oczekiwania i stworzy projekt uwzględniając takie kwestie jak: wysokość podbudowy, grubość kostki, format, a także sposób jej układania. Projekt tarasu będzie szczegółową instrukcją działania dla firmy budowlanej odpowiedzialnej za jego realizację.
W jaki sposób budowany jest taras z kostki?
Pierwszym krokiem jest wykonanie wykopu pod taras. Jego głębokość zależy od tego, czy poziom tarasu będzie znajdował się na równi z progiem drzwi, czy też będzie nieco niższy. Grunt jest wyrównany, wysypywany piaskiem lub pospółką, a następnie utwardzany. Po dokładnym ubiciu terenu stosuje się geowłókninę. Na nią trafia kruszywo, które dodatkowo utwardzi i ustabilizuje grunt. Jednocześnie, kruszywo stanowi warstwę rozsączającą, która będzie odprowadzać wilgoć. Jest to szczególnie ważne, jeśli taras będzie znajdował się nisko nad poziomem gruntu.
W ten sposób wykonaliśmy podbudowę tarasu. Teraz możemy już wykonać obramowanie tarasu. Zazwyczaj bazuje się planie prostokąta, ale w stylu klasycznym popularne są zaokrąglone tarasy. Do stworzenia obramowania stosuje się krawężniki, palisady i oporniki. Wnętrze obramowania jest wypełniane podsypką cementowo-piaskową. Na podsypce układana jest kostka. Kostkę układa się od brzegów, zachowując stosowne szczeliny, które następnie wypełnia się fugą. Kostkę dobija się gumowym młotkiem, a docina specjalną gilotyną. Etapem końcowym jest zagęszczenie tarasu oraz impregnacja kostki, co pozwoli uzyskać wzmożoną trwałość na lata.
Jak układać kostkę brukową na tarasie?
W przypadku tarasów o regularnych kształtach zwykle stosuje się najprostszy system układania prostopadłego z zachowaniem kątów prostych pomiędzy kolejnymi płytkami. Kostkę można układać również ukośnie lub jodełkowo, co oznacza nieco więcej docinania. W przypadku tarasów o nieregularnym kształcie, np. półokręgu, dobrym rozwiązaniem jest łukowe układanie kostki, dzięki czemu, możemy otrzymać idealną linię łamaną. Bez wątpienia jest to jednak najbardziej wymagający styl, do którego potrzebna jest duża wprawa.
Jak wybrać kostkę do wykonania tarasu?
Kostka brukowa do układania tarasu nie musi być bardzo gruba, jako iż nie będzie musiała znosić tak dużych obciążeń, jak chociażby podjazd, na którym stoi samochód. W zupełności wystarczą kostki o grubości 4cm. Jeśli chodzi o format i wygląd, musimy pamiętać o zachowaniu spójności ze stylistyką zewnętrzną budynku. Jednocześnie, należy uwzględnić pozostałe elementy wykończenia ogrodu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu poruszamy wiele istotnych aspektów związanych z doborem materiałów budowlanych pod kątem spójnej stylistyki domu i ogrodu. Wybierając kostkę w nieregularnym formacie musimy pamiętać o tym, że oznacza to dodatkowe docinanie, co wpłynie na koszt wykonania tarasu.
Taras z kostki brukowej – jak go wykonać?
Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy budowlanej, która zajmie się sporządzeniem projektu, wyborem materiałów oraz wykonaniem wszystkich prac. Firma budowlana New House oferuje inwestorom kompleksową realizację projektów budowlanych, a także aranżowanie ogrodów. Z przyjemnością pomożemy Ci zaprojektować i stworzyć funkcjonalny taras z kostki brukowej, który będzie odznaczał się wysoką trwałością na przestrzeni wielu lat.