Ciepłe okna na 2021 rok. Izolacyjność termiczna okien według wymogów WT2021
Spis treści:
W ostatnich latach stale wzrasta popularność domów energooszczędnych oraz pasywnych, w których zapotrzebowanie na energię nieodnawialną w celu ogrzewania jest jak najmniejsze. Przyjęta w styczniu dyrektywa europejska wskazuje, że nowe budownictwo powinno odznaczać się niemal zerowym zapotrzebowaniem! Taki efekt można uzyskać za sprawą nowoczesnych instalacji grzewczych połączonych z nienaganną termoizolacją. Ciepłe okna będą zatem coraz istotniejszym elementem naszego domu. Jakie wymogi powinny spełniać ?
Rola okien w energooszczędnym domu
Nawet najlepsze ocieplenie okaże się nieskuteczne w przypadku przestarzałych lub źle zamontowanych okien o wysokim współczynniku przenikania ciepła. To właśnie nieszczelne okna są jednym z głównych powodów szybkiego wychładzania się domu, co oczywiście wpływa na znacznie wyższe zapotrzebowanie na energię w celu uzyskania optymalnej temperatury i utrzymania jej przez dłuższy okres czasu. Nowa dyrektywa unijna wprowadza zmiany w nowoczesnym budownictwie, wprowadzając wymogi względem właściwej izolacji termicznej okien.
Nowe warunki techniczne w przypadku budynków w Polsce zakładają, że zapotrzebowanie na nieodnawialną energię wykorzystywaną do ogrzewania nie powinno być większe niż 5Wh rocznie na każdy metr kwadratowy budynku. Tzw. „ciepłe okna” okażą się zatem niezbędne, aby sprostać tym wymogom i uzyskać większą energooszczędność domu.
Współczynnik przenikania ciepła zgodny z wymogami WT2021
Ciężko o idealnie szczelne okna, które w ogóle nie oddawałyby ciepła z wewnątrz. Nawet najdroższe i najlepiej wykonane okna posiadają pewny współczynnik przenikania ciepła. Dyrektywa WT2021 informuje nas jednak o maksymalnych wartościach, które mogą występować w przypadku ciepłych okien stosowanych w nowym budownictwie. I tak, w przypadku okien elewacyjnych, współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,9 W/(m2∙K). W przypadku okien połaciowych, współczynnik może być nieznacznie wyższy: 1,1 W/(m2∙K). Różnica ta wynika z faktu, że szyba odchylona od pionu odznacza się nieco niższą izolacją cieplna.
Co wpływa na współczynnik przenikania ciepła okien?
Przy założeniu, że stolarka okienna została wykonana prawidłowo, a także, że sam montaż okien był przeprowadzony zgodnie ze sztuką, główny wpływ na współczynnik przenikania ciepła ma przeszklenie. Obecnie, w nowoczesnych oknach stosuje się pakiety trzyszybowe oraz czteroszybowe, które dodatkowo są wzmocnione materiałem izolacyjnym, główne kryptonem lub argonem. Współczynnik przenikania jest niski także w przypadku powłok niskoemisyjnych. Tutaj prym wiedzie specjalne szkło termoflat. W praktyce, najnowocześniejsze okna są w stanie zejść poniżej wartości 0,3 W/(m2.K).
Oczywiście musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Rodzaj oszklenia w dużej mierze wpływa na wagę samych okien. A zatem, już na etapie projektowania należy uwzględnić, jakie okna mogą być wykorzystane w przypadku konkretnego budynku. To pokazuje, jak złożona jest budowa domu pod klucz i jak wiele czynników muszą wziąć pod uwagę firmy budowlane. Możemy także zakładać, że w kolejnych latach wprowadzone zostaną kolejne zmiany, które będą stopniowo zwiększać wymogi względem energooszczędności nowych budynków.
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien?
Rodzaj przeszklenia decyduje nie tylko o współczynniku przenikania ciepła. Jakie jest główne zastosowanie okien w naszym domu? Mają oczywiście wpuszczać dostatecznie dużo światła dziennego, a także, przepuszczać ciepło dostarczane wraz z energią słoneczną. O tych właściwościach informują nas dwa współczynniki: „Lt” odnosi się do przepuszczalności światła, natomiast „g” do przepuszczalności ciepła energii słonecznej. Zgodnie z normami WT2021, współczynnik Lt powinien wynosić przynajmniej 70-75%, natomiast g ok. 50-55%.
Rola ciepłych ościeżnic w nowoczesnych oknach
Na współczynnik przenikania ciepła wpływa również zastosowana ościeżnica. Do produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne oraz aluminium. Aby sprostać wymogom WT2021, ramy powinny być odpowiednio grubsze, tak, aby ościeżnica odznaczała się współczynnikiem poniżej 1 W/(m2.K). Istotnym detalem są także ramki dystansowe, które stanowią przestrzeń pomiędzy szkłem, a ramą okna. Dawniej stosowano tu lekkie i wytrzymałe aluminium, jednak obecnie zastosowanie znajdują tworzywa sztuczne, które odznaczają się lepszą termoizolacyjnością.
Jak dobrać ciepłe okna zgodne z normami WT2021?
Budowa domu to niezwykle złożona operacja, szczególnie, jeśli mówimy o nowoczesnym budownictwie, które musi spełniać szereg norm oraz wymogów względem energooszczędności budynku. Warto już na etapie projektowania uwzględnić miejsce na nowoczesne systemy, takie jak chociażby fotowoltaika czy pompa ciepła. Ciepłe okna zgodne z normami WT2021 na pewno sprawią, że łączne koszty budowy domu będą nieco wyższe. Biorąc jednak pod uwagę, jak ogromne oszczędności może nam zaoferować energooszczędny dom, warto ponieść te koszty. Wybór okien najlepiej pozostawić fachowcom New House, którzy dobiorą odpowiedni model do danego projektu.