Budowa domu nieodzownie łączy się z wykonaniem odpowiedniego zagospodarowania działki. Jak zadbać o to, by otoczenie domu było wykonane w sposób funkcjonalny, efektowny i dostosowany do wymogów prawnych? Jest bardzo wiele elementów, które składa się na taki finalny efekt. Jednym z nich jest chociażby odpowiednia retencja wody. Jak zagospodarować deszczówkę na działce? Właśnie tym tematem szczegółowo się zajmiemy w najnowszym artykule.
New-House, jako firma budująca domy w sposób kompleksowy, mamy wiedzę i doświadczenie dotyczące wielu aspektów realizacji domu jednorodzinnego. Nasze usługi oferujemy od 1991 roku i działamy na terenie całej Polski. W naszej kompleksowej ofercie znajduje się również aspekt dotyczący wsparcia zakupu, sprawdzenia i zagospodarowania działki pod budowę domu. Nasi specjaliści chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz szerokim doświadczeniem z klientami, doradzają im najlepsze rozwiązania. Nie wiedzą Państwo, jak zagospodarować deszczówkę na działce? Pomożemy Państwu wybrać metodę, która będzie najlepiej dopasowana do działki, Państwa oczekiwań oraz możliwości finansowych. Tylko dzięki indywidualnemu podejściu do tego typu realizacji można uzyskać zamierzony efekt, ponieważ w procesie budowy domu i zagospodarowywania działki brakuje rozwiązań na tyle uniwersalnych, że sprawdzą się w dosłownie każdej sytuacji. Wybór sposobu retencji wody na działce powinien być kwestią dobrze przemyślaną, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Chcąc wspomóc Państwa decyzję i pomóc zapoznać się z tym tematem przygotowaliśmy artykuł, w którym poruszymy między innymi poniższe wątki:
- Zagospodarowanie deszczówki na działce w aspekcie prawa budowlanego;
- Szczegóły dotyczące opłaty retencyjnej;
- Najczęściej wybierane sposoby zagospodarowania deszczówki.
Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.
Zagospodarowanie deszczówki a prawo budowlane
Warto wiedzieć, że kwestia tego, jak zagospodarować deszczówkę na działce, jest poniekąd uwarunkowana prawnie. Dlaczego poniekąd? Prawo nakazuje zadbanie o sprawną retencję wody na działce, ale nie narzuca sposobu jej wykonania. W 28 artykule rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostało napisane, że działka budowlana, na której znajdują się budynki powinna mieć kanalizację, która umożliwi swobodne odprowadzanie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub do sieci kanalizacji ogólnospławnej.
Niestety, nie każda działka zapewnia możliwość podłączenia się do takiej sieci. Jak zagospodarować deszczówkę na działce w takim przypadku? Co mówi prawo? W takiej sytuacji zyskują Państwo możliwość odprowadzania wód opadowych na własnym terenie. Możliwości są następujące: odprowadzenie wody na nieutwardzony teren za pomocą drenażu odsączającego, do dołów chłonnych lub do specjalnego zbiornika retencyjnego. Należy przy tym pamiętać, że nie można kierować wód opadowych sąsiednie działki, ani na drogi publiczne. Jest to działanie surowo zabronione.
Jak sprawdzić czy działka ma dostęp do kanalizacji deszczowej?
Wiedząc już jak wygląda taka realizacja pod kątem prawnym, warto wiedzieć również, jak zweryfikować pozostałe dane. Jak sprawdzić czy działka ma dostęp do kanalizacji deszczowej? W celu zdobycia takich informacji należy udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta. Dowiedzą się wówczas Państwo czy w lokalizacji danej działki znajduje się kanalizacja czy też nie. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, oznacza to, że są Państwo zobowiązani do skorzystania z tego sposobu odprowadzania deszczówki. Opłaty związane z odprowadzaniem wód opadowych przez kanalizację są ustalane przez miejscowe przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne.
Zdarza się również tak, że znajduje się ona w wybranym obrębie, jednak posiada zbyt mało przyłączy, by korzystanie z niej było jakkolwiek możliwe. Wówczas konieczne będzie skorzystanie z alternatywnych rozwiązań. Zwykle na działce jest rozprowadzany drenaż odsączający lub wykorzystywany jest specjalny zbiornik na deszczówkę. Warto jednak wiedzieć, że taki montaż nie będzie wymagał uzyskania pozwolenia z urzędu. Wystarczy samo zgłoszenie realizowanych prac. Dlaczego? Otóż deszczówka jest uznawana za ścieki, co wynika z ustawu o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Właśnie na tej podstawie zbiornik retencyjny traktuje się na równi z przydomową oczyszczalnią ścieków.
Jak zagospodarować deszczówkę? Popularne sposoby
Sposobów na zagospodarowanie deszczówki na działce jest wiele, ale zdecydowanie najpopularniejszym jest wykorzystanie miejscowej kanalizacji. Niestety, nie w każdym przypadku jest taka możliwość. Co zrobić, gdy działka budowlana, na której ma być postawiony Państwa dom, nie zapewnia takiej możliwości? W tym artykule przedstawimy sposoby na zagospodarowanie deszczówki, które są najczęściej wybierane przez polskich inwestorów.
Warto pamiętać, że sprawna i dobrze dopasowana retencja wody to nie tylko wymóg prawny. To także kwestia związana bezpośrednio z zadbaniem o trwałość budynków i funkcjonalność terenu. Nieodprowadzona woda z terenów zabudowanych może w bezpośredni sposób przyczynić się do zawilgocenia fundamentów budynku, a także jego ścian. To duże narażenie dla całej konstrukcji. Warto również pamiętać o tym, że retencja wody ma też inne pozytywne aspekty - magazynową wodę można wykorzystać w celu podlania ogrodu. Zastanawiając się nad wyborem sposobu na zagospodarowanie wody deszczowej, mają Państwo do wyboru dwie możliwości - rozsączanie jej do gruntu lub magazynowanie w zbiorniku. Obie możliwości występują w różnych wersjach i warto poznać je bliżej, by dobrać idealne rozwiązanie dla swojej działki.
Zagospodarowanie deszczówki ze studnią chłonną
Studnia chłonna to sposób na zagospodarowanie wody na działkach ze nieprzepuszczalną lub słabo przepuszczalną glebą. Pozwala ona na rozprowadzenie wód deszczowych do głębszych warstw gleby. Zazwyczaj wykonywana jest studnia z betonowych kręgów, umieszcza się ją na głębokości trzech metrów. Należy również dobrać jej odpowiednią pojemność. W Polsce średnią roczną sumą opadów wahają się w granicach 500-800 mm. Należy przy tym pamiętać, że aż ⅔ z nich przypadają na okres wiosenno-letni. Dlatego szacuje się, że dla dachów o powierzchni zabudowy liczącej około 200 metrów kwadratowych, studnia chłonna powinna wynosić odpowiednio 200 litrów.