Akademia Budowlana

Jak zagospodarować deszczówkę na działce?

Spis treści:

Budowa domu nieodzownie łączy się z wykonaniem odpowiedniego zagospodarowania działki. Jak zadbać o to, by otoczenie domu było wykonane w sposób funkcjonalny, efektowny i dostosowany do wymogów prawnych? Jest bardzo wiele elementów, które składa się na taki finalny efekt. Jednym z nich jest chociażby odpowiednia retencja wody. Jak zagospodarować deszczówkę na działce? Właśnie tym tematem szczegółowo się zajmiemy w najnowszym artykule.

 

New-House, jako firma budująca domy w sposób kompleksowy, mamy wiedzę i doświadczenie dotyczące wielu aspektów realizacji domu jednorodzinnego. Nasze usługi oferujemy od 1991 roku i działamy na terenie całej Polski. W naszej kompleksowej ofercie znajduje się również aspekt dotyczący wsparcia zakupu, sprawdzenia i zagospodarowania działki pod budowę domu. Nasi specjaliści chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz szerokim doświadczeniem z klientami, doradzają im najlepsze rozwiązania. Nie wiedzą Państwo, jak zagospodarować deszczówkę na działce? Pomożemy Państwu wybrać metodę, która będzie najlepiej dopasowana do działki, Państwa oczekiwań oraz możliwości finansowych. Tylko dzięki indywidualnemu podejściu do tego typu realizacji można uzyskać zamierzony efekt, ponieważ w procesie budowy domu i zagospodarowywania działki brakuje rozwiązań na tyle uniwersalnych, że sprawdzą się w dosłownie każdej sytuacji. Wybór sposobu retencji wody na działce powinien być kwestią dobrze przemyślaną, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Chcąc wspomóc Państwa decyzję i pomóc zapoznać się z tym tematem przygotowaliśmy artykuł, w którym poruszymy między innymi poniższe wątki:

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.

 

 

 

Zagospodarowanie deszczówki a prawo budowlane

 

Warto wiedzieć, że kwestia tego, jak zagospodarować deszczówkę na działce, jest poniekąd uwarunkowana prawnie. Dlaczego poniekąd? Prawo nakazuje zadbanie o sprawną retencję wody na działce, ale nie narzuca sposobu jej wykonania. W 28 artykule rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostało napisane, że działka budowlana, na której znajdują się budynki powinna mieć kanalizację, która umożliwi swobodne odprowadzanie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub do sieci kanalizacji ogólnospławnej.

 

Niestety, nie każda działka zapewnia możliwość podłączenia się do takiej sieci. Jak zagospodarować deszczówkę na działce w takim przypadku? Co mówi prawo? W takiej sytuacji zyskują Państwo możliwość odprowadzania wód opadowych na własnym terenie. Możliwości są następujące: odprowadzenie wody na nieutwardzony teren za pomocą drenażu odsączającego, do dołów chłonnych lub do specjalnego zbiornika retencyjnego. Należy przy tym pamiętać, że nie można kierować wód opadowych sąsiednie działki, ani na drogi publiczne.  Jest to działanie surowo zabronione.

 

Jak sprawdzić czy działka ma dostęp do kanalizacji deszczowej?

 

Wiedząc już jak wygląda taka realizacja pod kątem prawnym, warto wiedzieć również, jak zweryfikować pozostałe dane. Jak sprawdzić czy działka ma dostęp do kanalizacji deszczowej? W celu zdobycia takich informacji należy udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta. Dowiedzą się wówczas Państwo czy w lokalizacji danej działki znajduje się kanalizacja czy też nie. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, oznacza to, że są Państwo zobowiązani do skorzystania z tego sposobu odprowadzania deszczówki. Opłaty związane z odprowadzaniem wód opadowych przez kanalizację są ustalane przez miejscowe przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne.

 

 Zdarza się również tak, że znajduje się ona w wybranym obrębie, jednak posiada zbyt mało przyłączy, by korzystanie z niej było jakkolwiek możliwe. Wówczas konieczne będzie skorzystanie z alternatywnych rozwiązań. Zwykle na działce jest rozprowadzany drenaż odsączający lub wykorzystywany jest specjalny zbiornik na deszczówkę. Warto jednak wiedzieć, że taki montaż nie będzie wymagał uzyskania pozwolenia z urzędu. Wystarczy samo zgłoszenie realizowanych prac. Dlaczego? Otóż deszczówka jest uznawana za ścieki, co wynika z ustawu o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Właśnie na tej podstawie zbiornik retencyjny traktuje się na równi z przydomową oczyszczalnią ścieków.

  

Jak zagospodarować deszczówkę? Popularne sposoby

  

Sposobów na zagospodarowanie deszczówki na działce jest wiele, ale zdecydowanie najpopularniejszym jest wykorzystanie miejscowej kanalizacji. Niestety, nie w każdym przypadku jest taka możliwość. Co zrobić, gdy działka budowlana, na której ma być postawiony Państwa dom, nie zapewnia takiej możliwości? W tym artykule przedstawimy sposoby na zagospodarowanie deszczówki, które są najczęściej wybierane przez polskich inwestorów.

 

Warto pamiętać, że sprawna i dobrze dopasowana retencja wody to nie tylko wymóg prawny. To także kwestia związana bezpośrednio z zadbaniem o trwałość budynków i funkcjonalność terenu. Nieodprowadzona woda z terenów zabudowanych może w bezpośredni sposób przyczynić się do zawilgocenia fundamentów budynku, a także jego ścian. To duże narażenie dla całej konstrukcji. Warto również pamiętać o tym, że retencja wody ma też inne pozytywne aspekty - magazynową wodę można wykorzystać w celu podlania ogrodu. Zastanawiając się nad wyborem sposobu na zagospodarowanie wody deszczowej, mają Państwo do wyboru dwie możliwości - rozsączanie jej do gruntu lub magazynowanie w zbiorniku. Obie możliwości występują w różnych wersjach i warto poznać je bliżej, by dobrać idealne rozwiązanie dla swojej działki.

 

Zagospodarowanie deszczówki ze studnią chłonną

 

Studnia chłonna to sposób na zagospodarowanie wody na działkach ze nieprzepuszczalną lub słabo przepuszczalną glebą. Pozwala ona na rozprowadzenie wód deszczowych do głębszych warstw gleby. Zazwyczaj wykonywana jest studnia z betonowych kręgów, umieszcza się ją na głębokości trzech metrów. Należy również dobrać jej odpowiednią pojemność. W Polsce średnią roczną sumą opadów wahają się w granicach 500-800 mm. Należy przy tym pamiętać, że aż ⅔ z nich przypadają na okres wiosenno-letni. Dlatego szacuje się, że dla dachów o powierzchni zabudowy liczącej około 200 metrów kwadratowych, studnia chłonna powinna wynosić odpowiednio 200 litrów.

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Zagospodarowanie deszczówki z wpustami deszczowymi

 

To świetny sposób na zagospodarowanie wody deszczowej, który daje możliwość gromadzenia wody z terenów utwardzonych. Wpusty deszczowe działają jako rynny w systemach wewnętrznych. Powinno się je umieszczać w najniższej części konstrukcji dachu, gdzie zostaną dodatkowo uzbrojone w osłony wygłuszające. Ilość wpustów jest dowolna, ale powinno być ich nie mniej niż dwa. Pod takimi wpustami znajdują się pojemniki, w których jest magazynowana woda.

 

Zagospodarowanie deszczówki z systemem rynnowym

 

To jeden ze sposobów na sprawną retencję wody z wykorzystaniem zbiornika na deszczówkę. Jest to jedna z częściej wykorzystywanych metod, ponieważ sprawdzi się zarówno przy zabudowie jednorodzinnej, wielorodzinnej, jak i budynkach usługowych. W przypadku tej realizacji woda deszczowa może swobodnie spłynąć z dachów budynku przez rynny i rury spustowe wprost do specjalnego zbiornika retencyjnego. Magazynowa w nim woda może być przekazana do ponownego użytku np. do nawadniania ogrodu lub jako woda wodociągowa w domu. Wykorzystując filtr można w prosty sposób oczyścić wodę, a następnie pompą przetransportować. Wykorzystanie deszczówki, jako wody wodociągowej, potrafi zapewnić oszczędności nawet w wysokości 40% względem normalne zużycia wody. Zbiornik retencyjny w systemie rynnowym może mieć różne pojemności, od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy litrów. Najczęściej jednak inwestorzy decydują się na zbiorniki na kilkaset litrów, to uniwersalna wielkość dla domu jednorodzinnego w Polsce.

 

Zagospodarowanie deszczówki z drenażem rozsączającym

 

To jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zagospodarowanie deszczówki. Pozwala on nie tylko na skuteczne zapobieganie pojawienie się wilgoci w budynku, zalaniu pomieszczeń i ogólnym nadmiarze wody deszczowej, ale także pozwala na sprawne nawodnienie ogrodu i trawnika. Takie rozwiązanie jest szczególnie dla działek z wysokim lub niestabilnym poziomem wód gruntowych oraz dla ponadprzeciętnie dużych działek. Drenaż rozsączający polega na zamontowaniu perforowanych rur pod obsypką żwirową. Użycie drenażu pozwala na odciąganie nadmiaru wody, magazynowanie go (nawet w dużych ilościach) i swobodne, stopniowe rozsączanie go po powierzchni działki. Jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć więcej na temat drenażu rozsączającego, nazywanego również drenażem opaskowym, zapraszamy na naszą stronę: https://new-house.com.pl/drenaz-opaskowy. Znajdują się tutaj szczegółowe informacje dotyczące tego typu realizacji.

 

Jak wybrać sposób na zagospodarowanie deszczówki?

 

Sposób retencji wody na działce nie może być dobrany na podstawie domysłów i domniemań. Jeżeli nie mają Państwo możliwości podłączenia się do lokalnej kanalizacji, należy wybrać taki sposób na zagospodarowanie deszczówki, które będzie najbardziej optymalny właśnie dla Państwa działki. Należy w tym przypadku przeanalizować różne kwestie - wielkość działki, warunki gruntowe, poziom i stabilność wód gruntowych, Państwa oczekiwania oraz możliwości finansowe. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może być trudno podjąć taką decyzję, dlatego oferujemy naszym klientom pełne wsparcie w tym aspekcie. Podczas dokładnej analizy i wspólnej dyskusji zdecydujemy, czy lepszym rozwiązaniem będzie drenaż rozsączający, system rynnowy, wpusty deszczowe czy też studnia chłonna.

 

Zachęcamy do podjęcia współpracy z firmą New-House. Działamy od 1991 roku i świadczymy kompleksowe usługi na terenie całej Polski. Każda współpraca jest dla nas równie istotna i realizujemy ją z zachowaniem najwyższego poziomu profesjonalizmu. Dbamy o budowę solidną oraz terminową. Co więcej, kompleksowa budowa domu z firmą New-House to dziesięcioletnia gwarancja jakości. Zachęcamy do podjęcia współpracy!

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.