Pokrycie dachowe musi być prawidłowo dobrane do konstrukcji dachu. To właśnie od dobrego pokrycia w dużej mierze zależy trwałość całej konstrukcji, energooszczędność, a także odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Jedną z podstawowych kwestii jest oczywiście wybór optymalnego formatu dachówki. Do dyspozycji inwestorów pozostają małe dachówki oraz dachówki wielkoformatowe. Które z nich sprawdzą się lepiej w zależności od konstrukcji dachu?
Kiedy wybieramy rodzaj pokrycia dachowego?
Gotowe projekty domu zakładają oczywiście rodzaj pokrycia dachu: może to być dachówka, blachodachówka, blacha lub papa termozgrzewalna. Jednakże projekty nie zawsze precyzują, jakie dokładnie materiały mamy zastosować przy budowie. Taka decyzja zapada dopiero w momencie adaptacji projektu. Architekt bierze pod uwagę konstrukcję dachu, budżet inwestora, a także jego indywidualne oczekiwania względem stylistyki dachu. Na podstawie tych czynników wybierany jest konkretny materiał, który zostanie wykorzystany do pokrycia dachu.
Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się dachówki ceramiczne oraz cementowe (betonowe). To bardzo trwałe, praktyczne, a zarazem estetyczne pokrycie dachowe. Na naszej stronie o różnych rodzajach dachów (https://new-house.com.pl/dachy) możesz dowiedzieć się więcej na temat popularnych pokryć stosowanych w nowoczesnym budownictwie. Czas poszukać odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych pytań w aspekcie wyboru dachówki – która z nich sprawdzi się lepiej: mała, a może wielkoformatowa dachówka?
Czym charakteryzują się małe dachówki?
W gronie dachówek o mniejszym formacie znajdziemy przede wszystkim esówki oraz karpiówki. W przypadku tych pierwszych, długość oscyluje w granicy 35-37 cm, a szerokość od 15 do 25 cm. Jeśli natomiast chodzi o karpiówki, mają one długość 38-40 cm i szerokość 15,5 lub 18 cm. Ze względu na mniejsze formaty, pojedyncze opakowania zawierają od 35 do nawet 60 sztuk, co przekłada się zwykle na metr kwadratowy. Mniejszy format przekłada się na większą oszczędność materiału, jako iż nie zachodzi konieczność częstego docinania układanych dachówek.
Dużym plusem jest również łatwość w pokryciu bardziej skomplikowanych elementów dachu, takich jak chociażby lukarny. W związku z tym, dachówki o małym formacie często znajdują zastosowanie w przypadku wielospadowych dachów o bardziej skomplikowanym kształcie. Wady? Mniejszy format wymaga większej dokładności przy układaniu, o oczywiście przekłada się na dłuższy czas pracy. Jednocześnie, mniejsze dachówki często wiążą się z wyższymi kosztami produkcji, co oczywiście wpływa na większy wydatek po stronie inwestora. W praktyce różnice cenowe nie są jednak duże.
Dachówki wielkoformatowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?
W nowoczesnym budownictwie dużą popularnością cieszą się dachówki wielkoformatowe, które doskonale odnajdują się przy prostych i nieskomplikowanych dachach pozbawionych dodatkowych elementów architektonicznych. Mogą to być zarówno dachówki ceramiczne, jak również betonowe. Długość tego typu dachówek często przekracza 50 cm, natomiast w przypadku szerokości jest to ok. 30-35 cm. Przy wyborze formatu należy uwzględnić rozstaw łat. Tego typu pokrycie dachowe prezentuje się niezwykle efektownie, a jednocześnie, pozwala skrócić czas montażu pokrycia dachowego. W porównaniu z małymi dachówkami, wybór dużych formatów często oznacza oszczędności finansowe, aczkolwiek zwykle traci się tutaj więcej materiału ze względu na konieczność docinania dużych dachówek. W związku z tym, jest to dobry wybór na nieskomplikowane dachy.
Na co zwrócić uwagę poza formatem dachówki?
Przy wyborze dachówki należy uwzględnić także szereg innych czynników: rodzaj zapięcia, materiał, z jakiego została wykonana dachówka, a także kolor pasujący do stylistyki zewnętrznej naszego domu. Kluczowym czynnikiem zawsze okazuje się konstrukcja dachu, a co za tym idzie, wybór optymalnych dachówek zawsze warto przedyskutować z projektantem lub kierownikiem budowy. Pokrycie dachowe w nowoczesnych domach często musi uwzględniać odpowiednią wentylację dachu. W ofercie wielu producentów znajdziemy obecnie dachówki systemowe zapewniające lepszą wentylację, a także kompatybilne z fotowoltaiką i panelami solarnymi.
Jak wybrać optymalną dachówkę pod kątem konstrukcji dachu?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem jest mała dachówka czy też dachówka wielkoformatowa, weź pod uwagę konstrukcję dachu. Jeśli będzie to wielospadowy dach wyposażony w lukarny, załamania czy bawole oka, lepszym rozwiązaniem okaże się mała dachówka, która umożliwia dużo prostszy montaż na tego typu elementach. Jeśli natomiast Twój dom będzie pokryty prostym dachem bez dodatkowych elementów architektonicznych, wówczas wybór dachówki wielkoformatowej może oznaczać dodatkowe oszczędności.