Akademia Budowlana

Budowa domu na pochyłej działce

Spis treści:

Niestety, nie zawsze budowa domu może się odbywać na działce o idealnych warunkach gruntowych. Posiadając działkę z pochyłym terenem wciąż można się zdecydować na realizację budowy domu jednorodzinnego, ale jednocześnie trzeba przygotować się na możliwe trudności. Budowa domu na pochyłej działce nie należy do najprostszych rozwiązań, ale z odpowiednim, fachowym wsparciem realizacja przebiegnie bez problemu.

 

Firma New-House działa na rynku budowlanym od 1991 roku. Współpracowaliśmy z wieloma inwestorami i mieliśmy do czynienia z działkami o różnych warunkach technicznych, w sumie zrealizowaliśmy ponad 1500 budów domów jednorodzinnych. Firma New-House gromadzi ekipę świetnych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i szeroką, specjalistyczną wiedzą. Dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że zadbamy o każdy aspekt realizacji i zostanie ona fachowo wykonana. Co więcej, zawsze zapewniamy naszym klientom pełne wsparcie merytoryczne, doradztwo. Zapraszamy na https://new-house.com.pl/dzialki

 

W tym artykule odpowiemy Państwu na pytania takie jak:

 

Wierzmy, że dzięki temu inwestor będzie mógł nie tylko podejmować lepsze decyzje, ale również przejście przez cały proces budowy nie będzie dla niego tak stresujące. Jesteśmy tu po to, żeby realizacja wymarzonego domu jednorodzinnego był dla Państwa możliwie najbardziej komfortowy.

 

Problematyczność budowy domu na pochyłej działce

 

Większość działek pod budowę domu  w Polsce ma świetne warunki gruntowe i nie wymagają użycia specjalistycznych rozwiązań. Zdarzają się jednak wyjątki, które wymagają specjalnych rozwiązań. Nie ma co ukrywać, że budowa domu na pochyłej działce może przysporzyć inwestorowi oraz wykonawcom wielu problemów. Nie jest to jednak realizacja niewykonalna, wręcz przeciwnie – taka budowa domu może zakończyć się osiągnięciem świetnego efektu wizualnego.  

 

Budowa domu na skarpie powoduje zazwyczaj znaczne ograniczenie przestrzeni użytkowej. Z względu na pochyłość działki budowlanej przestrzeń przeznaczona bezpośrednio pod budowę może zostać pomniejszona nawet o pięćdziesiąt procent. Wadą tego rozwiązania jest również fakt, że niewiele gotowych projektów jest dostosowanych do takich warunków i często inwestorzy są zmuszeni korzystać z projektów tworzonych na indywidualne zamówienie, co bez wątpienia zwiększa finalne koszty realizacji.  

 

Cena budowy domu może się znacząco zwiększyć ze względu na techniczne aspekty realizacji. Domy na pochyłej działce często potrzebują użycia mocniejszych, pośrednich fundamentów, a także często konieczne jest wykonanie ścianek oporowych. Dodatkowo zaleca się wykonanie dodatkowego ocieplenia budynku. W większości przypadków działka pod budowę musi być również dodatkowo przygotowana pod prace poprzez nawożenie odpowiedniego kruszywa oraz ziemi. Zazwyczaj wiąże się to z zakupem co najmniej kilkudziesięciu wywrotek z ziemią i kruszywem.  Cena jednej wywrotki, która zmieści około 9 metrów sześciennych piasku, może wynosić od kilkudziesięciu aż do kilkuset złotych.

 

 

Zalety budowy domu na działce pochyłej

 

Warto pamiętać, że budowa domu na skarpie to nie tylko negatywne aspekty. Taka realizacja wciąż ma wiele pozytywnych cech, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wyjątkowość takich domów – taka realizacja szybko rzuca się w oczy i zostaje w pamięci na dłużej. W dodatku, mieszkając w domu na skarpie zyskuje się zwykle wyjątkowe walory widokowe, ponieważ można z góry oglądać rozciągającą się całą okolicę.

 

W dodatku skarpa na działce może zostać również zaaranżowana pod budowę! Większość inwestorów realizujących budowę domu na pochyłej działce decyduje się na wykonanie tam piwnicy lub podziemnego garażu. Garaż w podpiwniczeniu jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, gdy działka ma pochylenie skierowane w kierunku wjazdu na działkę. Wykonanie podpiwniczenia wiąże się co prawda z większymi kosztami (około 35% w skali całej realizacji), ale pozwala na uzyskanie większej przestrzeni, co jest szczególnie przydatne, gdy działka ogranicza możliwości budowlane. Realizacja domu na działce pochyłej zapewnia również naturalne odprowadzanie nadmiaru deszczu. Dzięki skarpie deszcz będzie swobodnie spływał ku dołowi i nie będzie podmywał fundamentów wybudowanego domu.

 

Jedną z największych zalet działek pochyłych jest bez wątpienia ich cena. Takie tereny nie są uważane, jako te w pełni wartościowe, przez to że generują dodatkowe koszty realizacji. Dzięki temu mogą mieć Państwo pewność, że działka zostanie sprzedana taniej niż standardowe działki pod budowę domu.

 

Jak bez problemu zrealizować budowę domu na skarpie?

 

Budowa domu na skarpie wymaga współpracy z zaufaną, profesjonalną firmą budowlaną. Taka realizacja jest związana z przeprowadzeniem dokładnych analiz, szczegółowym zapoznaniem się z warunkami i późniejszym uważnym dobieraniem sposobu realizacji.

 

Najważniejszym aspektem realizacji jest to, jak duży kąt nachylenia ma wybrana działka. O ile jest to niewielki kąt, wystarczy wykonać niwelację terenu. Czasami konieczne jest dodatkowo wykonanie murków oporowych, ale można uniknąć realizacji podpiwniczenia. Dzięki temu koszt budowy nie będzie tak duży, jak wstępnie mogłoby się wydawać.

 

Inaczej wygląda to jednak w przypadku budowy domu na działce o wysokim stopniu nachylenia. Wówczas gwarantowane piękne widoki, będą musiały zostać okupione problematycznym, kosztownym procesem budowy. Przede wszystkim trzeba rozpocząć prace od przeprowadzenia badań gruntu i poziomu oraz stabilności wód gruntowych. Niestety, pochyłe działki zazwyczaj wymagają użycia mocnych izolacji przeciwwilgociowych, zbrojeń i betonu. Badania geologiczne mają pomóc określić, czy konieczne będzie wykonanie muru oporowego w celu zabezpieczenia gruntu przed osuwaniem się po skarpie. Takie badania są absolutnie niezbędne do wykonania, realizacja budowy domu wedle domysłów (szczególnie w takim przypadków) grozi katastrofą budowlaną poprzez naruszenie konstrukcji domu.

 

Budując dom warto pamiętać, by bryła budynku została odpowiednio umiejscowiona. Najlepiej aby od strony stoku dom nie miał okien, one i tak będą zacienione. Zdecydowanie lepiej ustawić frontową część elewacji od strony skarpy. Wówczas uniknie się dużych strat ciepła, a przy tym również zaoszczędzi na ogrzewaniu domu.

 

Zazwyczaj domy budowane na pochyłej działce muszą być częściowo zagłębione w glebie. Z tego względu warto wziąć pod uwagę projekty domów z podpiwniczeniem. To dobry pomysł na realizację garażu lub uzyskanie dodatkowej przestrzeni gospodarczej lub mieszkalnej. Wielu inwestorów decyduje się na umieszczenie w piwnicy kotłowni, pralni, spiżarni i innych pomieszczeń strefy gospodarczo-technicznej. To świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, szczególnie mocno docenią to inwestorzy, których działka pod budowę została mocno ograniczona powierzchniowo ze wglądu na skarpę.

 

Kolejnym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas budowy, są fundamenty budynku. To bardzo istotny element poprawnie zrealizowanej budowy, od posadowienia zależy stabilność oraz trwałość całej realizacji, więc powinny zostać one szczegółowo dobrane do warunków panujących na działce. Ze względu na pochyłość terenu, standardowe fundamenty raczej się nie sprawdzają na omawianych przez nas działkach. Często wybiera się natomiast fundamenty schodkowe, które odpowiednio zabezpieczają teren. Dzięki zastosowaniu stopni, poziom fundamentów zmienia się wraz ze zmieniającym się poziomem nachylenia działki. Fundamenty schodkowe nie mogą się znajdować powyżej głębokości przemarzania gruntu, którą określa się w granicach 80-140 centymetrów. Fundamenty domu muszą być dodatkowo odpowiednio uzbrojone. Fundamenty schodkowe powinno się wykonywać na zakład, a narożniki ław powinny być łączone prętami. Innym rozwiązaniem na posadowienie domu na pochyłej działce są wysokie ściany fundamentowe z usztywnieniem z wieńca.

 

 

Co powinien uwzględniać projekt domu na skarpie?

 

Budowa domu na skarpie to świetny pretekst do zdecydowania się na realizację nowoczesnego, oryginalnego projektu domu jednorodzinnego. To idealne rozwiązanie, by uzyskać funkcjonalny dom z efektownym wykończeniem. Na pochyłej działce mogą się bardzo dobrze odnaleźć projekty domów w minimalistycznym, skromnym stylu. Warto wziąć pod uwagę projekt domu o prostej bryle, z jasną, niezbyt krzykliwą elewacją. Lekkość takich realizacji połączona z ciężkością skarpy da świetne połączenie.

 

Wielu inwestorów, którzy budują dom na skarpie decydują się na to, by zrealizować dom piętrowy lub dom z poddaszem. Dzięki temu rozwiązaniu mogą uzyskać znacznie większą przestrzeń użytkową na ograniczonej przestrzennie działce. W dodatku posiadając piętrowy dom na skarpie zyskuje się jeszcze lepsze możliwości do podziwiania okolicy.

 

Decydując się na projekt domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym można zdecydować się na niestandardowe rozwiązanie i zamienić typowy układ stref dziennych i nocnych. Zazwyczaj w projektach to na parterze jest strefa dzienna, natomiast góra domu jest przeznaczona na strefę sypialnianą. Decydując się jednak na umieszczenie strefy dziennej na piętrze domu na skarpie, uzyskają Państwo świetnie nasłoneczniony salon oraz pozostałe pomieszczenia. Warto przy tym zrealizować balkon lub taras, który pozwoli na cieszenie się pięknymi widokami na świeżym powietrzu.

 

Należy również pamiętać, by przed wyborem konkretnego projektu domu zapoznać się szczegółowo z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzją o Warunkach Zabudowy. To te dwa dokumenty określają dokładnie, jak może zostać zrealizowany budynek na danej działce.

 

Gdzie znaleźć odpowiedni projekt domu na pochyłą działkę?

 

Koniec końców, czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: czy budowa domu na pochyłej działce jest w ogóle dobrym wyborem? Musimy podkreślić przede wszystkim fakt, że nie jest to jasna i jednoznaczna odpowiedź. Owszem, warto realizować takie domy, ale wyłącznie w takim przypadku, gdy jest to zgodne z oczekiwaniami i możliwościami samego inwestora. Dlatego każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad podjęciem ostatecznej decyzji, nasi specjaliści chętnie Państwu pomogą i fachowo doradzą.

 

Projekty domów na pochyłe działki jeszcze nie dawno nie były tak ogólnodostępne, jak teraz. Wcześniej inwestorzy byli zmuszeni do wybierania indywidualnej współpracy z architektem, aktualnie gotowych rozwiązań jest tak dużo, że bez problemu znajdą Państwo odpowiednie projekty nawet na trudniejsze działki. Baza projektowa  firmy New-House jest wyposażona w tysiące projektów, mogą z niej Państwo skorzystać pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Warto również pamiętać, że każdy z projektów może zostać również poddany indywidualnej adaptacji i dopasowany do Państwa konkretnych potrzeb.

 

Jeśli interesuje Państwa natomiast indywidualny projekt domu, nasi architekci chętnie go dla Państwa wykonają. Dzięki tego typu współpracy mogą mieć Państwo pewność, że projekt będzie od początku do końca dopasowany dokładnie pod Państwa oczekiwania, a także możliwości finansowe.

 

 

Budowa domu na skarpie z firmą New-House

 

Firma New-House oferuje realizację domów jednorodzinnych od 1991 roku. Nasza kompleksowa oferta sprawia, że klienci nie musza się martwić o poprawność realizacji ani stresować jej przebiegiem. To my dbamy o cały proces budowy od A do Z. Pomagamy inwestorom już na etapie wyboru działki, projektu oraz w procesie pozyskiwania pozwolenia na budowę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie https://new-house.com.pl/dzialki. Samą budowę do stanu deweloperskiego wykonujemy zaledwie w sześć miesięcy, a dom pod klucz realizujemy w dziewięć miesięcy. Co więcej, całą realizację obejmujemy dziesięcioletnią gwarancją jakości! Zachęcamy do współpracy, zadbamy o Państwa satysfakcję i pełne zadowolenie z wykonanej realizacji.

 

Budowa domu na skarpie nie musi być stresująca i problematyczna! Warto zaufać firmie New-House!

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.