Rolety zewnętrzne wyposażone w elektryczny system sterowania to ogromne udogodnienie w nowoczesnych domach. Z pomocą rolet możemy dostosować poziom oświetlenia wnętrz, a także zapewnić naszemu domowi dodatkową ochronę pod naszą nieobecność. W tym artykule omówimy najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych, przyjrzymy się dostępnym modelom, a także postaramy się przybliżyć ceny, w jakich można zakupić rolety elektryczne.
Dlaczego warto zainwestować w rolety elektryczne?
Najważniejszą funkcją rolet zewnętrznych jest oczywiście sterowanie poziomem światła w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne, w przypadku wnętrz z oknami na południe i zachód, gdy o różnych porach dnia natężenie światła ulega dynamicznym zmianom. Zaletą zewnętrznych rolet elektrycznych jest to, że nie musimy stosować dodatkowych elementów wyposażenia wewnątrz domu. To udogodnienie w kwestii aranżacji i wystroju wnętrza. W praktyce, rolety zewnętrzne mogą jednak zaoferować znacznie więcej korzyści, aniżeli tylko sterowanie poziomem światła.
W okresie letnim, z pomocą rolet możemy skutecznie ochronić wnętrze przed nagrzewaniem się. Z kolei w okresie zimowym, rolety zapewniają dodatkową ochronę przed chłodem, zabezpieczając pakiety szybowe, które często posiadają najwyższy współczynnik przenikania ciepła. Lepsze właściwości termoizolacyjne to niższe koszty eksploatacyjne. Kolejną zaletą jest dodatkowa ochrona naszego domu przed włamaniami lub zrachowaniami chuligańskimi. Tutaj warto jednak sprawdzić konkretny stopień ochrony antywłamaniowej przypisany do modelu rolet.
Popularne rodzaje rolet elektrycznych
Rolety zewnętrzne różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Wybór w dużej mierze zależy od tego, czy dobieramy rolety do istniejącego budynku, czy też jesteśmy na etapie projektowania. W przypadku gotowych domów, najlepiej sprawdzą się rolety naokienne i rolety natynkowe, które można zamontować bez konieczności ingerowania w elewację budynku. Obudowa takich rolet jest wykonana z tworzywa sztucznego lub aluminium. Istnieje możliwość całkowitej zabudowy rolet, dzięki czemu, nie wpływają one na stylistykę zewnętrzną domu.
Jeśli jesteś na etapie projektowania domu, możesz wybrać również rolety podtynkowe oraz rolety KRS. Nie jest to opłacalny wybór w przypadku istniejących domów, ponieważ wymaga poważnej ingerencji w elewację. Ich montaż jest najwygodniejszy właśnie w sytuacji, gdy dopiero budujemy dom. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o realizacji projektów wyposażonych w nowoczesne instalacje elektryczne. W projektach nowoczesnych domów najczęściej stosuje się właśnie rolety podtynkowe, które nie wymagają nawet dodatkowej zabudowy. Rolety RKS są natomiast niezwykle funkcjonalne, jednak ich montaż jest dość problematyczny, a ponadto, wymagają one umiejętnej zabudowy.
Co wpływa na ceny zewnętrznych rolet?
Elektryczne rolety zewnętrzne to rozwiązanie najbardziej funkcjonalne. Są one sterowane z pilota i umożliwiają precyzyjną regulację z dowolnego miejsca w domu. Bardzo popularne są także systemy dedykowane domom stworzonym w koncepcji Smart Home. Za sprawą bezprzewodowego modułu łączności można nimi sterować także z aplikacji mobilnej. Oczywiście automatyka rolet, wraz z innowacyjnymi systemami Smart Home oznacza wyższe koszty. Tego typu modele mogą być nawet dwukrotnie droższe od rolet sterowanych manualnie.
Bardzo istotną kwestią jest także stopień ochrony antywłamaniowej. Producenci posiadają w swojej ofercie rolety sześciostopniowe. Antywłamaniowe rolety klasy 1 zapewniają najniższą, podstawową ochronę przed aktami wandalizmu (np. przed rozbiciem szyby rzuconym kamieniem), a także nieco wydłużają czas potrzebny włamywaczowi do pokonania tej przeszkody. Rolety klasy 2, 3 i 4 zapobiegają włamaniom z użyciem określonych narzędzi (łomu, młotka, śrubokręta). Rolety klasy 5 są odporne na próby usunięcia zabezpieczenia zaawansowanymi elektronarzędziami. Natomiast najbardziej zaawansowane rolety klasy 6 mogą zabezpieczać domy, w których przechowywane są kosztowności.
Ile zapłacisz za zakup i montaż rolet zewnętrznych?
Spora liczba czynników wpływa na końcowy koszt rolet zewnętrznych wyposażonych w mechanizm elektrycznego sterowania. W przypadku pojedynczej rolety na duże okna balkonowe, ceny zaczynają się od kwoty 1100 złotych. Im wyższa klasa ochrony antywłamaniowej, tym wyższa kwota. Najczęściej sięgamy po rolety klasy 3 lub 4, ponieważ zapewniają one dostatecznie wysoką ochronę, która zniechęci włamywacza lub mocno wydłuży sam proces włamania, co w połączeniu z systemem alarmowym skutecznie zapobiegnie włamaniu.
Do tego dochodzi również koszt dodatkowych opcji: zasuwki z bolcami, specjalne rygle automatyczne, moduł do sterowania bezprzewodowego z poziomu aplikacji mobilnej. Reasumując, montaż rolet zewnętrznych obejmujących wszystkie okna w pokoju dziennym i jadalni może oznaczać wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę liczne korzyści, warto zdecydować się na zakup i montaż rolet elektrycznych.