Odgrodzenie posesji od ulicy oraz okolicznych nieruchomości to ważny aspekt wpływający na nasz codzienny komfort i poczucie prywatności. Biorąc pod uwagę szeroką gamę dostępnych opcji, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Ogrodzenie powinno być dostosowane do wielkości i kształtu działki, a także do stylistyki zewnętrznej domu oraz ogrodu. O czym powinniśmy pamiętać?
Czy postawienie ogrodzenia wymaga pozwolenia?
Jak najbardziej, nasz ogród może zostać odgrodzony od ulicy jedynie po otrzymaniu odpowiedniego pozwolenia ze starostwa lub urzędu miasta. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrody możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak rozplanować aranżację ogrodu oraz ogrodzenie posesji. Jeśli projekt budowlany domu obejmuje także ogrodzenie nieruchomości, wówczas, zgoda wydana na budowę automatycznie obejmuje również zgodę na ogrodzenie. Jeśli jednak odgradzamy działkę, na której postawiono już dom, wówczas należy złożyć stosowny wniosek i poczekać na pozwolenie.
Ogrodzenie oddzielające od siebie dwie działki
Nieco inaczej jest w przypadku stawiania ogrodzenia, które oddziela od siebie dwie nieruchomości. W tej sytuacji nie potrzebne jest oczywiście pozwolenie. Warto natomiast udać się do sąsiada i porozmawiać na temat wspólnej inwestycji. Dzięki temu obniżymy koszty o połowę, a także unikniemy nieporozumień w przyszłości. Ogrodzenie zwykle jest prowadzone idealnie na granicy oddzielającej od siebie dwie nieruchomości. Jeśli jednak nasz sąsiad nie jest skłonny do współpracy, wówczas stawimy ogrodzenie zachowując pewien odstęp od granicy działki, aby w przyszłości uniknąć oskarżeń o to, że nasze ogrodzenie zachodzi na posesję sąsiada.
Jaką przestrzeń zajmować będzie ogrodzenie?
Wybierając odpowiedni rodzaj ogrodzenia, musimy pamiętać o tym, że wymaga ono pewnej przestrzeni. Dajmy na to imponujące mury lub ogrodzenia z betonu architektonicznego, które odbierają nawet pół metra przestrzeni. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne instalacje podziemne, takie jak chociażby drenaż opaskowy, o którym więcej przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/drenaz-opaskowy. Jeśli dysponujemy mocno ograniczoną przestrzenią, wówczas warto zdecydować się na prostą siatkę lub płot. Tego typu ogrodzenia stanowią doskonałą bazę dla zielonego żywopłotu.
Z jakiego materiału zostanie wykonane ogrodzenie?
Ogrodzenie posesji powinno pasować stylistycznie do domu, a także podjazdu i alejek ogrodowych. Do dyspozycji klientów pozostaje wiele materiałów, które można wykorzystać do stworzenia ogrodzenia. Oto najpopularniejsze rozwiązania:
- Kuta stal – to bardzo nowoczesne i trwałe ogrodzenia wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Często łączą się betonową lub kamienną podmurówką, na której osadzone są kolejne pręty ogrodzenia. Tego typu ogrodzenia wymagają konserwacji do kilka lat.
- Drewno – bardzo popularne są również ogrodzenia drewniane, które prezentują się bardzo elegancko i pasują do klasycznej stylistyki. Minusem jest jednak konieczność systematycznej impregnacji i konserwacji drewna.
- Beton architektoniczny – w nowoczesnym budownictwie zastosowanie znajduje beton architektoniczny, z którego można postawić także ogrodzenie. Z tego materiału można postawić solidny mur lub podbudowę pod ogrodzenie z kutej stali.
- Cegła – kolejnym, popularnym rozwiązaniem jest solidna i praktyczna cegła, która nie wymaga impregnacji. Podobnie jak w przypadku betonu, można z niej ułożyć solidny mur lub po prostu stworzyć podbudowę pod metalowe ogrodzenie.
- Siatka – najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które zajmuje mało miejsca. Sama siatka nie zapewnia odpowiedniego poczucia prywatności, ale gdy wykorzystamy ją jako rusztowanie dla żywopłotu, wówczas jest to rozwiązanie godne uwagi.
- Gabiony – bardzo modne i stylowe rozwiązanie, w którym stosuje się druciane kosze wypełnione kamieniami. Tego typu ogrodzenia wymagają podmurowania.
Wybór odpowiedniej bramy oraz furtki
Projektując ogrodzenie domu należy oczywiście osadzić w nim odpowiednią bramę oraz furtkę. O ile furtka wejściowa nie stanowi większego problemu, o tyle więcej czasu poświęcimy na wybór odpowiedniej bramy wjazdowej. Do naszej dyspozycji pozostają tradycyjne bramy skrzydłowe oraz nowoczesne bramy przesuwne, idealne w sytuacji, gdy nie dysponujemy dostatecznie dużą przestrzenią na rozwarcie bramy skrzydłowej. Należy jednak pamiętać, że bramy przesuwne wymagają dostatecznie dużo miejsca wzdłuż ogrodzenia. W tym miejscu położone zostaną prowadnice, po których poruszać się będzie brama.
Jak wybrać ogrodzenie dostosowane do specyfiki działki?
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór projektu, w którym znajdą się wytyczne związane z ogrodzeniem. Uzyskując pozwolenie na budowę takiego domu, automatycznie otrzymujemy również zgodę na postawienie ogrodzenia. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu możesz przeczytać więcej na temat planowania przestrzeni dookoła domu. Firma budowlana New House pomoże Ci wybrać ogrodzenie dostosowane do specyfiki działki oraz zewnętrznej stylistyki domu. W ten sposób oszczędzasz zarówno czas, jak również pieniądze.