Całkowity koszt budowy domu

Budowa domu pod klucz, wszystkie przyłącza budowlane, kompletne prace zagospodarowania terenu wraz z ogrodzeniem składają się na całkowity koszt budowy domu. Zobacz więcej. 

W New-House doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób budowa domu to najpoważniejsza inwestycja finansowa w życiu. Dlatego od początku otwarcie i jasno mówimy o kosztach każdego etapu budowy, pomagamy w wyborze projektu dopasowanego do możliwości finansowych inwestorów, jesteśmy w stanie wesprzeć osoby zainteresowane budową w kompletowaniu wszystkich dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu hipotecznego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!


Na początek przypomnienie – inwestorzy mają do wyboru kilka metod finansowania budowy domu. Oczywiście najlepiej jest jeśli dom budowany jest za zaoszczędzoną wcześniej gotówkę, co pozwala uniknąć konieczności zadłużania się w banku na 20 czy 30 lat. W praktyce jednak na takie finansowanie budowy stać niewielu – wówczas z pomocą przychodzą produkty bankowe, a konkretniej – kredyty hipoteczne. Oczywiście warto pamiętać, że starając się o kredyt hipoteczny przyszli inwestorzy muszą okazać się tzw. wkładem własnym. Obecnie jest to 20% wartości wnioskowanej kwoty kredytu. Wkładem własnym najczęściej jest gotówka, ale wiele banków jest skłonnych uznać za wkład własny również zakupioną wcześniej działkę.


Inwestorzy zainteresowani kredytem hipotecznym w pierwszej kolejności powinni sprawdzić swoją zdolność kredytową w poszczególnych bankach – kryteria kredytowania mogą się w nich naprawdę mocno różnić! Niekiedy okazuje się, że mimo wysokich zarobków bank nie pożyczy tyle, ile potrzeba na budowę domu, bo źródłem dochodów nie jest umowa o pracę, a umowa-zlecenie.


Wszystkie osoby zainteresowane wyliczeniem swojej zdolności kredytowej zachęcamy do skorzystania z naszego autorskiego kalkulatora kredytów hipotecznych – już wypełnienie kilku pól wystarczy, by dowiedzieć się, ile pieniędzy będzie można pożyczyć w banku. Oczywiście wynik należy traktować jedynie jako przybliżoną wartość.


Koszt budowy domu – działka


Pierwszym sporym wydatkiem na drodze do wymarzonego domu jest zakup działki – niewiele osób ma bowiem takie szczęście, że posiada odziedziczoną po rodzicach czy dziadkach nieruchomość budowlaną. Jak pokazują dane jednego z największych portali ekonomicznych w Polsce, podczas zakupu działki trzeba się nastawić na spore wydatki, bo ceny nieruchomości w naszym kraju dość dynamicznie rosną. I tak we wrześniu 2019 r. ceny działek budowlanych wzrosły w aż 11 z 16 miast wojewódzkich, a skala podwyżek wynosiła od 1 do… 33%. Najdroższa jest oczywiście Warszawa, gdzie średnia cena metra kwadratowego działki budowlanej to 857 zł. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Poznań z 588 zł za metr kwadratowy nieruchomości. Największy wzrost ceny względem września 2018 r. – właśnie o wspomniane wcześniej 33% – zanotowano jednak w Olsztynie. Metr działki budowlanej kosztuje tam średnio 286 zł, co w porównaniu do stolicy i tak jest niską ceną. O około 10% podrożały również działki w Szczecinie, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim.


Są jednak miasta, w których ceny działek budowlanych spadają. We wrześniu 2019 r. stało się tak m.in. w Łodzi (spadek o 8,2% do poziomu 324 zł za metr kwadratowy), Gdańsku (taniej o 4,3%) oraz Opolu (taniej o 4,9%). 


Jeśli chodzi o całe województwa, to we wrześniu 2019 r. ceny ofertowe działek budowlanych wzrosły w 15 z nich. Największy wzrost rok do roku, bo aż o 36,7% – do 82 zł za metr kwadratowy, zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim, które w perspektywie całej Polski i tak zalicza się do najtańszych. Poniżej 100 zł za metr kwadratowy powinno udać się kupić działkę także w województwie lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim oraz łódzkim. Najdroższe jest oczywiście Mazowsze ze średnią ceną 190 zł za metr kwadratowy działki budowlanej.


Cena budowy domu – projekt


Po zakupie działki można myśleć o wyborze odpowiedniego projektu. Tu również wyjść jest kilka. Zdecydować się można na wybór gotowego projektu z Internetu (w New-House jesteśmy w stanie zrealizować praktycznie każdy z nich), wybór gotowego projektu ze strony New-House (https://new-house.com.pl/projekty-domow), indywidualny projekt domu przygotowany przez architekta New-House oraz indywidualny projekt domu przygotowany przez architekta zewnętrznego.


Projekt gotowy jest bez wątpienia rozwiązaniem szybszym oraz tańszym. Jego koszt powinien oscylować wokół 2-4 tys. zł, a dostępny jest od ręki, co znacznie upraszcza proces budowy. Projekt tworzony na indywidualne zamówienie może z kolei uwzględniać wszystkie oczekiwania inwestorów, ale trzeba na niego poczekać, nawet kilka miesięcy. Będzie też sporo droższy. Z reguły cenę przelicza się na metr kwadratowy przyszłej nieruchomości – rozpoczyna się ona od około 130 zł w przypadku niewielkich pracowni architektonicznych w mniejszych miejscowościach, a kończy – nawet na 250-300 zł za metr kwadratowy w dużych, renomowanych biurach architektonicznych.


Ile kosztują dokumenty oraz pozwolenia?


Posiadanie działki oraz projektu nie oznacza, że można od razu przejść do zasadniczych prac budowlanych. Inwestor – lub specjaliści z naszej firmy New-House, jeśli takie jest jego życzenie – muszą jeszcze uzyskać pozwolenie na budowę, wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mapy do celów projektowych, konieczne jest wykonanie przyłączy, złożenie w odpowiednich urzędach wielu wniosków i podań. To wszystko niestety również kosztuje, i to całkiem sporo. Trzeba liczyć się tu z wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych (czasami – nawet 10 tys. zł).


Koszt budowy domu – stan surowy 


Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym pozwolenia na budowę, przejść można do robót budowlanych. Ich pierwszy etap to doprowadzenie inwestycji do stanu surowego. Dom w stanie surowym posiada już m.in. wymurowane ściany oraz komin, więźbę oraz pokrycie dachowe, schody wewnętrzne, okna oraz drzwi zewnętrzne – jest więc w pełni zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych.


Koszt budowy domu w stanie surowym zależy m.in. od zastosowanych materiałów i technologii, ale również kosztów robocizny, które mogą się między sobą sporo różnić w zależności m.in. od regionu Polski. I tak przykładowo koszt wykonania fundamentów powinien zamknąć się w 32-33 tys. zł. Za budowę ścian nośnych (materiały i robocizna) trzeba zapłacić około 15 tys. zł, za ścianki działowe – kolejne 5-6 tys. zł. Kosztowną częścią budowy domu w stanie surowym jest dach – od 30 tys. zł wzwyż, w zależności m.in. od rodzaju pokrycia. Przeróżne są ceny drzwi i okien – za zwykłe drzwi zewnętrzne zapłaci się kilkaset złotych, za porządne drzwi antywłamaniowe – nawet 3 tys. zł. Plastikowe białe okna będą tańsze niż okna drewniane.


Łącznie, na budowę domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych w stanie surowym zamkniętym trzeba przygotować około 170 tys. zł.


Ile kosztuje budowa domu w stanie deweloperskim?


Stan deweloperski to tak naprawdę definicja bardzo płynna, zależna od tego, jakie ustalenia zostały poczynione między inwestorem a generalnym wykonawcą i co zapisano w umowie. Ogólnie jednak można przyjąć, że budynek w stanie deweloperskim posiada już wszystkie instalacje wewnętrzne i przygotowane do wykończenia ściany i podłogi. Jest również ocieplony i ma wykonaną elewację.


Podobnie jak w przypadku stanu surowego, koszt budowy domu w stanie deweloperskim zależy od wielu czynników: używanych materiałów, stosowanych technologii, kosztów robocizny. I tak np. wykonanie standardowej instalacji elektrycznej z 80 punktami to 9-10 tys. zł. Budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej dla łazienki, WC i kuchni będzie kosztować 6-6,5 tys. zł. Montaż instalacji ogrzewania – wybranego pieca, grzejników, orurowania – może kosztować nawet powyżej 20 tys. zł. 


Ogólnie można przyjąć, że koszt budowy jednego metra kwadratowego domu do stanu deweloperskiego to od 2,8 do 3,3 tys. zł. Nietrudno więc policzyć, że dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych w stanie deweloperskim to wydatek rzędu 280-330 tys. zł.


Koszt budowy domu pod klucz


W tym przypadku ceny są najtrudniejsze do oszacowania, bo najszerszy jest wybór materiałów wykończeniowych. Inwestor zdecydować się może na panele podłogowe za kilkanaście złotych za metr kwadratowy, ale równie dobrze może zażyczyć sobie montażu parkietu dębowego. Zwykłe drzwi wewnętrzne kupi się już za niecałe 100 zł, ale jeśli mają np. dodatkowo tłumić hałas, kosztować będą kilkaset złotych. Płytki ścienne z końcówki serii kosztować mogą nieco ponad 20 zł za metr kwadratowy, ale takie z nowej kolekcji, wyróżniające się wzornictwem i kolorystyką – nawet około 100 zł za metr kwadratowy. Różne są ceny farb ściennych, osprzętu elektrycznego, listew przypodłogowych – wszystkiego, co potrzebne, by dom był w pełni funkcjonalny i nadawał się do zamieszkania. Należy jednak przyjąć, że koszt doprowadzenia inwestycji pod klucz w średnim standardzie to kolejne 80-90 tys. zł.


Jak widać, oszacowanie całkowitego kosztu budowy domu nie jest proste – zależy to od powierzchni domu, stosowanych materiałów, sytuacji na rynku pracy, koniunktory gospodarczej, ale i oczekiwań oraz wyborów inwestorów. W New-House służymy pomocą na każdym etapie budowy, a we wstępnym jej oszacowaniu pomoże kalkulator kosztów budowy domu dostępny na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Wystarczy wypełnić pola w ankiecie, podać swoje dane kontaktowe w formularzu, a na adres e-mail zostanie wysłany koszt budowy domu. Zapraszamy!
 

Kalkulator budowy domu cz.1
Kalkulator budowy domu cz.2
Jaki jest koszt budowy domu?