Wymarzony dom już stoi i jest gotowy do zamieszkania! Przychodzi więc czas na to, aby zadbać o jego najbliższe otoczenie, czyli dokonać zagospodarowania terenu. W New-House, jeśli takie jest życzenie inwestorów, zajmujemy się również tym aspektem inwestycji, zapewniając indywidualne podejście do każdego klienta oraz najwyższą jakość wykonania.
Na początek warto uświadomić sobie, że zagospodarowanie terenu to dokument będący częścią projektu budowlanego, który jest potrzebny do uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Po konsultacjach z inwestorem przygotowuje go architekt, a musi zostać zaakceptowany oraz podpisany przez geodetę z uprawnieniami. Projekt zagospodarowania terenu zawiera więc m.in. usytuowanie istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, przebieg sieci uzbrojenia terenu, układ komunikacyjny i układ zieleni, a także miejsce składowania odpadów oraz ogrodzenie. Do jego sporządzenia potrzebna jest aktualna mapa geodezyjna.
Zagospodarowanie terenu – co obejmuje?
Prace związane z zagospodarowaniem terenu wykonywane są zgodnie z projektem po zakończeniu prac deweloperskich. Część z nich można co prawda wykonywać równocześnie, ale nie wszystkie – nie ma np. sensu sadzenie trawnika czy roślin, jeśli na budowę ciągle dojeżdżają ciężkie samochody dostarczające materiały budowlane. Co zatem dokładnie obejmuje zagospodarowanie terenu?
• Schody zewnętrzne
W większości przypadków schody zewnętrzne projektowane są jako konstrukcja betonowa, wykończona płytkami ceramicznymi – oczywiście takimi do użytku zewnętrznego, mrozoodpornymi oraz antypoślizgowymi. W nowoczesnych domach coraz częściej stosowane są schody metalowe – producenci oferują gotowe elementy, z których się je składa. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań zdecydować się mogą na schody drewniane, bardzo estetyczne i ponadczasowe.
Oczywiście podczas budowy schodów zewnętrznych należy pamiętać o ich wygodnej, bezpiecznej konstrukcji. Aby były komfortowe w użytkowaniu, stopnie powinny mieć od 15 do 17 centymetrów wysokości oraz od 29 do 35 centymetrów głębokości. Zgodnie z wymogami prawnymi, schody do 50 centymetrów wysokości nie muszą mieć balustrady – te wyższe już tak (chyba że z każdej strony są o 50 centymetrów szersze niż drzwi, do których prowadzą). Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary i nachylenie podestu.
• Taras
Trudno wyobrazić sobie współczesny dom jednorodzinny bez tarasu – jest to miejsce wykorzystywane jako letni salon i jadalnia, miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, bardzo często na tarasie urządza się grillowe przyjęcia. Już na etapie wyboru projektu warto zwrócić uwagę na wymiary tarasu oraz ewentualne zadaszenie. Jeśli taras jest zabezpieczony choćby niewielkim wysuniętym okapem lub daszkiem, a także ma z boku balustradę, nawierzchnia jest mniej narażona na działanie deszczu.
Wybór nawierzchni tarasu to ważna decyzja. Można zdecydować się na drewno – zarówno rodzime, jak i egzotyczne, przy czym oczywiście musi być ono odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Dużą popularnością cieszą się kamienie, takie jak marmur, wapień czy piaskowiec, a także płytki zewnętrzne. Oczywiście najlepiej jest wybrać taką fakturę i kolor, które będą przypominały naturalny kamień, a nie elegancką, błyszczącą nawierzchnię, bardziej pasującą np. do salonu. Warto pamiętać, że dobrej jakości płytki ceramiczne i betonowe są również odporne na działanie słońca.
• Ogrodzenie
Wybierając odpowiednie ogrodzenie posesji trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: styl, w jakim zbudowany jest dom, funkcje, jakie miałoby spełniać, ale także ukształtowanie terenu. Najpopularniejsza i najtańsza jest siatka ogrodzeniowa, którą mocuje się do słupów w fundamentach betonowych. Wybierając odpowiednią siatkę, należy zwrócić uwagę m.in. na jej wysokość, wielkość oczek oraz grubość drutu. Od tego zależy stabilność oraz wytrzymałość ogrodzenia. Ponieważ nie jest zbyt estetyczna, nie zaleca się jej jako ogrodzenia frontowego, ale raczej wewnątrz działki.
Od frontu (lub na całej posesji – jeśli pozwalają na to finanse) lepiej jest zamontować bardziej estetyczne, ale również solidniejsze ogrodzenie. Mogą to być ogrodzenia betonowe, systemowe, kute lub drewniane. Na tym etapie montuje się również bramę wjazdową – otwieraną w tradycyjny ręczny sposób lub elektroniczną, otwieraną i zamykaną pilotem. Wybór zależy oczywiście od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych inwestora.
• Oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie domu i całej posesji jest ważne m.in. ze względu na estetykę budynku (pozwala wyeksponować dekoracyjne detale architektoniczne budynku lub określone elementy w ogrodzie), umożliwia wygodne poruszanie się w pobliżu domu i po terenie zielonym, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa. Solidne oświetlenie newralgicznych punktów posesji może być czynnikiem odstraszającym potencjalnych złodziei.
Niskie punkty oświetleniowe – osadzane w nawierzchni podjazdu lub w trawniku – wytyczają drogę od bramy wjazdowej do garażu. Oświetlenie przejść, chodników, schodów powinno być wyższe. Ważne, by dobrze oświetlone były drzwi, co ułatwia ich zamykanie oraz otwieranie. Wszystkie oprawy świetlne narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych powinny mieć specjalne obudowy, odporne np. na wodę czy pył – warto wybierać te określone symbolem IP54 lub IP65-67. Lampy świecące całą noc powinny być wyposażone np. w energooszczędne LED-y. Do oświetlenia elewacji sprawdzi się kilka źródeł światła o niezbyt dużym natężeniu.
• Nasadzenia roślin
Dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami z zakresu projektowania i aranżacji ogrodów, w New-House jesteśmy w stanie pomóc również w tym zakresie zagospodarowania terenu. To jak, ma wyglądać ogród, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji domowników – są osoby, które wolą otwarte przestrzenie przedzielone gdzieniegdzie dekoracyjnymi iglakami, dla innych najważniejszym elementem ogrodu jest obecność rabatek i pergol z kwiatami, jeszcze inni wolą starannie wypielęgnowane ogrody w stylu angielskim.
Nie można przy tym zapominać, że roślinność wokół domu może również pełnić określone zadania funkcjonalne. Przy pomocy żywopłotu można np. bardzo wyraźnie odgrodzić część rekreacyjną ogrodu od części warzywnej czy sadu. Wieloletnie rośliny pnące umieszczone na pergolach lub trejażu, takie jak powojniki, winobluszcz, kokornak czy glicynie, z biegiem czasu stworzą naturalną, dyskretną osłonę posesji od strony sąsiadów, pozwalając zachować intymność i kameralność. Lekkie parawany można też stworzyć np. z wysokich bylin na sztywnych pędach, np. zwyczajnych czy ozdobnych słoneczników.
• Trawnik
Bardzo ważnym elementem zagospodarowania przestrzennego jest trawnik – od tego, jaką ma pełnić rolę zależy rodzaj trawnika, który powinni wybrać przyszli domownicy. Oczywiście równie ważne są funkcje estetyczne – trawnik podkreśla urodę sąsiadujących z nim roślin, podnosi estetykę całej posesji, a także latem o kilka stopni obniża temperaturę przy gruncie.
Jeśli chodzi zaś o funkcjonalność, zdecydować się można m.in. na trawnik dywanowy, trawnik parkowy, rekreacyjny, łąkowy czy sportowy. Każdy z nich ma swoje wymagania co do podłoża, częstotliwości koszenia, pielęgnacji czy podlewania. I tak trawnik dywanowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, parkowy wystarczy kosić dwa razy w miesiącu, rekreacyjny jest odporny na częste deptanie i przystosowuje się do warunków, w których rośnie, a łąkowy sprawdzi się na dużym terenie, którym inwestorzy nie mają czasu intensywnie się zajmować.
Oczywiście zagospodarowanie terenu może obejmować także inne działania. Coraz popularniejsze stają się samodzielne, automatyczne systemy koszenia trawników, pracujące w zaprogramowanych wcześniej cyklach, zapamiętujące ukształtowanie terenu, posiadające czujniki deszczu (jeśli pada lub nawierzchnia jest mokra, robot nie pracuje) oraz wskaźniki baterii (robot samodzielnie szuka stacji dokującej). Zastanowić się można również nad systemem odprowadzania deszczówki – można kierować ją do oczka wodnego (stawu) lub zbiorników retencyjnych (największe mają pojemność nawet kilku tysięcy litrów i znajdują się pod ziemią), a następnie wykorzystać do podlewania ogrodu.
Jak widać, możliwości zagospodarowania terenu na posesji jest mnóstwo! W New-House jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i pomysły inwestorów, jednocześnie dopasowując konkretne rozwiązania do ich potrzeb oraz możliwości. Zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt.