Dawniej nikt nie przywiązywał większej wagi do efektywności energetycznej budynków. Domy wybudowane przed 1990 rokiem, niepoddane termomodernizacji, miały roczne zapotrzebowanie na ciepło wynoszące nawet 200 kWh/m2 na rok. Analogicznie w przypadku budynków powstałych przed 1970 rokiem zapotrzebowanie wynosiło nawet 300 kWh/m2. Po roku 1990 zaczęto stopniowo termomodernizować budynki. Zwiększenie efektywności energetycznej obejmowało głównie wymianę okien, ocieplenie ścian zewnętrznych, modernizację instalacji c.o., wymianę lub ocieplenie dachu oraz izolację rur doprowadzających ciepłą wodę. Termomodernizacja budynku pozwala zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne do 150 kWh/m2 na rok, a opłaty za ogrzewanie mogą być nawet o 30-70% niższe.
Termomodernizacja budynków rozpoczęta w latach 90-tych ubiegłego wieku miała na celu zmniejszenie strat ciepła. Dzięki temu poprawił się komfort życia mieszkańców, a rachunki za ogrzewanie były znacznie mniejsze. Dzisiaj nie chodzi już tylko o same oszczędności, ale i o zmniejszenie wydzielania CO2, a w konsekwencji — o ochronę klimatu i środowiska. Jak dzisiaj wyglądają standardy energetyczne w Polsce?
Standardy energetyczne budynków w Polsce
Przed rokiem 2014, stawiając nowy budynek, można było zadecydować, czy i w jakim stopniu będzie on energooszczędny. Nie wszystkie projekty domów jednorodzinnych uwzględniały kwestie oszczędności energetycznej i dbałości o środowisko. W 2014 roku Unia Europejska wprowadziła standardy energetyczne, które mają nie tylko przynieść oszczędności w eksploatacji budynków, ale także korzyści środowisku. Od tego czasu zapotrzebowanie energetyczne nowopowstałych budynków nie powinno przekraczać 140 kWh/m2. W 2017 przepisy zaostrzono i zapotrzebowanie budynków na energię powinno być mniejsze niż 95 kWh/m2. Od 2021 roku będą obowiązywać bardziej zaostrzone przepisy. Budynki mieszkalne, wybudowane po 2021 roku, nie powinny mieć większego zapotrzebowania na energię niż 70 kWh/m2.
Zapotrzebowanie na energię określa standard budynku. Obecnie ze względu na standardy energetyczne budynki można podzielić następująco:
• Budynek tradycyjny – w zasadzie ten rodzaj budynku nie powinien znaleźć się w tym zestawieniu, bo jest to budynek, który nie spełnia żadnych standardów energetycznych, ale umieszczamy go tutaj, by zobrazować, jak na jego tle wypadają budynki o poszczególnych standardach energetycznych. Zapotrzebowanie na ciepło domu tradycyjnego to średnio 150 kWh/m2 na rok.
• Budynek energooszczędny – jego roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi 40 kWh/m2.
• Budynek pasywny – roczne zapotrzebowanie na ciepło to około 15 kWh/m2.
• Budynek samowystarczalny – jego roczny bilans cieplny wynosi 0. Budynek jest w pełni samowystarczalny. Ten rodzaj budynku może mieć także nadwyżkę energii – produkuje jej więcej, niż sam jest w stanie zużyć. Jest to jeszcze dość rzadkie zjawisko, by bilans energetyczny budynku w ciągu całego roku był dodatni. Jest to możliwe jedynie w przypadku nowych, nowoczesnych budynków, które korzystają z alternatywnych źródeł energii.
Standardy energetyczne budynków przynoszą ulgę naszemu portfelowi i środowisku naturalnemu. Jeśli nowopowstałe budynki mieszkalne spełnią wymagania, które mają obowiązywać od 2021 roku, będzie to oznaczać, że każdy z nich jest energooszczędny.
Jeśli zależy Ci na indywidualnym projekcie domu, który będzie spełniał standardy energetyczne, zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem.