Coraz częściej słyszymy o inteligentnych domach i coraz więcej osób rozważa wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do swoich mieszkań. Jesteśmy przekonani, że inteligentny dom, to dom przyszłości i za kilka-kilkanaście lat stanie się on standardem. Przecież już dziś korzystamy z wielu technologicznych udogodnień. Większość z nas ma już w swoim mieszkaniu duży telewizor HD, system audio z kinową jakością dźwięku i zaawansowane technologicznie urządzenia AGD. Obecnie technologia jest w rękach każdego z nas - nie rozstajemy się przecież ze swoim smartfonem, który daje nam niemal nieograniczone możliwości.
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to dom wyposażony w nowoczesne urządzenia i systemy, które są ze sobą połączone. My, przeważnie z aplikacji znajdującej się na naszym smartfonie, możemy takim domem sterować i wydawać urządzeniom polecenia. Z początku wszystko może wydawać się bardzo skomplikowane, a w rzeczywistości obsługa inteligentnego domu jest bardzo prosta. Projekty domów jednorodzinnych coraz częściej uwzględniają inteligentne rozwiązania.
Wyobraź sobie, że jesteś w pracy i dostajesz powiadomienie o zbliżającej się wichurze. Przypominasz sobie, że przecież zostawiłeś uchylone okna w całym domu. Dzięki temu, że Twój dom jest inteligentny, nie musisz urywać się z pracy, by osobiście pozamykać wszystkie okna – robisz to za pomocą jednego kliknięcia w smartfonie i Twój dom jest bezpieczny. A może wybierasz się na dłuższe wakacje i obawiasz się, że bez podlewania Twój trawnik wyschnie? Nie ma sprawy. Możesz z wyprzedzeniem ustalić, kiedy system nawadniający w ogrodzie ma zraszać trawniki lub, obserwując na bieżąco pogodę, sterować podlewaniem, kiedy jesteś na urlopie.
Inteligentny dom to same korzyści. A w jakich obszarach możemy mówić o inteligentnym domu?
Co w naszym domu może być inteligentne?
• Oświetlenie – włączanie i wyłączanie, sterowanie intensywnością światła;
• Ogrzewanie – ustalanie temperatury w pomieszczeniach;
• Gniazdka elektryczne – włączanie i wyłączanie urządzeń podpiętych do gniazdek, zarządzanie ich pracą;
• Monitoring – podgląd z kamer dostępny w każdej chwili na ekranie smartfona;
• Czujniki – na przykład czujnik dymu, gazu czy ruchu. Urządzenie może wysyłać informacje na smartfona w przypadku wykrycia jakiejś nieprawidłowości – dymu, gazu czy włamania;
• Sterowanie – otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej, drzwi, okien, rolet, systemu podlewania w ogrodzie itp.
Jakie są największe zalety inteligentnego domu?
Inteligentny dom nie tylko ułatwia nam codzienne życie, ale i zwiększa bezpieczeństwo nasze i budynku. Inteligentny dom może poinformować nas o ulatniającym się gazie, pozostawionym włączonym żelazku czy zaobserwowaniu niepokojącego ruchu, który może okazać się włamaniem.
Zalety inteligentnego domu
Inteligentny dom podnosi komfort życia mieszkańców
Pewnie mało kto pamięta już czasy, kiedy aby przełączyć program w telewizji trzeba było wstać i nacisnąć przycisk na telewizorze. Wraz z dostępem do większej liczby programów, pojawiły się piloty, które umożliwiły zdalne sterowanie telewizorem. Dzisiaj zrobiliśmy milowy krok dalej. Nasz smartfon umożliwia nam sterowanie telewizorem, komputerem i odtwarzaczem muzyki – i do tego wcale nie potrzebujemy zaawansowanych rozwiązań technologicznych w naszym domu. Dostępne na rynku urządzenia RTV w połączeniu z odpowiednimi aplikacjami w naszym smartfonach dają już możliwość inteligentnego sterowania.
A teraz pomyśl, że idziemy jeszcze krok dalej. Mając inteligentny dom, otwierają się przed nami zupełnie nowe możliwości. Wracasz z pracy i możesz z telefonu włączyć ogrzewanie w swoim domu, włączyć pralkę czy uchylić okno. To wszystko możesz robić, będąc jeszcze w pracy lub wtedy, kiedy z niej wracasz. Albo jesteś na wakacjach i na bieżąco masz podgląd tego, co dzieje się w Twoim domu. Możesz sterować oknami i wietrzyć mieszkanie podczas Twojej nieobecności, a w razie burzy zasunąć rolety. Inteligentny dom to nieograniczone możliwości kontroli Twojego mieszkania i bardzo wysoki standard życia.
Inteligentny dom zwiększa bezpieczeństwo Twoje i całego budynku
Mając inteligentny dom, nie musisz obawiać się pożaru, zalania, zaczadzenia czy włamania. Dom wyposażony w najnowocześniejszą technologię, czujniki, na bieżąco obserwuje i mierzy wszystkie parametry. Pojawił się dym? Inteligentny dom powiadomi o tym Ciebie lub od razu straż pożarną. Czujnik zarejestrował ruch w domu podczas Twojej nieobecności? Też zostaniesz o tym powiadomiony lub od razu zostanie wezwana ochrona czy policja. W inteligentnym domu masz pełną kontrolę nad bezpieczeństwem. W każdej chwili możesz zareagować. Będąc poza budynkiem, nie musisz obawiać się nagłych zmian warunków pogodowych. Odpowiednio wcześniej dostaniesz informacje o potencjalnym niebezpieczeństwie i będziesz mógł szybko zareagować.
Inteligentny dom to podjęcie decyzji o oszczędzaniu
Czy Twoja ładowarka do telefonu też ciągle znajduje się w gniazdku, mimo że akurat nie ładujesz telefonu? Czy wiesz, że nawet wtedy pobiera prąd podobnie jak inne urządzenia w domu, z których w danej chwili nie korzystasz? Inteligentny dom może kontrolować zużycie energii elektrycznej przez urządzenia znajdujące się w Twoim domu. Podobnie możesz kontrolować ogrzewanie, kiedy nie ma Cię w domu. Inteligentny dom to możliwość znacznych oszczędności.
Ile kosztuje inteligentny dom?
Koszty budowy inteligentnego domu są bardzo zróżnicowane, ale jedno jest pewne – jest to rozwiązanie dla każdego. Obecnie, jeśli budujemy nowy dom i chcemy, aby był on inteligentny, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy i w jakim stopniu dom ma być inteligentny. Jaki sprzęt i systemy mają być zautomatyzowane? Czy zdecydujemy się tylko na inteligentne urządzenia elektryczne czy zautomatyzujemy także obsługę ogrodu? Wybór należy do nas, jednak warto na etapie projektowania domu zastanowić się, jakich rozwiązań oczekujemy już dziś oraz, których z nich będziemy potrzebować w najbliższej przyszłości.
Jeśli chcesz poznać cenę projektu domu inteligentnego, skorzystaj z kalkulatora budowy domu. Dzięki kalkulatorowi, poznasz też między innymi koszt budowy domu 100 m2, domu z garażem i w różnej technologii budowy.