Dom ze stropodachem czy z dachem skośnym?
Spis treści:
Planując budowę domu jednorodzinnego, inwestor musi zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników. Jednym z ważniejszych punktów, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest wybór odpowiedniego dachu, dopasowanego do potrzeb i preferencji rodziny oraz do bryły budynku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dachy pełnią nie tylko funkcję estetyczną, dopełniając ogólną kompozycję budynku, ale również praktyczną, wpływając na komfort życia mieszkańców oraz późniejsze koszty eksploatacyjne domu.
Inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego mogą zdecydować się na wybór projektu domu ze stropodachem lub z dachem skośnym. Każdy z tych dachów wyróżnia się szeregiem zalet. Chcąc dokonać dobrze przemyślanego wyboru, warto jeszcze przed wyborem idealnego projektu poznać najważniejsze zalety i wady każdego z tych rozwiązań, a także sprawdzić ich powszechne zastosowanie.
Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zapoznać się z najważniejszymi cechami dachów skośnych i płaskich.
Stropodach – czym się wyróżnia?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi definicjami, stropodach to rodzaj dachu płaskiego. Tego typu konstrukcje jeszcze do niedawna stosowane były głównie w budynkach przemysłowych i budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Obecnie, z uwagi na wysokie walory estetyczne i nowoczesny charakter, płaskie stropodachy coraz częściej stosowane są również w zabudowie jednorodzinnej.
Jako konstrukcja budowlana stropodach zakańcza budynek od góry. To specyficzna forma stropu, który dodatkowo pełni funkcję dachu. W budownictwie mieszkalnym stropodachy zwykle wykonane są z betonu, stali lub drewna, na które dodatkowo stosuje się odpowiednio dobrane materiały izolacyjne.
Tym, co szczególnie wyróżnia stropodachy, jest minimalny kąt nachylenia. Co ważne, mimo powszechnego określenia stropodachów mianem dachów płaskich, te nie są całkowicie płaskie, jednak ich kąt nachylenia zwykle nie przekracza 5%.
Rodzaje stropodachów
W zależności od potrzeb i preferencji, a także specyficznych wymagań danego projektu architektoniczno-budowlanego, stropodachy mogą przybierać różne formy. W budownictwie wyróżnia się trzy typy stropodachów:
- Stropodach pełny – składa się z jednej warstwy nośnej, która pełni zarówno funkcję stropu, jak i dachu. Jest to najprostsza forma stropodachu, która najczęściej stosowana jest w budynkach przemysłowych i magazynowych.
- Stropodach wentylowany – to rozwiązanie stosowane głównie w budownictwie mieszkaniowym. W tego typu konstrukcji występuje dodatkowa przestrzeń wentylacyjna pomiędzy warstwą nośną a warstwą izolacyjną, co pozwala na znacznie lepszą wentylację i skuteczne odprowadzenie wilgoci.
- Stropodach zielony – to ekologiczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności. Powierzchnia stropodachu zielonego pokryta jest roślinnością, co pozwala na poprawę izolacyjności dachu, a przy tym niesie ze sobą szereg korzyści dla środowiska naturalnego.
Zielone dachy poprawiają mikroklimat w obrębie budynku, a także zwiększają powierzchnię biologicznie czynną.
Innym typem dachów stosowanych w budownictwie są dachy skośne. Najczęściej tego typu konstrukcje stosowane są w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej, jednak z powodzeniem mogą być stosowane również w pozostałych typach budowli. Dachy skośne charakteryzują się znacznie większym kątem nachylenia, który zwykle wynosi od 15 do 20%. Dachy o kącie nachylenia poniżej 15% zaliczane są do kategorii stropodachów.
Dachy skośne wyróżniają się prostą konstrukcją i szerokim zastosowaniem. Mogą być stosowane w każdym typie budynku, pod warunkiem że ich zastosowanie dopuszczają zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Znajomość przepisów prawa lokalnego jest niezwykle istotna przy wyborze rodzaju dachu, ponieważ zarówno MPZP jak i warunki zabudowy mogą określać maksymalną wysokość budynku i tym samym wykluczać możliwość wyboru określonego typu dachu.
Rodzaje dachów skośnych
Inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego z dachem skośnym mogą zdecydować się na wybór jednego z czterech najpopularniejszych wariantów dachów:
- Dach dwuspadowy – to bez wątpienia najprostszy rodzaj dachu skośnego, na który składają się dwie nachylone do siebie pod odpowiednim kątem, połacie dachu, które spotykają się na szczycie. Z uwagi na prostą konstrukcję i stosunkowo niski koszt budowy, tego typu dachy skośne są najczęściej stosowanym typem dachów w budownictwie mieszkalnym jednorodzinnym.
- Dach kopertowy (czterospadowy) – składa się z czterech nachylonych do siebie połaci, które zbiegają się na szczycie. Tak wzniesiony dach zapewnia znacznie wyższa stabilność i lepszą odporność na wiatr, przez co doskonale sprawdzi się na obszarach, na których występują intensywne opady deszczu i śniegu oraz porywiste wiatry. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu konstrukcja jest bardziej skomplikowana, co automatycznie przekłada się na wyższy koszt budowy.
- Dach mansardowy – to wyjątkowo estetyczny rodzaj dachu, w którym występują dwie pochyłości na każdej połaci – pierwsza, dolna część zwykle jest bardzo stroma, podczas gdy część górna wyróżnia się znacznie niższym kątem nachylenia. Ten typ dachów doskonale sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy planowana jest budowa domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym.
- Dach naczółkowy – to odmiana dachu dwuspadowego, w którym na końcach połaci znajdują się dodatkowe, krótsze połacie zwane naczółkami. Zastosowanie tego typu rozwiązania sprawia, że dach staje się bardziej odporny na działanie wiatru, przez co doskonale sprawdzi się na obszarze, na którym występują porywiste wiatry.
Jaki dach wybrać płaski czy skośny?
Wybór odpowiedniego dachu jest bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów, które decydują o wyglądzie i funkcjonalności domu jednorodzinnego. Choć głównym zadaniem dachu jest zabezpieczenie wnętrza budynku przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, to bez wątpienia dach odgrywa istotną rolę w ogólnej estetyce budynku. Wybierając odpowiedni dach, należy więc nie tylko kierować się własnymi preferencjami, ale również możliwościami danego dachu. Każdy z typów dachów, zarówno dach płaski, jak i dach skośny mają szereg zalet i wad, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego projektu architektonicznego.
Zalety i wady stropodachów
Stropodachy to bez wątpienia doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, którym zależy na nowoczesnym projekcie. Płaski dach pozwala nadać bryle budynku modernistycznego, minimalistycznego stylu, który doskonale zaprezentuje się zarówno w miejskim krajobrazie, jak i na terenach wiejskich.
Decydując się na budowę płaskiego stropodachu, inwestor zyskuje dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. W zależności od potrzeb i preferencji płaski dach może zostać przekształcony w dodatkowy, przestronny taras lub przemienić się w wyjątkowo estetyczną, kwietną łąkę, zwiększająca biologicznie czynną przestrzeń.
Specyficzna, prosta konstrukcja płaskich stropodachów w niektórych przypadkach może przyczynić się do znaczącego obniżenia kosztów budowy domu jednorodzinnego. Co więcej, brak konieczności wznoszenia złożonych konstrukcji więźby dachowej sprawia, że proces budowy przebiega znacznie sprawniej, umożliwiając kontynuację dalszych prac budowlanych.
Na sam koniec, omawiając zalety stropodachów, warto wspomnieć o lepszej izolacji. Tego typu dachy w zdecydowanej większości przypadków charakteryzują się lepszą izolacją termiczną, co przekłada się na realne obniżenie kosztów związanych z późniejszym ogrzewaniem domu.
Jednak, mimo szeregu zalet, stropodachy nie są całkowicie wolne od wad. Decydując się na tego typu konstrukcję, należy mieć na uwadze fakt, że stropodachy są znacznie bardziej narażone na przeciekanie, w porównaniu do dachów skośnych. Niski kąt nachylenia dachu płaskiego może przyczyniać się do długotrwałego zalegania wody, co w efekcie może prowadzić do uszkodzenia elementów izolacji. Co więcej, brak odpowiedniego kąta nachylenia wiąże się z koniecznością samodzielnego usuwania zalegającego śniegu i lodu w okresie zimowym. Obie te cechy sprawiają, że stropodachy wymagają znacznie częstszych zabiegów konserwacyjnych, których celem jest określenie szczelności i funkcjonalności dachu.
Na sam koniec warto wspomnieć o ograniczonej wentylacji. Z uwagi na konieczność zastosowania szczelnej izolacji przeciwwilgociowej, płaskie stropodachy ograniczają do minimum naturalną cyrkulację powietrza, co w efekcie może prowadzić do narastających problemów z wilgocią, szczególnie na obszarach, na których występuje duża wilgotność powietrza.
Zalety i wady dachów skośnych
Osoby decydujące się na wybór dachu skośnego wśród głównych zalet tego typu rozwiązania najczęściej wskazują wyjątkową estetykę dachu. Jednak w rzeczywistości to nie jedyna zaleta tego typu rozwiązania. Wyraźne skosy dachu skutecznie odprowadzają wodę deszczową i śnieg, zmniejszając tym samym ryzyko przecieków i uszkodzeń konstrukcji dachu. Nawet podczas intensywnych opadów śniegu, ten nie zalega na powierzchni dachu, przez co nie ma potrzeby samodzielnego, ręcznego usuwania go.
Dodatkowo dachy skośne zapewniają znacznie lepszą wentylację. Specyficzna konstrukcja dachu nie zaburza naturalnej cyrkulacji powietrza na poddaszu, co jest niezwykle istotne dla zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz budynku.
Na sam koniec warto podkreślić, że odpowiednio zaplanowany dach skośny zapewnia dodatkową przestrzeń. W zależności od potrzeb i preferencji inwestora dach skośny umożliwia organizację przestrzeni do przechowywania (poddasze nieużytkowe) lub dodatkowej przestrzeni mieszkalnej (poddasze użytkowe), co znacząco zwiększa ogólną funkcjonalność domu.
Warto jednak wspomnieć, że mimo szeregu korzyści, wynikających z budowy dachu skośnego, rozwiązanie to nie jest w pełni wolne od wad. Decydując się na tego typu konstrukcję, należy liczyć się ze znacznie wyższym kosztem budowy dachu. Koszty te będą tym wyższe, im bardziej komplikowana będzie konstrukcja dachu.
Dodatkowo tego typu konstrukcje mogą stwarzać większe trudności w konserwacji. Wyraźnie wyższy kąt nachylenia dachu sprawia, że prace konserwacyjne i naprawcze mogą wymagać wsparcia wykwalifikowanego specjalisty.
Co więcej, budowa skośnych dachów może ograniczać możliwości aranżacyjne wnętrza budynku. Skosy wewnątrz górnej kondygnacji uniemożliwiają sprawne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.
Na co zwrócić uwagę, wybierając dach?
Jak widać, zarówno stropodachy, jak i dachy skośne mają szereg mocnych stron, jednak wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Właśnie dlatego, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto wziąć pod uwagę poniższe czynniki:
Klimat – w zależności od tego, w jakim klimacie znajdować się będzie budynek, należy zdecydować się na określony rodzaj dachu. W przypadku regionów o dużej ilości opadów deszczu i śniegu dach skośny okaże się lepszym wyborem, pozwalając na efektywne odprowadzanie wody i śniegu. Z kolei w suchych i gorących klimatach stropodach może zapewnić lepszą izolację termiczną i tym samym wyższy komfort dla mieszkańców.
Budżet – budowa domu jednorodzinnego to złożona inwestycja, która pochłania wysokie koszty. Właśnie dlatego decydując się na wybór odpowiedniego typu dachu, warto wziąć pod uwagę dostępny budżet. Budowa stropodachu jest tańsza, co pozwoli na redukcję kosztów budowy domu.
Styl architektoniczny – odpowiednio zaprojektowany dom jednorodzinny powinien wyróżniać się spójnym stylem architektonicznym. Planując budowę domu jednorodzinnego w stylu nowoczesnym, warto stawiać na dachy proste. Z kolei podczas budowy tradycyjnych domów, domów wiejskich lub w stylu stodoły znacznie lepiej sprawdzą się dachy skośne.
Jaki rodzaj dachu wybrać?
Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego dachu to kwestia indywidualna, a dach powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Każdy inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego, powinien sam zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla niego korzystniejsze. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne czynniki, które mogą się okazać pomocne w wyborze odpowiedniego typu dachu.