Planując budowę budynku biurowego inwestorzy mogą zdecydować się na jeden z dwóch sposobów pozyskania projektu takiego obiektu. Pierwszym z nich jest indywidualny projekt zamówiony u architekta. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie, a ponadto wiąże się z długim czasem oczekiwania. Z tego względu wielu inwestorów preferuje gotowy projekt budynku biurowego. Decydując się na taki projekt warto w pierwszej kolejności ustalić dokładne oczekiwania, a także dysponować już działką, na której zostanie wybudowany taki obiekt. Co zawiera pełna dokumentacja projektowa?
Co to jest gotowy projekt budynku biurowego?
Gotowe projekty są dostępne w ofercie pracowni architektonicznych i może je zamówić każdy inwestor. Katalogi popularnych pracowni specjalizujących się w budynkach biurowych są bardzo obszerne, dzięki czemu dużo łatwiej jest znaleźć projekt dostosowany pod kątem indywidualnych potrzeb. Do dyspozycji inwestorów pozostają zarówno projekty uniwersalnych budynków biurowych, jak również projekty stworzone pod katem konkretnej formy działalności.
Decydując się na gotowy projekt budynku biurowego należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim inwestor powinien skonkretyzować swoje oczekiwania - jaka powinna być powierzchnia takiego budynku? Ile pomieszczeń powinien zaoferować budynek? Ile osób na co dzień będzie pracowało w takim obiekcie? Czy potrzebna jest część przeznaczona dla klientów? Wybierając gotowy projekt budynku biurowego warto również dysponować już działką, na której planuje się inwestycję. Projekt należy bowiem dobrać także pod kątem specyfiki działki, uwarunkowań lokalnych, jak również ustaleń miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy.
Z czego składa się gotowy projekt budynku biurowego?
Podstawą każdego gotowego projektu jest projekt architektoniczny. Zawiera on: opis techniczny, rzut fundamentów, rzut kondygnacji, rzut dachu, rzut więźby dachowej, rzut stropów i nadproży, elewacje, zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej. Swoistym rozszerzeniem jest projekt konstrukcyjny, który obejmuje spis materiałów, obliczenia, a także rysunki techniczne niezbędne na etapie realizacji. Obecnie każdy gotowy projekt budynku biurowego zawiera także świadectwo charakterystyki energetycznej, jak również projekt techniczny, który jest niezbędny do zakończenia budowy. Większość pracowni umieszcza w dokumentacji także zgodę na dokonywanie zmian w projekcie na etapie adaptacji. Zawartość dodatkowa zależy już od wybranej pracowni - zazwyczaj każda z nich informuje inwestorów o tym, co dokładnie zawierać będzie teczka z gotowym projektem budynku biurowego.