Jak wygląda budowa domu parterowego?
Spis treści:
Inwestor planujący budowę domu nie musi posiadać szerokiej wiedzy technicznej, niemniej jednak na pewno przyda się przynajmniej podstawowe rozeznanie w temacie. Znajomość zagadnień związanych z budową domu pomoże inwestorom lepiej przygotować się do tego czasochłonnego procesu, a także sprawniej załatwić niezbędne formalności. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak wygląda budowa domu parterowego w technologii murowanej. Opisujemy w nim poszczególne kroki, które pozwolą na uzyskanie domu pod klucz, gotowego do zamieszkania.
Etap przygotowań do budowy domu
Jeśli planujesz rozpoczęcie budowy domu w konkretnym terminie, za załatwianie formalności musisz zabrać się nawet 2-3 miesiące wcześniej. Do zrobienia jest bowiem wiele rzeczy – badania geotechniczne gruntu, pozyskanie mapy do celów projektowych od geodety, sporządzenie projektu budowlanego przez architekta (lub adaptacja gotowego projektu zakupionego w katalogu pracowni architektonicznej), uzyskanie pozwolenia na budowę domu (lub zgłoszenie prac budowlanych), zawarcie umowy z wykonawcą odpowiedzialnym za realizację projektu. Inwestor musi także zabezpieczyć plac budowy ogrodzeniem, wskazać kierownika budowy, a także zgłosić zamiar rozpoczęcia prac do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Niwelacja terenu, prace ziemne i fundamenty
W pierwszej kolejności wykonywana jest niwelacja terenu, czyli wyrównanie gruntu w miejscu, w którym ma stanąć dom. Konieczne będzie ponowne skorzystanie z usług geodety, który zajmie się tyczeniem budynku i wskazaniem punktu zero. Następnie rozpoczynają się prace ziemne związane z wykonaniem wykopu pod fundamenty. Muszą one zostać odpowiednio zabezpieczone, aby można w nich było prowadzić prace.
Sposób budowy fundamentów różni się w zależności od technologii. W przypadku tradycyjnych fundamentów wylewa się podkład z chudego betonu, a następnie wykonuje szalunki. W szalunkach układa się zbrojenie ław fundamentowych, które zostanie zalane betonem odpowiedniej klasy. Konieczne jest także wykonanie przejść dla instalacji. Po przerwie technologicznej na schnięcie ław fundamentowych można przystąpić do wylewania lub murowania ścian fundamentowych. Elementy fundamentów zostaną zaizolowane, a fachowcy ułożą podposadzkowe elementy instalacji. Gdy wszystko jest gotowe, fundamenty są zasypywane. Wykonywana jest jeszcze warstwa podłożą pod podłogę, co pozwala uzyskać stan zerowy budynku.
Murowanie ścian i wykonanie stropu
Po uzyskaniu stanu zerowego i odczekaniu przerwy technologicznej można zabrać się za murowanie ścian zewnętrznych. Po wymurowaniu ścian wykonuje się strop nad parterem (wykonawca może pozostawić otwór pod rozkładane schody, którymi w przyszłości będzie można się szybko dostać na strych. Trwają także prace nad wykonaniem kominów wentylacyjnych i komina pod instalację grzewczą, jeśli będzie on konieczny. W domach parterowych nie ma natomiast potrzeby murowania schodów, jak iż dom nie będzie posiadał użytkowego poddasza. W zupełności wystarczą schody rozkładane, które inwestor może zakupić i zamontować w przyszłości. W przypadku domów parterowych z płaskim dachem wykonuje się stropodach, który jednocześnie pełni funkcję sklepienia dla parteru, a jednocześnie jest zwieńczeniem budynku do zewnątrz.
Wznoszenie konstrukcji dachu i domknięcie stanu surowego
Po wymurowaniu ścian i wykonaniu stropów można zabrać się za konstrukcję dachu. Domy parterowe najczęściej są zwieńczone dachem dwuspadowym lub czterospadowym opartym na drewnianej więźbie wykonanej przez doświadczonego cieślę. Niemniej jednak można zastosować także prefabrykowaną więźbę. W przypadku domów parterowych rzadszym rozwiązaniem jest natomiast dach płaski, czyli stropodach. Dach musi być odpowiednio zaizolowany i wykończony z myślą o bezpiecznym odprowadzaniu wilgoci. Ostatnim etapem jest ułożenie pokrycia dachowego, obróbka blacharska, a także montaż systemu rynnowego. Miejsce ma także domknięcie stanu surowego, czyli wstawienie okien oraz drzwi zewnętrznych. Gdy wnętrze budynku jest już całkowicie chronione od warunków atmosferycznych, jest to właśnie stan surowy zamknięty.
Prace budowlane do uzyskania stanu deweloperskiego
Do uzyskania stanu deweloperskiego niezbędne jest wykonanie instalacji wewnętrznych budynku, a zatem: instalacji elektrycznej, instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji grzewczej, wentylacji. Równolegle trwają prace na zewnątrz budynku związane przede wszystkim z wykonaniem termoizolacji oraz z wykończeniem elewacji. Na tym etapie zwykle wykonuje się także taras, podjazd, podejście oraz inne elementy architektury zewnętrznej związane z budynkiem. Wznosi się także ściany działowe. Po wykonaniu wszystkich instalacji miejsce ma wykonanie wylewek podłogowych oraz tynkowanie ścian i sufitów. Tak osiągany jest stan deweloperski.
Wykończenie domu parterowego pod klucz
Do wykonania zostało już wyłącznie wykończenie domu parterowego. Trzeba pomalować ściany i sufity, wykonać docelowe podłogi wraz z cokołami, zająć się montażem parapetów wewnętrznych. Ważnym etapem wykańczania domu jest także biały montaż związany z podłączeniem wszystkich elementów sanitarnych oraz wyposażenia łazienki. Elektryk zajmuje się natomiast montażem osprzętu elektronicznego oraz oświetlenia. Gdy wnętrza są już całkowicie wykończone, można przejść do meblowania. Pamiętajmy jednak, że budowa domu musi zostać formalnie zakończona. Wiąże się to z powiadomieniem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i złożeniem stosownych dokumentów. Realizowana jest także powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Po formalnym zakończeniu budowy można spokojnie zająć się ogrodzeniem działki oraz aranżacją ogrodu.
Ile trwa budowa domu parterowego?
Dokładny czas budowy zależy od stopnia skomplikowania projektu, jak również od tego, kiedy rozpoczęta zostanie budowa. Zakładając tradycyjne zimowanie budynku, czyli przerwę w pracach na czas najchłodniejszych miesięcy w roku, kompleksowa budowa może zająć ok. półtora roku. Zakładając jednak, że budowa rozpocznie się wczesną wiosną, można uniknąć konieczności zimowania budynku, nawet przy zachowaniu odpowiednich przerw technologicznych. Współczesna technologia wykorzystywana w budownictwie sprawia, że dom parterowy w technologii murowanej można postawić w ok. 7 – 10 miesięcy, zakładając stan pod klucz. Kompleksową budowę domów parterowych w technologii murowanej oferuje inwestorom firma budowlana New-House.