Tynkowanie maszynowe to obecnie coraz częściej stosowana technika wykańczania ścian i sufitów w nowych wnętrzach lub w pomieszczeniach poddawanych generalnemu remontowi. Tynki maszynowe nakłada się przy pomocy specjalnego agregatu tynkarskiego. Jest on zakończony wężem ze specjalną końcówką, która równomiernie rozprowadza tynk o jednolitej grubości na ścianie. Powierzchnię wygładza się z pomocą łaty oraz pióra. Cały proces jest dużo szybszy i wygodniejszy, aniżeli tynkowanie ręczne, ale nadal wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia.
Czym jest tynk maszynowy?
Tynk maszynowy to mieszanka, która jest przygotowywana i aplikowana z pomocą specjalistycznego agregatu tynkarskiego. Wyróżnić możemy tynki gipsowe, wapienne i cementowo-wapienne. Zaletą tynków maszynowych jest szybka i sprawna aplikacja. Doświadczony fachowiec w przeciągu jednego dnia jest w stanie nałożyć nawet 100 m2 tynku maszynowego. Nie oznacza to jednak, że nakładanie tynków maszynowych jest proste. Proces ten wciąż wymaga dużej precyzji, umiejętności oraz doświadczenia w posługiwaniu się popularnymi narzędziami tynkarskimi. Chociaż tynk jest rozprowadzany przy pomocy agregatu, to jednak wciąż musi być odpowiednio wygładzony z pomocą łaty i pióra. Niemniej jednak, tynkowanie maszynowe to obecnie coraz częściej stosowana technika wykańczania ścian oraz sufitów. Co ważne, tynki maszynowe można zastosować zarówno wewnątrz domu, ale również na zewnątrz, gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne.
Rodzaje tynków maszynowych
Tynki maszynowe możemy podzielić na: cementowo-wapienne, wapienne oraz gipsowe. Poszczególne rodzaje tynków różnią się pomiędzy sobą parametrami oraz czasem schnięcia, a ich wybór w dużej mierze jest uwarunkowany od specyfiki wykańczanego wnętrza. Oto zbiór najważniejszych informacji na temat poszczególnych rodzajów tynków maszynowych:
- Tynki cementowo-wapienne – to obecnie najczęściej stosowany rodzaj tynku. Jest to mieszanina cementu, piasku, wody, wapna oraz dodatków uszlachetniających. Odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną i można go stosować we wnętrzach odznaczających się większą wilgotnością. Można go stosować pod malowanie farbą, tapetowanie i układanie płytek. Wadą tego tynku jest długi czas schnięcia liczący ok. 4 tygodni. Można stosować 2 lub 3 warstwy tynku.
- Tynk wapienny – nie zawiera cementu i schnie dużo szybciej, aniżeli tynk cementowo-wapienny. Wiązanie wapna następuje w wyniki reakcji chemicznej z dwutlenkiem węgla. Ten rodzaj tynku odznacza się wysoką paroprzepuszczalnością oraz odpornością na wilgoć, ale jego minusem jest niska wytrzymałość i podatność na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak w przypadku tynku cementowo-wapiennego, można go stosować na 2 lub 3 warstwy.
- Tynk gipsowy – to mieszanina gipsu, odpowiedniego kruszywa oraz dodatków uszlachetniających. Jego zaletą jest możliwość uzyskania idealnie gładkiej powierzchni pod malowanie lub tapetowanie. Odznacza się dobrą wytrzymałością mechaniczną, a ponadto reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu. Niestety nie nadaje się do wnętrz bardzo wilgotnych, np. łazienki czy kuchni. Tynk maszynowy gipsowy nakłada się jednowarstwowo.