Rejestr gruntów to dokument dostępny w bazie Ewidencji Gruntów i Budynków. Jest to publiczny rejestr danych liczbowych i opisowych na temat nieruchomości gruntowych, jak również budynków, lokali, obiektów oraz ich właścicieli. Informacje zawarte w rejestrze gruntów są dostępne także w graficznej wersji w postaci mapy ewidencyjnej. Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków to dokument, który może być potrzebny przy niektórych czynnościach związanych z nieruchomością. Sprawdźmy, co to jest rejestr gruntów, jakie informacje zawiera, a także jak go uzyskać.
Czym właściwie jest rejestr gruntów?
Nasz kraj posiada określony podział administracyjny na województwa, powiaty, gminy. Niżej klasyfikowane są sołectwa oraz dzielnice. Najmniejszą jednostką administracyjną jest natomiast działka ewidencyjna. Każdy obszar gruntu to działka przypisana do określonego obrębu ewidencyjnego. A rejestr gruntów to nic innego, jak baza zawierająca informacje na temat poszczególnych działek, a także stojących na nich obiektów. Jest to dokument, który pozwala zidentyfikować nieruchomość, jak również jego właściciela. Gromadzeniem danych zajmuje się Ewidencja Gruntów i Budynków. Jest ona aktualizowana na podstawie czynności prowadzonych przez geodetów. Powszechnie spotkamy się z pojęciem wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Dokument w formie pisanej jest wzbogacony o mapę, na której dostępne informacje zostały ukazane w sposób graficzny.
Jakie informacje zawiera rejestr gruntów?
Rejestr gruntu zawiera najważniejsze informacje o nieruchomościach oraz sposobie ich zagospodarowania. Każda działka posiada swój identyfikator w postaci numeru ewidencyjnego. Taki numer można sprawdzić właśnie w rejestrze gruntów. Rejestr zawiera także informacje na temat budynków, obiektów oraz instalacji obecnych na danej działce. Na podstawie rejestru można sprawdzić także właściciela nieruchomości. Tutaj warto jednak zauważyć, że tylko podmioty posiadające interes prawny mogą uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów obejmujący dane osobowe właścicieli. Rejestr gruntów często jest nazywany także katastrem nieruchomości. Na jego podstawie można sprawdzić to, w którym sądzie znajduje się księga wieczysta przypisana do nieruchomości.
W jakich sytuacjach potrzebny jest rejestr gruntów?
Wypis i wyrys z rejestru gruntów to dokument, który będzie potrzebny przy niektórych czynnościach związanych z nieruchomością. Taki dokument będzie potrzebny chociażby przy nabywaniu i sprzedaży nieruchomości. Jest on wymagany także w procedurze podziału działki lub wyznaczaniu granic nieruchomości. Jeśli obszar, na którym leży działka nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas właściciele takiej nieruchomości często potrzebują decyzji o warunkach zabudowy, która reguluje to, w jaki sposób można zagospodarować działkę. Do uzyskania tej decyzji również będzie potrzebny wypis i wyrys z rejestru gruntów.
Dokument będzie potrzebny w sytuacji, gdy właściciel chce założyć księgę wieczystą, dokonać nowego wpisu w księdze lub przypisać nieruchomość do istniejącej już księgi. Informacje oferowane przez rejestr gruntów są cenne z perspektywy inwestora przygotowującego się do zakupu nieruchomości. W tej sytuacji nie ma jednak potrzeby uzyskiwania tych dokumentów drogą urzędową. Informacje z Ewidencji Gruntów i Budynków są bowiem ogólnodostępne i można je sprawdzić za pośrednictwem serwisu internetowego Geoportal.
W jaki sposób można uzyskać wypis z rejestru gruntów?
Wypis i wyrys z rejestru gruntów można uzyskać na dwa sposoby. Tradycyjny sposób to wizyta w Starostwie Powiatowym w wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Obecnie nie ma jednak obowiązku fatygowania się do urzędu. Wniosek można bowiem złożyć przez Internet, za pośrednictwem platformy ePUAP. Wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów złożyć może właściciel działki lub użytkownik wieczysty, a także organy administracji publicznej, operatorzy sieci jak również podmioty posiadające interes prawny. Czas oczekiwania na wydanie dokument wynosi od 2 do 7 dni.
Ile kosztuje wypis z rejestru gruntów?
Wypis i wyrys z rejestru gruntów to w praktyce dwa dokumenty, a mianowicie: wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. Zazwyczaj dokumenty te pozyskuje się w pakiecie, aczkolwiek istnieje możliwość uzyskania jedynie wypisu z rejestru gruntów. Wypis i wyrys w wersji elektronicznej można uzyskać w cenie 140 zł, natomiast za wersję drukowaną trzeba zapłacić 150 zł. Rejestr gruntu jest rejestrem publicznym, a informacje w nim zawarte są ogólnodostępne. Jeśli nie potrzebujesz dokumentu to spraw formalnych, a jedynie chcesz dowiedzieć się czegoś o wybranej nieruchomości, informacje te możesz uzyskać w serwisie Geoportal.