Informacje o zagospodarowaniu gruntów są przechowywane w Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB). Prowadzenie i aktualizowanie tej bazy danych jest obowiązkiem każdego starostwa. Zdarzają się sytuacje, w których właściciel działki potrzebuje wypis i wyrys z rejestru gruntów. Dokładniej chodzi tu o dwa dokumenty, a mianowicie wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. W tym artykule wyjaśniamy, jakie informacje zawierają te dokumenty, w jakich sytuacjach są potrzebne, a także, w jaki sposób można je uzyskać.
Co to jest wypis i wyrys z rejestru gruntów?
Wypis i wyrys z rejestru gruntów to dwa osobne dokumenty, a mianowicie: wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej. Przeważnie jednak zachodzi potrzeba posiadania obu tych dokumentów, a w związku z tym przyjęła się nazwa wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Jest to dokument, który zawiera informacje zawarte w Ewidencji Gruntów i Budynków. Są to m.in.: numer działki ewidencyjnej, dane właściciela, powierzchnia działki i przebieg granic, a także informacje na temat zagospodarowania terenu, a zatem o budynkach, instalacjach, obiektach budowlanych. Baza danych EGiB jest prowadzone przez każde starostwo i to właśnie tu będziemy mogli uzyskać stosowne dokumenty. Informacje są aktualizowane na podstawie danych dostarczanych przez geodetów przy okazji wykonywania określonych prac, np. powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej po zakończeniu budowy domu.
W jakich sytuacjach potrzebny jest wypis i wyrys z rejestru gruntów?
Zakup działki budowlanej i budowa domu to procesy, które wymagają załatwienia wielu formalności. Wiąże się to z koniecznością uzyskania stosownych dokumentów. Jednym z nich może być również wypis i wyrys z rejestru gruntów. Dokument ten będzie potrzebny w przypadku sprzedaży lub przepisania w formie darowizny nieruchomości gruntowej. Bez niego niemożliwe będzie sporządzenie aktu notarialnego. Wypis i wyrys z rejestru gruntów jest potrzebny także w sytuacji, gdy miejsce ma ustalanie przebiegu granic nieruchomości lub podział nieruchomości gruntowej.
Jeśli działka budowlana jest położona na obszarze nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas inwestor planujący budowę domu będzie potrzebował decyzji o warunkach zabudowy, a wypis i wyrys z rejestru gruntów jest jednym z dokumentów, które trzeba załączyć do wniosku o wydanie tej decyzji. Dokumenty te będą potrzebne także wtedy, gdy właściciel działki zechce złożyć wniosek do Sądu Rejonowego o założenie księgi wieczystej, przyłączenie nieruchomości do istniejącej już księgi lub też dokonanie zmian w katastrze nieruchomości.