Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym uchwalona w 2020 roku wprowadziła istotne zmiany w definicji zawartości projektu budowlanego. Tworzenie projektu składa się z trzech faz, a mianowicie: projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego. W skład projektu budowlanego wchodzą: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania terenu, a także projekt techniczny. W tym artykule skupimy się właśnie na projekcie technicznym i wskażemy jego funkcje oraz zawartość.
Czym jest projekt techniczny?
Projekt techniczny jest niezbędnym elementem projektu architektoniczno-budowlanego na podstawie którego przebiegać będzie budowa domu. Trzy podstawowe fazy projektu, które obowiązywały do 2020 roku to: projekt koncepcyjny, projekt budowlany i projekt wykonawczy. Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym wprowadzona 19 września 2020 roku rozszerzyła jednak drugą fazę projektu, a zatem projekt budowalny, na trzy części: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania terenu lub działki oraz projekt techniczny. Projekt wykonawczy, będący trzecią fazą projektu, jest oddzielnym projektem stanowiącym rozszerzenie trzech projektów wchodzących do drugiej fazy.
W projekcie technicznym duży nacisk kładzie się przede wszystkim na instalacje, w które wyposażony będzie dom. Opisane jest tutaj centralne ogrzewanie, pełna instalacja wodociągowa i kanalizacyjna, a także wentylacja i klimatyzacji. W dużej mierze to właśnie na podstawie projektu technicznego określa się charakterystykę energetyczną budynku, która obecnie jest obowiązkowym elementem pełnej dokumentacji projektowej. W projekcie technicznym zawiera się również informacje o ochronie przeciwpożarowej, a także opinię geotechniczną, jeśli jest ona wymagana.
Czy projekt techniczny jest obowiązkowy?
Tak, projekt techniczny jest obecnie obowiązkową częścią projektu budowlanego, który zostanie wykorzystywany przy budowie domu. Projekt techniczny jest istotny także w kontekście formalności związanych z budową domu. W momencie składania wniosku o wydanie pozwolenie na budowę lub przy zgłaszaniu prac budowlanych potrzebne będą trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz trzy egzemplarze projektu zagospodarowania terenu lub działki. Projektu technicznego nie trzeba składać w momencie załatwiania formalności poprzedzających budowę.
Projekt techniczny musi być jednak dostarczony kierownikowi budowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia inwestycji. Podobnie jak projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania terenu musi się znajdować na placu budowy na wypadek inspekcji. Całkowitą odpowiedzialność za prawidłowość projektu technicznego ponosi zatem projektant budynku. Projekt techniczny należy również przedłożyć na biurko powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w momencie formalnego zakończenia budowy.