Projekt architektoniczno-budowlany to nieodzowny element obszernej dokumentacji projektowej, która otwiera przed inwestorami drogę do budowy domy. Rzetelnie sporządzony projekt ma ogromny wpływ na przebieg prac budowlanych i daje inwestorowi gwarancję, że przyszły dom będzie spełniał określone wymogi oraz standardy. W tym artykule powiemy więcej na temat tego, czym jest projekt architektoniczno-budowlany oraz co zawiera pełna dokumentacja.
Co to jest projekt architektoniczno-budowlany?
Projekt architektoniczno-budowlany to jedna z trzech części kompletnego projektu budowlanego. Pozostałe dwa elementy to: projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt techniczny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, architekt odpowiedzialny za sporządzenie takiego projektu powinien dostarczyć inwestorowi przynajmniej trzy kopie projektu architektoniczno-budowlanego. Jest to związane z formalnościami, których trzeba dopełnić przed podjęciem prac budowlanych. W przypadku zakupu gotowego projektu inwestor otrzymuje właśnie projekt architektoniczno-budowlany wraz z pełną dokumentacją. Taki projekt jest adaptowany do specyfiki działki. Projekt zagospodarowania działki i projekt techniczny powstają już w oparciu o konkretną działkę budowlaną.
Z czego składa się projekt architektoniczno-budowlany?
Projekt architektoniczno-budowlany składa się z dwóch najważniejszych części: opisowej oraz rysunkowej. Część opisowa zawiera informacje na temat parametrów technicznych budynku, niezbędnych materiałów budowlanych, a także technologii, które będą wykorzystane do budowy domu. W części rysunkowej zawarte są wszelkie schematy, przekroje i rzuty, w tym rzuty wszystkich kondygnacji, dachu, fundamentów oraz wszystkich stron elewacji. Projekt architektoniczno-budowlany zawiera także projekt instalacji grzewczej, projekt wentylacji, projekt instalacji elektrycznej, a także projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Pełna zawartość projektu architektoniczno-budowlanego różni się w zależności od przedmiotu tego projektu. Nieco inna jest zawartość projektu domu jednorodzinnego, a niego inaczej wygląda zawartość projektów budynków użyteczności publicznej, które muszą zawierać niezbędne udogodnienia i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Możemy zatem stwierdzić, że projekt architektoniczno-budowlany to obszerna instrukcja, w której zawarte są wszystkie informacje niezbędne do wybudowania domu zaprojektowanego przez architekta.