Duży wpływ na wybór poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, a także na przebieg prac budowlanych mogą mieć warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Warunki te mogą zostać określone poprzez badania geotechniczne gruntu wykonywane przez uprawnionego geologa lub geotechnika. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na czym polegają takie badania, w jakich sytuacjach są one konieczne, a także, ile kosztują.
Czym właściwie są badania geotechniczne gruntu?
Badania geotechniczne gruntu to specjalistyczne badania realizowane przez wykwalifikowanego geologa lub geotechnika posiadającego stosowne uprawnienia. Celem takich badań jest określenie szczegółowych warunków wodno-gruntowych panujących na terenie działki. Na podstawie badań można określić warstwy gruntu, ich zagęszczenie, nośność, wilgotność, jak również głębokość strefy przemarzania. Na podstawie badań geotechnicznych można określić także poziom wód gruntowych. Informacje te są bardzo istotne dla właściwego posadowienia budynku w gruncie.
Na podstawie badań geotechnicznych gruntu można ocenić, czy potrzebne będzie dodatkowe wzmacnianie gruntu, dobrać właściwy rodzaj fundamentów, a także ocenić, czy fundamenty potrzebują dodatkowej ochrony w formie drenażu opaskowego. Badania geotechniczne gruntu prowadzone na działce usytuowanej na skarpie mogą pomóc w ustaleniu, czy potrzebne będą mury oporowe zapobiegające osuwaniu się gruntu. Opinia geotechniczna jest ważna z perspektywy architekta odpowiedzialnego za sporządzenie projektu budowlanego, jak również z perspektywy wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za roboty ziemne i posadowienie fundamentów.
Na czym polegają badania geotechnicznie?
Badania geotechniczne gruntu polegają na wykonaniu kilku odwiertów i pobraniu próbek gruntu, które następnie zostaną poddane badaniom laboratoryjnym. Odwiert można wykonać ręcznie lub z pomocą specjalistycznego sprzętu. W przypadku gruntów niespoistych stosowana jest metoda sondowania dynamicznego. Głębokość odwiertów zależy od specyfiki budynku, jaki powstanie na tym terenie. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj wystarczy odwiert na głębokość maksymalnie 5-6 metrów. Nieco głębsze odwierty mogą być potrzebne w przypadku domów podpiwniczonych.
Liczba odwiertów zależy od powierzchni działki oraz od tego, czy inwestor wybrał już fragment działki, na której budowany będzie dom. Jeśli taki obszar został już wybrany, wówczas w zupełności wystarczą dwa odwierty wykonane po przekątnej tego obszaru. Jeśli lokalizację pod budowę domu będzie wybierało się na podstawie badań (sytuacja występująca na bardzo dużych działkach), wówczas potrzebnych może być więcej odwiertów. Badanie geotechniczne gruntu zajmuje kilka godzin, ale na opinię geotechniczną trzeba będzie poczekać ok. 2-3 tygodni.