Akademia Budowlana

Hydroizolacja tarasu – jak ją wykonać?

Spis treści:

Warstwa hydroizolacyjna ma na celu zabezpieczyć betonową posadzkę tarasu lub balkonu przed pękaniem i niszczeniem na skutek wilgoci. Właściwa ochrona przed czynnikami atmosferycznymi to podstawa trwałego i funkcjonalnego budynku. Co ważne, prawidłowo wykonana hydroizolacja tarasu często zabezpiecza również ściany budynku oraz jego wnętrze przed wnikaniem wilgoci. W jaki sposób można prawidłowo wykonać warstwę hydroizolacyjną? Do wyboru pozostaje wiele rozwiązań, a przy wyborze optymalnej metody trzeba wziąć pod uwagę specyfikę konstrukcji.

 

Jaką rolę pełni hydroizolacja tarasu lub balkonu?

 

Chociaż beton jest materiałem wyjątkowo trwałym i wytrzymałym, to nawet on nie ma szans na dłuższą metę sprostać warunkom atmosferycznym, o ile nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Hydroizolacja tarasu ma zapobiegać przenikaniu wilgoci do płyty, chroniąc ją tym samym prze pękaniem oraz niszczeniem. W praktyce, hydroizolacja w dużej mierze zapobiega również naprężeniom powstającym na skutek wysokich temperatur. W przypadku tarasów położonych nad dolną kondygnacją, hydroizolacja dba również o to, aby wilgoć nie przedostawała się do wnętrz mieszkalnych. Z kolei prawidłowo wykonana hydroizolacja balkonu chroni elewację przed zaciekaniem wody. Reasumując, warstwa hydroizolacji zabezpiecza taras lub balkon przed wilgocią oraz innymi czynnikami atmosferycznymi, a ponadto zabezpiecza konstrukcje znajdujące się obok tarasu lub balkonu.

 

W jaki sposób dobiera się hydroizolację tarasu?

 

Istnieje wiele rozmaitych metod uzyskania odpowiedniej hydroizolacji tarasu. Przy wyborze metody trzeba wziąć pod uwagę specyfikę tarasu, jego powierzchnię, usytuowanie, a także czynniki, na które będzie on wystawiony. Spore znaczenie ma również rodzaj wylewki oraz to, jaka będzie docelowa posadzka. Z perspektywy wielu inwestorów istotną kwestią jest także cena. Koszty hydroizolacji tarasu są bowiem bardzo zróżnicowane i zaczynają się od 100 – 150 zł za m2, a kończą nawet na 300 – 400 zł. Wybór hydroizolacji warto przedyskutować z fachowcem, który weźmie pod uwagę całą specyfikę konstrukcji oraz wybierze rozwiązanie, które okaże się najtrwalsze, a zarazem pozwoli inwestorowi zmieścić się w ustalonym budżecie.

 

Rodzaje hydroizolacji na taras i balkon

 

Hydroizolacja tarasu występuje w formie płynnych preparatów, folii, pap, mas podkładowych, jak również membran wykonanych z żywicy. Każdy z tych produktów posiada określone parametry, które będą decydować o tym, czy wybrane rozwiązanie zapewni skuteczną i trwałą ochronę dla wybranego tarasu lub balkonu. Oto najczęściej stosowane rodzaje hydroizolacji na taras:

 

Każda z wyżej wymienionych metod może zagwarantować wysoką trwałość tarasu, który będzie dostatecznie dobrze chroniony przed wilgocią oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Warunkiem skutecznej ochrony jest jednak prawidłowe wykonanie hydroizolacji.

 

Jak układana jest hydroizolacja tarasu?

 

Sposób układania hydroizolacji zależy oczywiście od wybranej metody. Przed przystąpieniem do właściwych prac należy jednak poczynić odpowiednie przygotowania. Podłoże musi być równe i czyste. Jeśli remontujesz taras lub balkon, w pierwszej kolejności musisz uzupełnić ubytki. W tym celu można zastosować masę naprawczą. Na etapie przygotowań należy także ustalić miejsca montażu elementów blacharskich oraz wywiercić otwory. Elementy blacharskie są zatapiane w pierwszej warstwie hydroizolacji. Dopiero po osadzeniu tych elementów przechodzi się do równomiernego rozprowadzenia preparatu lub też do rozkładania folii lub papy. Jedną z kluczowych kwestii przy wykonywaniu hydroizolacji tarasu jest oczywiście zachowanie spadku umożliwiającego swobodny spływ wody.

 

Ile kosztuje hydroizolacja tarasu?

 

Najtańszym rozwiązaniem przy hydroizolacji tarasu lub balkonu są folie izolacyjne, które można kupić w cenie ok. 100 zł za rolkę obejmującą 50 m2, co przekłada się na koszt rzędu ok. 2 zł za m2. Nieco droższym rozwiązaniem są natomiast papy podkładowe. Tutaj za 100 zł można kupić rolkę potrzebną do pokrycia ok. 20 m2, co przełoży się na koszt rzędu 4-5 zł za m2. Dużo droższe są natomiast nowoczesne izolacje w płynie – masy uszczelniające oraz membrany z żywicy. Tutaj koszt pokrycia 1 m2 tarasu (zakładając dwie warstwy) może wynieść nawet ok. 20 – 30 zł. Zaletą jest jednak to, że wykonanie hydroizolacji płynnej jest dość proste i można to zrobić samemu, oszczędzając na kosztach robocizny.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.