Wykopy i prace ziemne to jedne z pierwszych prac przy budowie domu. W ich skład wchodzą wszystkie czynności niezbędne do posadowienia fundamentów budynku oraz niektórych instalacji podziemnych. Muszą być prowadzone z należytą ostrożnością i z zachowaniem wszystkich zasad BHP, gdyż ewentualne błędy mogą okazać się bardzo kosztowne w skutkach. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak wyglądają przygotowania do budowy domu, jak przebiegają wykopy i prace ziemne, a ponadto, jakie rodzaje wykopów możemy wyróżnić.
Przygotowania do budowy domu
Przed przystąpieniem do wykopów i prac ziemnych warto zatroszczyć się o badania geotechniczne gruntu, które dostarczą informacji na temat warunków wodno-gruntowych, a jednocześnie pozwolą lepiej zaplanować prace ziemne. Tego typu badania są niezbędne jedynie w przypadku obiektów przydzielonych do II i III kategorii geotechnicznej, ale w praktyce coraz częściej wykonują je także ci inwestorzy, którzy nie mają obowiązku ich realizacji. Informacje o warunkach wodno-gruntowych są bowiem bardzo pomocne architektowi, który dzięki nim może dobrać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Opinia geotechniczna dostarczy istotnych informacji także ekipie, która będzie odpowiedzialne za przeprowadzenie wykopów i prac ziemnych.
Na etapie przygotowań do budowy domu wykonuje się także niwelacje terenu. Polega to na wyrównaniu obszaru, na którym wznoszony będzie dom. Choć prace ziemnie nie są klasyfikowane jako roboty budowlane, to jednak uważa się je za prace przygotowawcze, a co za tym idzie, można je rozpocząć dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub po zgłoszeniu robót. W trakcie niwelacji terenu można również obniżyć lub podwyższyć teren, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Rodzaje wykopów budowlanych
Wykopy budowlane możemy podzielić na: szerokoprzestrzenne, wąskoprzestrzenne oraz jamiste. Wykopy wąskoprzestrzenne to inaczej wykopy o szerokości dna mniejszej lub równej 1,5 metra. Tego typu wykopy najczęściej realizuje się w przypadku posadowienia domu na tradycyjnych ławach fundamentowych. Wykopy szerokoprzestrzenne to takie, przy których szerokość dna jest większa, niż 1,5 metra. Tego typu wykopy są potrzebne w sytuacji, gdy dom ma zostać posadowiony na płycie fundamentowej. Z kolei wykopy jamiste to takie, których długość i szerokość dna nie przekracza 1,5 metra, a ponadto, są głębsze niż 1 metr. Najczęściej są one wykonywane pod kątem fundamentu pośredniego lub przy montażu niektórych instalacji podziemnych.
Wykopy pod fundamenty można wykonać ręcznie, jak również mechanicznie. Najczęściej stosowane są obie te metody. Większość prac wykonuje się z pomocą sprzętu ciężkiego, przede wszystkim koparek. Jednak ostatnie centymetry wykopu przy niektórych gruntach, np. gruntach gliniastych, należy wykonać ręcznie. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie prace związane z wykopami przeprowadzić ręcznie, ale jest to oczywiście bardzo czasochłonne oraz męczące. Ponadto, wykopy ręczne stosuje się tak naprawdę jedynie w przypadku dość płytkich wykopów.