Na ogród zimowy decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą rozwijać swoje ogrodnicze pasje także w okresie zimowym. Oranżeria może być zabudowaną częścią tarasu, przedłużeniem salonu, ale również wolnostojącym budynkiem w dowolnym miejscu ogrodu. Kluczową kwestią zawsze pozostaje jednak dobór odpowiednich roślin. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wybrać rośliny do ogrodu zimowego i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę.
Ogród zimowy w domu – na co zwrócić uwagę?
Na ogród zimowy w domu jednorodzinnym warto zdecydować się już na etapie projektowania. W ten sposób można bowiem stworzyć ogród zimowy stanowiący zabudowany fragment tarasu lub też przedłużenie pokoju dziennego. To funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia łatwe zastosowanie ogrzewania. Ogrzewane oranżerie dają znacznie więcej możliwości w kontekście wyboru roślin. Jeśli Twój dom nie posiada oranżerii, a chcesz ją stworzyć, wówczas możliwe są dwa rozwiązania: rozbudowa domu o dodatkowe pomieszczenie lub też budowa osobnego obiektu wolnostojącego na działce.
Wybierając lokalizację dla ogrodu zimowego warto z wyprzedzeniem pomyśleć o tym, jakie rośliny będą w nim uprawiane. Wspomnieliśmy już o tym, że istotnym czynnikiem jest ogrzewanie. Równie istotną kwestią jest nasłonecznienie uwarunkowane usytuowaniem ogrodu zimowego na działce. Największe możliwości oferuje ogród skierowany na południe, gwarantujący lepszą i dłuższą ekspozycję na światło dzienne. Z kolei wybierając rośliny do ogrodu zimowego usytuowanego od strony wschodniej lub zachodniej trzeba będzie sięgnąć po rośliny cieniolubne. Kolejnym czynnikiem jest powierzchnia ogrodu zimowego – niektóre z roślin potrzebują dużo wolnej przestrzeni, aby swobodnie rosnąć.
Jakie czynniki decydują o doborze roślin do oranżerii?
Dobierając rośliny do ogrodu zimowego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich zapotrzebowanie względem stanowiska. Dwa kluczowe parametry to temperatura wnętrza oraz nasłonecznienie. Do oranżerii ogrzewanej i usytuowanej od strony południowej będzie można dobrać ciepłolubne rośliny egzotyczne, podczas gdy do wnętrz nieogrzewanych oraz gorzej oświetlonych lepiej sprawdzą się rośliny wywodzące się z klimatu umiarkowanego. Ważnym czynnikiem jest powierzchnia oranżerii. Należy pamiętać, że niektóre rośliny do ogrodu zimowego potrzebują sporo wolnej przestrzeni, aby móc swobodnie się rozrastać. Dobrym przykładem jest tu chociażby bananowiec. Ostatnia kwestia to poziom trudności. Wymagające rośliny są odpowiednie dla osób, które dysponują już pewną wiedzą i doświadczeniem. Jeśli zakładasz swój pierwszy ogród zimowy, wybierz wytrzymałe rośliny, które są w stanie wybaczyć pewne błędy w codziennej pielęgnacji.
Rośliny do ogrzewanego ogrodu zimowego
Czas na konkrety i wybór roślin w zależności od warunków panujących w oranżerii. Jeśli dysponujesz ogrzewanym ogrodem zimowym, możesz zdecydować się na rośliny ciepłolubne. Nazwa oranżeria (bądź też pomarańczarnia) odnosi się właśnie do roślin cytrusowych, które można uprawiać w takim ogrodzie. Popularnym wyborem jest także bananowiec. Warto mieć na uwadze, że niektóre rośliny egzotyczne są naprawdę wymagające w uprawie i nie wybaczają żadnych błędów. Oto kilka propozycji pasujących do ogrodu zimowego ogrzewanego:
- Figowiec, bananowiec, gardenia, róża chińska, ananas, begonia, skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska, widliczki, skrytokwiaty, kaladium, alamanda pnąca, bluszcz kanaryjski.
Rośliny do nieogrzewanego ogrodu zimowego
Jeśli dysponujesz nieogrzewaną oranżerią, rośliny do ogrodu zimowego muszą tolerować niższe temperatury, które momentami mogą spadać poniżej 10 st. C. Należy koniecznie zwrócić uwagę na to, jaki zakres temperatur toleruje wybrana roślina. Nieogrzewane ogrody zimowe wciąż dają sporo możliwości, choć niestety trzeba tu będzie zrezygnować z wielu popularnych i egzotycznych roślin, dla których dawniej zakładano ogrody zimowe. Do nieogrzewanego ogrodu zimowego możesz wybrać następujące rośliny:
- oleander pospolity, dracena obrzeżona, cytrusy, asparagusy, kliwia pomarańczowa, azalia indyjska, paprotnik sierpowaty, orliczki, zielistki, bluszcze, jaśmin lekarski, tunbergia.
Rośliny do ogrodu zimowego w zależności od nasłonecznienia
W przypadku ogrodów zimowych, nasłonecznienie często jest powiązane z temperaturą w pomieszczeniu. Oranżerie to zazwyczaj pomieszczenia przeszklone, a szyby stosowane w tych wnętrzach przepuszczają duże ilości promieniowania słonecznego. Wpływa to na temperaturę w środku. Najwięcej możliwości daje ogród zimowy usytuowany od strony południowej, w którym możemy uprawiać takie rośliny, jak:
- figowce, męczennice, oleandry, kordyliny, krotony, zielistki, szeflery, koleusy.
Z kolei rośliny do ogrodu zimowego położonego od strony zachodniej lub wschodniej muszą tolerować stanowiska zacienione lub umiarkowanie, Zazwyczaj są to również rośliny, które dobrze znoszą nieco niższe temperatury, choć zdarzają się wyjątki. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na dopuszczalny zakres temperatur. Do ogrodów zimowych od strony wschodniej lub zachodniej można wybrać:
- filodendrony, anturium, sępolia, bluszcze, maranta, skrzydłokwiat, zamiokulkas, difenbachia.
Najmniej możliwości daje natomiast ogród zimowy od strony północnej, gdzie sprawdzają się tylko nieliczne gatunki roślin, np. paprocie lub bluszcze.