Jeszcze do niedawna prym wśród inwestorów wiodły okna drewniane oraz PCV. Okna aluminiowe były postrzegane za dosyć egzotyczny wybór, przez co wiele osób wolało postawić na sprawdzone materiały. W ostatnim czasie obserwujemy jednak znaczny wzrost zainteresowana oknami wykonanymi z aluminium. W tym artykule postaramy się wskazać wszystkie korzyści płynące z wyboru tego właśnie materiału na stolarkę okienną.
Aluminium – lekki i trwały materiał
Główne zalety aluminiowych okien są oczywiście powiązane z atutami tego materiału. Aluminium jest lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Stolarka z aluminium jest również dodatkowo zabezpieczana przed czynnikami atmosferycznymi i nie ulega korozji. Z czasem nie wymaga również dodatkowej konserwacji. Niska waga materiału idzie w parze z wysoką wytrzymałością. Przekłada się to również na sztywność profili oraz mniejsze obciążenie okuć okucia okiennego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych i nowoczesnych przeszkleń.
Okna aluminiowe w naszym kraju zawsze były traktowane nieco po macoszemu. Inwestorzy mieli większe zaufanie do sprawdzonych okien drewnianych i PCV, ale w ostatnich latach ta tendencja się odwraca. W naszym artykule o oknach aluminiowych znajdziesz wiele wartościowych informacji o ich zastosowaniu w nowoczesnym budownictwie. Nie ulega wątpliwości, że aluminium ma wszystkie cechy, aby być materiałem idealnym dla praktycznych i trwałych okien.
Okna aluminiowe o nietypowych kształtach
Aluminium to materiał wyjątkowo elastyczny w obróbce, a jego lekkość pozwala na tworzenie cienkich profili o nietypowych kształtach i wymiarach. Często spotkamy się z oknami aluminiowymi w kształcie trapezu, rombu lub owalu. Jako iż jest to lekki materiał, można zastosować duże i ciężkie przeszklenia, które zapewniają niższy współczynnik przenikania ciepła. O tym jeszcze powiemy. Okna aluminiowe posiadają cieńsze profile, przez co są smuklejsze i zapewniają dodatkowy efekt wizualny. To bardzo ważne w przypadku nowoczesnych przeszkleń stosowanych w strefie dziennej, gdzie okna mogą zajmować wiele metrów kwadratowych elewacji. To właśnie w nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkamy się z praktycznymi oknami aluminiowymi.
Termoizolacyjność okien aluminiowych
Przy wyborze stolarki okiennej zwracamy szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne. Jak wiadomo, w 2021 roku wprowadzono nowe standardy, które wymagają niższego współczynnika przenikania ciepła. Jak pod tym kątem wypadają okna aluminiowe? W profilach z aluminium bardzo często stosuje się przekładki termiczne z poliamidu oraz włókna szklanego. Między przekładkami wykorzystuje się nowoczesne aerożele. Tym samym można sprawić, że okna aluminiowe nie będą odstawać pod kątem termoizolacyjności od okien drewnianych. To jednak nie wszystko. Biorąc pod uwagę lekkość profili, istnieje możliwość zastosowania cięższego szkła o niższym współczynniku przenikania ciepła. A to właśnie od rodzaju przeszklenia w dużej mierze zależy energooszczędność okien. W parze z aluminium często idą okna trzyszybowe, a nawet czteroszybowe.
Bogaty wybór estetycznych i praktycznych okien
Powierzchnia okien aluminiowych jest wykańczana metodą lakierowania proszkowego lub anodowania. To sprawia, że można im nadać dowolny wygląd. „Standardowe” kolory okien aluminiowych to biel, czerń, odcienie szarości, a także metaliczna zieleń. Jednakże w ofercie producentów znajdziemy bardzo rozbudowany katalog, który obejmuje również drewnopodobne okna aluminiowe. To sprawia, że możemy bez problemu dobrać okna pasujące do zewnętrznej stylistyki budynku. Do tego dochodzą wspomniane już niestandardowe kształty i wymiary, jako iż okna aluminiowe wykonuje się na zamówienie, pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestora.
Czy warto zainwestować w okna aluminiowe?
Okna aluminiowe posiadają wszystkie atuty, aby doskonale odnaleźć się w nowoczesnym budownictwie. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wybór stolarki okiennej wykonanej właśnie z aluminium. Po zapoznaniu się z powyższymi zaletami, w Twojej głowie na pewno pojawiło się pytanie o to, jakie wady mają okna aluminiowe. No cóż, jak łatwo się domyślić, tak liczne korzyści mają swoją cenę. Okna z aluminium są nawet dwukrotnie droższe od okien z PCV i o ok. 20-30% droższe od okien drewnianych.
Wysoka cena nie powinna jednak zniechęcać do okien z aluminium. Warto bowiem przyjąć, że jest to inwestycja długoterminowa. Dobre właściwości termoizolacyjne tych okien mogą pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania domu. Co więcej, jeśli zastosujemy nowoczesne przeszklenia o wyższym współczynniku przenikania promieniowania słonecznego, takie okna mogą nawet pomóc w dogrzaniu wnętrz. Ponadto, okna aluminiowe nie wymagają konserwacji i na wiele lat zachowują swój nienaganny wygląd. W związku z tym, zdecydowanie warto zdecydować się na stolarkę z aluminium.