Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów chroni nasz dom przed wilgocią oraz wyziębieniem. W praktyce, to bardzo odpowiedzialny proces, w którym należy uwzględnić sposób usytuowania fundamentów, wykorzystane do budowy materiały, a także warunki wodno-gruntowe. Na podstawie tych informacji można dobrać materiały hydroizolacyjne o największej skuteczności.
Na dobry początek badanie geologiczne gruntu
Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto jak najlepiej poznać warunki, które panują na konkretnej działce. Warto sprawdzić rodzaj gleby z naciskiem na jej przepuszczalność, a także poziom wód gruntowych. W tym celu wykonywane jest specjalne badanie geotechniczne gruntu. Polega to na wykonaniu kilkumetrowych odwiertów w kilku miejscach na działce i pobraniu próbek. Na ich podstawie, geolog sporządzi ekspertyzę na temat warunków wodno-gruntowych.
Informacje zawarte w takiej ekspertyzie są niezwykle cenne już na etapie wyboru projektu budowlanego. W trakcie adaptacji można wykorzystać ekspertyzę do naniesienia zmian, które sprawią, że budynek będzie trwalszy i lepiej zabezpieczony przed ewentualnymi zagrożeniami. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda budowa domu krok po kroku realizowana przez firmę New House w technologii murowanej.
Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna?
Do izolowania fundamentów stosuje się dwa rodzaje izolacji: przeciwwilgociową oraz przeciwwodną. Pierwsza z nich, zwana również izolacją lekką, jest stosowana w przypadku gdy w ziemi dominuje grunt niespoisty i dobrze przepuszczalny. Jest to chociażby piasek, less czy żwir. W przypadku tych gruntów, woda szybko jest odprowadzana do głębszych warstw ziemi, nie zagrażając fundamentom. Drugim warunkiem potrzebnym do zastosowania izolacji przeciwwilgociowej jest niski poziom wód gruntowych. Jeśli poziom wód jest o kilkadziesiąt centymetrów niżej niż ławy łub płyta fundamentowa, możemy uznać, że dystans jest bezpieczny.
Izolacja przeciwwodna, określana również jako ciężka, jest stosowana w sytuacji, gdy fundamenty są otoczone gruntami spoistymi o niskiej przepuszczalności (np. glina). W takiej sytuacji, obfite opady stanowią zagrożenie dla fundamentów, ponieważ woda dłużej utrzymuje się w płytkiej warstwie ziemi. Kolejnym wskazaniem jest wysoki poziom wód gruntowych, które znajdują się kilkanaście centymetrów pod fundamentami lub na ich wysokości.
Jakie materiały są wykorzystywane do izolowania fundamentów?
W nowoczesnym budownictwie stosuje się rozmaite folie, membrany, a także papy wykonane z tworzyw sztucznych. Izolacja wodochronna fundamentów zwykle składa się z dwóch warstw i obejmuje ochronę wszystkich elementów konstrukcyjnych występujących na poziomie fundamentu domu. Do izolacji fundamentów można wykorzystać także specjalne szlamy uszczelniające, masy hybrydowe, papy bitumiczne oraz papy modyfikowane. Tego typu materiały odznaczają się wysoką odpornością na wilgoć, a jednocześnie, dobrze izolują przed wychładzaniem.
Wybór materiału zależy w dużej mierze od warunków wodno-gruntowych, ale również od konstrukcji fundamentów. Kluczem do sukcesu jest bowiem uzyskanie stuprocentowej szczelności w miejscach problematycznych, gdzie łączą się ze sobą dwa elementy konstrukcyjne budynku. W związku z tym, wybór odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych warto pozostawić doświadczonym fachowcom.
Czy warto zdecydować się na drenaż opaskowy?
Dodatkowym zabezpieczeniem przed wodą może być drenaż opaskowy. System ten jest stosowany na działkach, w których występuje problem nieprzepuszczalnego gruntu. Drenaż odprowadza wody opadowe od konstrukcji fundamentów, gwarantując większe bezpieczeństwo. Woda może być odprowadzana do kanalizacji burzowej, rowu, zbiornika retencyjnego czy sztucznego zbiornika wody, takiego jak staw czy oczko wodne. Jeśli na działce występuje problem nieprzepuszczalnych gruntów, ale poziom wód gruntowych jest niski, zastosowanie drenażu sprawia, że izolację przeciwwodną można zastąpić izolację przeciwwilgociową.
Na co wpływa dobra izolacja fundamentów?
Głównym zadaniem hydroizolacji jest ochrona naszego domu przed wodą i wilgocią. W praktyce, wykorzystane materiały izolacyjne zabezpieczają nasz dom również przed nadmiernym wychładzaniem. Ważnym elementem ścian fundamentowych są cokoły wystające ponad linię gruntu. One również muszą być odpowiednio zaizolowane i obudowane trwałym materiałem. Zadaniem cokołu jest bowiem ochrona elewacji. W tym artykule: https://new-house.com.pl/elewacje możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób chroni się elewacje w nowoczesnym budownictwie.
Wykonanie izolacji fundamentowej warto pozostawić fachowcom, którzy wezmą pod uwagę rodzaj konstrukcji oraz warunki wodno-gruntowe. Firma budowlana New House oferuje kompleksową budowę domu w technologii murowanej. Wiemy, jak dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, aby zagwarantować fundamentom Twojego domu maksymalną ochronę.