Kominek to bez wątpienia ważny element wyposażenia pokoju dziennego. Gdy za oknami panuje nieprzyjazna aura pogodowa, wesoło trzaskający kominek w salonie buduje niepowtarzalny klimat, a ponadto pozwala generować dodatkowe ciepło. Czy ogrzewanie kominkowe może być samodzielnym systemem grzewczym w domu? W praktyce tak, choć jest to rozwiązanie stosowane dość rzadko i zazwyczaj w domach o mniejszej powierzchni. W niniejszym artykule znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat rodzajów i zastosowań ogrzewania kominkowego.
W jaki sposób kominek może ogrzewać powietrze w domu?
Zacznijmy od omówienia zasad ogrzewania kominkowego. Kominek nieposiadający żadnych dodatkowych systemów ogrzewa powietrze na zasadzie promieniowania. Źródłem ciepła jest zarówno ogień w kominku, jak również obudowa, która nagrzewa się do wysokich temperatur. Kominek ogrzewa w ten sposób wyłącznie najbliższe otoczenie – im dalej od źródła ciepła, tym niższa temperatura. Kominek można jednak wyposażyć w dodatkowe systemy – DPG lub płaszcz wodny.
DPG oznacza Dystrybucję Gorącego Powietrza. Od kominka poprowadzone są elastyczne przewody, które pozwalają dystrybuować ciepłe powietrze po całym domu. Taki system może być dodatkowo wyposażony w wentylator, który usprawni obieg ciepłego powietrza. Z kolei kominek z płaszczem wodnym jest wyposażony w specjalny wymiennik ciepła. Gorące spaliny ogrzewają wodę w wymienniku, a woda trafia do obiegu centralnego, czyli np. do grzejników.
Czy ogrzewanie kominkowe może być samodzielnym systemem grzewczym?
Sam kominek na pewno nie nadaje się na samodzielny system grzewczy, gdyż ogrzewa tylko najbliższe otoczenie. To bardziej rozwiązanie do domków rekreacyjnych. Jeśli ogrzewanie kominkowe ma być główną instalacją grzewczą w domu, wówczas kominek musi być wyposażony w jeden z dwóch wyżej omówionych systemów, czyli DGP lub płaszcz wodny. Tańszym rozwiązaniem jest DGP, ale jego minusem jest ciągły ruch ciepłego powietrza, które przenosi ze sobą kurz oraz pyłki. Jest to szkodliwe dla domowników, a największe zagrożenie stwarza wobec astmatyków, alergików oraz innych osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych.
Natomiast kominek z płaszczem wodnym można w zasadzie stosować tak samo, jak kocioł na paliwo stałe. Kominek ogrzewa bowiem wodę w centralnym ogrzewaniu, a co ważne, może podgrzewać także wodę użytkową. Plusem jest również możliwość większej kontroli nad temperaturą powietrza. Minusem jest natomiast konieczność ciągłego dokładania opału, co na dłuższą metę bywa męczące. Pod tym względem dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem jest kominek na gaz lub na olej, ale te systemy są odpowiednio droższe. Ponadto, kominek z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem dość kosztownym.
Jakie korzyści oferuje ogrzewanie kominkowe?
Zaletą ogrzewania kominkowego jest stosunkowo niska cena takiej instalacji. Wykorzystujemy bowiem kominek, który i tak jest dość powszechnym elementem wyposażenia w domach jednorodzinnych. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania, ogrzewanie drewnem lub pelletem może być korzystną alternatywą dla ogrzewania gazowego, a zwłaszcza dla systemów wykorzystujących ogrzewanie elektryczne. Kominek buduje także przyjazny klimat w domu, zwłaszcza, gdy za oknami panuje brzydka pogoda. Ogrzewanie kominkowe z systemem DPG lub płaszczem wodnym może skutecznie ogrzewać wszystkie pomieszczenia w domu.
Jakie są minusy ogrzewania kominkowego?
Ogrzewanie kominkowe ma jednak sporo minusów, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na ten system. Przede wszystkim jest to rozwiązanie mało funkcjonalne, ponieważ wymaga od domowników regularnego dorzucania opału, co nastręcza dodatkowych obowiązków. Jednocześnie, do momentu aż nie napalimy w kominku, w domu będzie zimno. To problem w przypadku osób, które do domu wracają późno. Ogrzewanie kominkowe jest także mało ekologiczne, ponieważ wiąże się ze spalaniem opału i emisją szkodliwych substancji. Najbardziej ekologiczne pod tym względem są kominki na gaz lub na bio olej, ale te systemy oznaczają wyższe koszty ogrzewania.
Czy warto zdecydować się na ogrzewanie kominkowe w domu jednorodzinnym?
Ogrzewanie kominkowe to bardzo popularny system stosowany w wielu domach jednorodzinnych. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że kominki najczęściej stanowią uzupełnienie dla głównej instalacji grzewczej. W okresie jesiennym oraz wczesną wiosną kominki świetnie sprawdzają się do ogrzewania domu i pozwalają odciążyć główną instalację, co może przełożyć się na niższe koszty. Ogrzewanie kominkowe rzadko jest natomiast stosowane w roli głównej instalacji grzewczej. Jest po prostu mało praktyczne i nieefektywne w porównaniu z wieloma innymi instalacjami grzewczymi na czele z pompą ciepła. Ogrzewanie kominkowe najlepiej sprawdza się w niewielkich domach parterowych o zwartej bryle – w tego typu budynkach łatwiej będzie w pełni wykorzystać wyprodukowane ciepło.