W nowoczesnych domach stawiamy duży nacisk na energooszczędność oraz systemy, które pozwolą nam obniżyć koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Jednym z takich systemów jest właśnie kominek z płaszczem wodnym. To dosyć kosztowne rozwiązanie, które może zaoferować spore oszczędności w perspektywie długoterminowej. Na czym konkretnie polega ten system? Kiedy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?
Czym właściwie jest kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym to specjalny system, w którym kominek jest połączony z centralnym ogrzewaniem i może skutecznie ogrzewać wodę w naszym domu. Jednocześnie, odpowiednio poprowadzona instalacja jest w stanie ogrzewać nawet kilka pomieszczeń w domu. Wiele zależy tu od odpowiedniego ulokowania kominka. Jest to rozwiązanie stosowane jako alternatywny system grzewczy, który sprawia, że kominek w domu staje się bardziej funkcjonalny.
To rozwiązanie jest dedykowane inwestorom, którzy dopiero planują budowę domu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda kompleksowa realizacja projektu oferowana przez firmę New House. Kominek z płaszczem wodnym nie jest zalecany w przypadku, gdy chcemy przerobić istniejący kominek tradycyjny. Wiąże się to bowiem z bardzo poważnymi kosztami i zaawansowanymi pracami budowlanymi.
O czym pamiętać przy zabudowie kominka z płaszczem wodnym?
W tym systemie obudować musimy nie tylko sam wkład kominkowy, ale również orurowanie oraz wszelkie elementy instalacji. Wymagana jest odpowiednia izolacja, która zabezpieczy materiał obudowujący kominek z płaszczem wodnym. W tym przypadku najczęściej stosuje się płyty gipsowo-kartonowe lub bloczki z betonu komórkowego. Znacznie trudniej jest natomiast wykorzystać obudowę z cegły lub kamienia naturalnego.
Aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferuje nam kominek z płaszczem wodnym, system należy uwzględnić już na etapie projektowania domu. Na efektywność systemu wpływa umiejscowienie kominka w domu, a także doprowadzone przewody odprowadzające ciepło do innych pomieszczeń. Odpowiednie obudowanie kominka pozwala również wykorzystać ciepło generowane przez sam wkład do ogrzania przestrzeni dookoła kominka.
Jakie korzyści oferuje kominek z płaszczem wodnym?
Płaszcz wodny to rozwiązanie bardzo bezpieczne, które efektywnie rozprowadza ciepło. Już po kilku minutach od rozpalenia ognia w kominku woda będzie ogrzewana przez system. Stosując system ogrzewania ściennego możemy wykorzystać kominek do ogrzewania kilku pomieszczeń w domu. Jako alternatywny system grzewczy, kominek może odciążyć główny system i zaoferować nam dużo tańsze ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Do palenia w kominku możemy zastosować zarówno drewno, jak również pellet. Kominek z płaszczem wodnym często łączy się z bojlerem lub zbiornikiem na ciepłą wodę, aby wykorzystać palący się ogień do ogrzewania wody użytkowej.
Jakie ograniczenia posiada ten system?
Podstawowym minusem są oczywiście wysokie koszty. Po za samym wkładem kominkowym i obudową musimy wydać pieniądze na instalację: pompę, sterownik, przyłącza, przepustnice powietrza oraz inne akcesoria, które pozwolą efektywnie wykorzystać kominek z płaszczem wodnym. W rezultacie, taki kominek może być nawet dwukrotnie, a nawet trzykrotnie droższy od tradycyjnego. Kominek z płaszczem wodnym nie sprawdza się także jako samodzielna instalacja. W praktyce jest to po prostu system, który lepiej wykorzystuje ciepło produkowane podczas palenia w kominku.
Czy kominek z płaszczem wodnym może być samodzielną instalacją grzewczą?
Kominek z płaszczem wodnym nie ogrzeje całego domu. Ponadto, aby utrzymać optymalną temperaturę w domu w okresie zimowym, musielibyśmy palić w kominku nieprzerwanie przez wiele godzin. System posiada co prawda regulowany dopływ powietrza, co pozwala na kontrolę płomienia, niemniej jednak, mogłoby to być uciążliwe. W związku z tym, kominek z płaszczem wodnym najlepiej stosuje się w połączeniu z innym systemem grzewczym.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie takiego kominka jako alternatywa dla pieca gazowego. Więcej na temat tego systemu możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/piec-gazowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kominek z płaszczem wodnym połączyć również z ogrzewaniem podłogowym czy też pompą ciepła. Efektywny i prawidłowo rozplanowany system może nam zaoferować oszczędności rzędu 20-30% rocznie.
Czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?
Jeśli przy budowie domu nie musimy martwić się każdą złotówką i stać nas na zastosowanie każdego udogodnienia wspierającego energooszczędność budynku, kominek z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie. To alternatywne źródło ciepła, które pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, a jednocześnie zapewni niesamowity klimat w jesienno-zimowe wieczory. Jeśli jednak nie dysponujemy dostatecznie dużym zapasem finansowym, lepiej zastosować sprawdzony i tradycyjny wkład kominkowy, który finalnie okaże się nawet kilkukrotnie tańszy.