Inwestorzy znajdujący się na etapie przygotowań do budowy domu będą mieli styczność z przynajmniej kilkoma mapami geodezyjnymi. Przy zakupie działki często posługujemy się mapą ewidencyjną, natomiast przed podjęciem prac projektowych trzeba uzyskać mapę zasadniczą, na podstawie której geodeta sporządzi mapę do celów projektów. Powyższe mapy dostarczają nam wielu ważnych informacji, pod warunkiem, że potrafimy odczytać oznaczenia geodezyjne na mapie. W tym artykule omówimy najważniejsze oznaczenia.
Co to jest mapa geodezyjna?
Mapa geodezyjna to dokument zawierający informacje na temat ewidencji gruntów i budynków, takie jak: dokładna lokalizacja budynków, ich przeznaczenie i parametry, oznaczenia działek ewidencyjnych oraz ich granic, uzbrojenie w sieci i przyłącza, czy rzeźba terenu. Mapy geodezyjne są przechowywane przez Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, a informacje w nich zawarte są ogólnodostępne. Aktualnie do naszej dyspozycji pozostaje strona internetowa Geoportal, na której można przeglądać rożne mapy geodezyjne, głównie mapę ewidencyjną.
Znając poszczególne oznaczenia geodezyjne na mapie możemy samodzielnie przestudiować wybrany obszar. Jest to pożyteczna wiedza zarówno z perspektywy inwestora przymierzającego się do zakupu działki, jak również osoby, która w niedalekiej przyszłości planuje budowę domu. Podstawą do sporządzania i aktualizowania map jest Ewidencja Gruntów i Budynków (EGiB). To ogólnokrajowy system informacyjny obejmujący aktualne dane o gruntach, budynkach i właścicielach nieruchomości.
Rodzaje map geodezyjnych
Podstawową mapą geodezyjną jest mapa ewidencyjna obejmująca podstawowe informacje z ewidencji gruntów i budynków. Jak już mówiliśmy, mapę tą można wygodnie przeglądać przez Internet za pośrednictwem strony internetowej Geoportal. Taka mapa będzie potrzebna m.in. w sytuacji, gdy inwestor będzie chciał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Bardziej szczegółową mapą geodezyjną jest mapa zasadnicza, która poza informacjami zawartymi w mapie ewidencyjnej zawiera również informacje na temat uzbrojenia terenu. Mapa zasadnicza jest wykorzystywana przez geodetę do stworzenia mapy do celów projektowych – taka mapa będzie niezbędna wszystkim inwestorom planującym budowę domu do uzyskania projektu architektoniczno-budowlanego. Z kolei po zakończonej budowie domu (lub innej inwestycji) geodeta wykonuje geodezyjną inwentaryzacje powykonawczą, na podstawie której powstaje mapa inwentaryzacyjna.
Cechą wspólną wyżej wymienionych dokumentów są oznaczenia geodezyjne na mapie. Dostarczają one wielu ważnych informacji na temat działek, budynków oraz innych obiektów. Dane te są wykorzystywane zarówno przez geodetów, projektantów, planistów odpowiedzialnych za tworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Znając oznaczenia geodezyjne na mapie, także osoba szukająca działki lub przygotowująca się do budowy domu może pozyskać ważne informacje.
Symbole i oznaczenia geodezyjne na mapie
Każda nieruchomość i obiekt obecny na mapie geodezyjnej posiada przypisane symbole oraz oznaczenia, które informują m.in. o przeznaczeniu danego obiektu, a także o jego najważniejszych parametrach. Dla przykładu kilka symboli informujących o przeznaczeniu budynków zaznaczonych na mapie: mj – budynek mieszkalny jednorodzinny, md – budynek o dwóch mieszkaniach, mz – budynek zbiorowego zamieszkania, b – budynek biurowy, u – budynek handlowo-usługowy. Takimi oznaczeniami opatrzone są także sieci uzbrojenia terenu: c – przewód ciepłowniczy, e – przewód elektroenergetyczny, g – przewód gazowy, w – przewód wodociągowy, k – przewód kanalizacyjny.
Poza symbolami mamy również graficzne oznaczenia geodezyjne na mapie. Są to kontury budynków oraz obiektów. Wewnątrz konturów zawarte są natomiast symbole, a także kluczowe parametry techniczne, jak chociażby powierzchnia użytkowa. Kreska ciągła określa kontury budynków na gruncie, natomiast kreska przerywana może być zastosowana do kondygnacji podziemnej, do dróg i szlaków komunikacyjnych, jak również do obiektów znajdujących się na etapie budowy. W sieci bez trudu można znaleźć wszystkie oznaczenia geodezyjne na mapie, co pozwoli każdemu na swobodne analizowanie dostępnych map geodezyjnych.
W jaki sposób można uzyskać mapę geodezyjną?
Mapy geodezyjne można przeglądać przez Internet na rządowej stronie Geoportal. Jednak na etapie przygotowań związanych z budową domu często potrzebować będziemy mapy wybranego obszaru. Wówczas warto wiedzieć, w jaki sposób można zdobyć określone mapy. Mapę ewidencyjną (wyrys i wypis) można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Wydziale Geodezji i Kartografii. W Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografii można uzyskać kopię mapy zasadniczej. Taką mapę przekazujemy następne geodecie, który sporządzi dla nas mapę do celów projektowych. Będzie ona niezbędna architektowi do sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego. Mapę inwentaryzacyjną również sporządzi geodeta, ale już po zakończonej inwestycji. Znając oznaczenia geodezyjne na mapie możesz samodzielnie zdobyć informacje na temat gruntów i budynków.