Doprowadzenie domu do stanu surowego jest możliwe w przeciągu jednego sezonu, zaczynając budowę wczesną wiosną. Przy zoptymalizowanym harmonogramie prac i dobrej ekipie budowlanej, już w przeciągu 5-7 miesięcy można cieszyć się domem w stanie surowym. W tym artykule powiemy, czym się różni stan surowy otwarty od stanu surowego zamkniętego, a także, jakie prace czekają jeszcze inwestora przed uzyskaniem stanu pod klucz.
Etapy budowania domu jednorodzinnego
Możemy wyróżnić pięć kluczowych etapów budowy domu. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z prawem budowlanym nie posiadają one klarownej definicji, dlatego też, bazujemy na umownej terminologii. Na początek mamy stan zerowy, który następuje już po wykonaniu prac ziemnych i osadzeniu fundamentów. Kolejnym krokiem jest wzniesienie ścian zewnętrznych, położenie podłóg i stropów, a na koniec zwieńczenie budynku dachem. Po wybudowaniu dachu mówimy już o stanie surowym, który dzieli się na otwarty i zamknięty.
Stan otwarty ro budynek, który nie posiada jeszcze drzwi, okien i ścianek działowych. Na tym etapie można przerwać budowę na okres zimowania. Otwory są wówczas zakrywane folią deskami. Jeśli chcemy, aby w zimie prowadzone były niektóre prace wykończeniowe, niezbędne jest uzyskanie stanu surowego zamkniętego, z oknami i drzwiami. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dom-murowany możesz dowiedzieć się więcej o etapach realizacji projektu w technologii murowanej. Po ociepleniu budynku i wykonaniu wszystkich instalacji (gazowej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej) mamy już stan deweloperski. Teraz pozostaje jedyne wykończenie, aby uzyskać dom pod klucz.
Czym się różni stan surowy zamknięty od otwartego?
To popularne pytanie, z którym możemy się spotkać w przypadku inwestorów planujących dopiero budowę domu. Różnica jest bardzo prosta: w przypadku budynku w stanie surowym otwartym nie mamy jeszcze drzwi, okien, a także ścian działowych. Na tym etapie często kończone są prace budowlane przed nastaniem zimy. Wówczas wystarczy zabezpieczyć otwory folią i deskami. Stan surowy zamknięty oznacza, że dom posiada już okna oraz drzwi zewnętrzne. Pozostawienie budynku w takim stanie na zimę jest ryzykowne, o ile obszar nie jest chroniony. Założone drzwi i okna w pustym domu są bowiem częstym celem złodziejów.
Stan surowy zamknięty – co zostało już zrobione, a jakie prace są przed nami?
Jak już mówiliśmy, nie istnieje fachowa definicja stanu surowego zamkniętego. W praktyce zatem, termin ten jest umowny, a inwestor może wynegocjować, jakie prace mają zostać ukończone przed odbiorem technicznym budynku w tym stanie. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada oczywiście fundamenty, ściany nośne, podłogi, stropy, więźbę, kominy oraz pokrycie dachowe. Posiada także stolarkę okienną oraz drzwi zewnętrzne Dom w stanie surowym zamkniętym może posiadać także schody prowadzące na inne kondygnacje oraz ściany działowe.
Przyjmuje się, że o stanie surowym mówimy wtedy, gdy dom posiada już ukończony dach z pokryciem. Sama więźba nie jest traktowana równoznacznie ze stanem surowym. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej o konstrukcji dachu. No dobrze, a jakie prace zostały jeszcze przed inwestorem? Po zimowaniu czeka nas ocieplanie domu, prace blacharskie, prace wykończeniowe na dachu, stworzenie wszystkich instalacji (grzewczej, elektrycznej, w-k, gazowej), a także samo wykończenie domu: kładzenie podłóg, malowanie ścian, montaż oświetlenia.
Ile czasu zajmuje doprowadzenie domu do stanu surowego?
Prace ziemne przed położeniem fundamentów zaczyna się zazwyczaj wczesną wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia. Budowa domu w technologii murowanej zazwyczaj jest podzielona na dwa sezony. W pierwszym uzyskuje się stan surowy otwarty lub zamknięty, a po zimowaniu przechodzi się do ocieplania i wykańczania budynku. Osiągnięcie stanu surowego, przy założeniu dobrego harmonogramu i doświadczonej ekipy budowlanej, zajmuje zazwyczaj od 5 do 7 miesięcy, choć czasami, w przypadku mniejszych domów, prace mogą zostać wykończone wcześniej.
Czy można kontynuować prace w okresie zimowym?
Inwestorzy marzą o tym, aby jak najszybciej cieszyć się swoim wymarzonym domem. Rodzi się zatem pytanie, czy w okresie zimowym można kontynuować prace. Załóżmy, że mamy stan surowy zamknięty. Z pomocą tego artykułu: https://new-house.com.pl/okna-pcv wybierzesz energooszczędne i ciepłe okna, które zabezpieczą dom przed chłodem. Aby możliwe było kontynuowanie prac, niezbędna jest jednak odpowiednia temperatura, a to oznacza, że dom potrzebuje instalacji grzewczej. Aby praca takiej instalacji miała sens, budynek powinien posiadać także ocieplenie.
A zatem, prace po uzyskaniu stanu surowego rzadko są prowadzone w okresie zimowym. Jest to jednak możliwe, jeśli dom zostanie ocieplony i wyposażony w instalację grzewczą do nadejścia późnej jesieni. W praktyce, tak ekspresowe tempo pracy często jest niemożliwe, a także ryzykowne, ze względu na to, że wiele materiałów wymaga przerw technologicznych potrzebnych do uzyskania docelowej wytrzymałości.